Mitropa, 2. kolo, Češi opět vítězně!

10.05.2007 08:00 | Turnaje

Týmy v maďarském Szegedu se již plně aklimatizovaly a na šachovnicích se odehrávají líté boje. Možná i takto lze vysvětlit výsledky 2. kola, které bylo nesmírně vyrovnané. 4 zápasy z 5 totiž skončily nejtěsnějšími výhrami (2...

Týmy v maďarském Szegedu se již plně aklimatizovaly a na šachovnicích se odehrávají líté boje. Možná i takto lze vysvětlit výsledky 2. kola, které bylo nesmírně vyrovnané. 4 zápasy z 5 totiž skončily nejtěsnějšími výhrami (2,5:1,5), jen Slovinsko dokázalo své švýcarské soupeře porazit výraznějším rozdílem (3:1). Švýcarsko se tak po úvodním debaklu od Itálie pomalu stává „otloukánkem“ turnaje.
Svou 2. výhru si připsali Italové (2,5:1,5 nad Rakouskem), Francouzi (2,5:1,5 nad Německem) a také Česká republika. Stejnou sestavu jako v minulém kole (tedy Bernášek, Šimáček, Petr, Příborský) čekalo silné Maďarsko, které se potřebovalo rehabilitovat po nepovedeném úvodním kole. Češi však opět zahráli velmi dobře – Martin Petr ve francouzské pohodlně vyrovnal a nebyl tak důvod odmítat remízu. Ivo Příborský získal taktéž ve francouzské, ovšem v méně často hrané variantě, velmi zajímavou pozici, ve které měli oba soupeři značně odkryté krále. V nepřehledné pozici se nakonec spokojil se soupeřovou nabídkou remízy. Jedinou výhru v zápase si na své konto připsal Pavel Šimáček. V pozičně vedené partii neustále stupňoval svou prostorovou převahu, trpělivě manévroval figurami, přičemž za jasný cíl útoku si zvolil slabý c-sloupec. Za svou snahu byl odměněn ještě před 40. tahem, přecijen pozice s figurou méně se již na této úrovni dále nehrají. Nejdelší partii sehrál Honza Bernášek, který v jezdcové koncovce musel bránit horší pozici. O jezdcových koncovkách se říká, že jsou podobné jako ty pěšcové, ovšem daleko složitější. Pěšcovka by za Honzu byla jasně prohraná, díky jezdci ji však bez větších problémů udržel. V tabulce si polepšili i Slováci. Opět sice nastoupili bez své jedničky, GM Plachetky, ale tentokrát to na nejtěsnější výhru nad Chorvatskem stačilo. Jedinou výhru v zápase zaznamenal Erik Pintér. V dalším kole je na programu československé derby.

Výsledky 2. kola
Slovinsko – Švýcarsko 3:1
Rakousko – Itálie 1,5:2,5
Maďarsko – Česká republika 1,5:2,5
Slovensko – Chorvatsko 2,5:1,5
Francie – Německo 2,5:1,5

V ženské části pokračuje suverénně maďarské áčko – další výhra 2:0, tentokráte nad Rakouskem, béčko vyhrálo „pouze“ 1,5:0,5. K naší smůle se mezi 100% úspěšnými týmy udrželo ještě družstvo Slovinska, které porazilo česká děvčata taktéž 1,5:0,5. Lucka Hodová bílými zremizovala WIM Rozič (2246), Kristýna Novosadová si ale připisuje již 2. porážku, nad její síly byla Novak (2146). Turnajovou tabulkou významně poskočily Slovenky, které 2:0 porazily Chorvatsko. Stejně jako tomu je v mužské části, i u žen se nás zítra čeká nejprestižnější, v tomto případě slovensko-české, derby.

Výsledky 2. kola
Rakousko – Maďarsko I 0:2
Maďarsko II – Maďarsko IV 1,5:0,5
Maďarsko III – Německo 1:1
Chorvatsko – Slovensko 0:2
Česká republika – Slovinsko 0,5:1,5

Na stránkách pořadatelů se objevily i partie z předcházejícího kola. Pokud Vás tedy zajímá výkon Česka proti Rakousku, neváhejte a partie si přehrajte. K přehrání doporučuji zejména partii Honzy Bernáška, který se projevil jako velmi vynalézavý útočník, a také Šimiho balancování nad propastí. Tradiční on-line začíná opět v 15:00, ovšem jaké týmy v něm najdete nejspíše, zatím nevědí ani sami maďarští pořadatelé.
0x 913x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat