Mistrovství světa jednotlivců ve skladbě šachových problémů 2004-2006 I.

13.08.2008 08:00 | Turnaje

Stejně jako se pořádají soutěže v řešení šachových problémů, existují i soutěže v jejich skladbě. Úvodem je třeba říct, že zatímco rozhodování soutěží v řešení je objektivní, ve skladbě k určitým objektivním kri...

Stejně jako se pořádají soutěže v řešení šachových problémů, existují i soutěže v jejich skladbě. Úvodem je třeba říct, že zatímco rozhodování soutěží v řešení je objektivní, ve skladbě k určitým objektivním kritériím (náročnost tématu, ekonomie jeho zpracování, původnost apod.) vždy přistupuje subjektivní prvek konkrétního rozhodčího, takže se klidně může stát (a stává), že dva lidé stejnou sestavu úloh seřadí popř.
obodují odlišně.

Skladební soutěže se dělí na dva základní druhy – primární, k nimž patří zejména soutěže v časopisech nebo šachových rubrikách, v nichž rozhodčí vybrané problémy publikované poprvé vyznamená cenami, čestnými uznáními a pochvalnými zmínkami, a sekundární, jejichž účelem je obvykle z již dříve uveřejněných skladeb najít nejlepší za určité období.

Nejvýznamnějším turnajem prvního druhu je Světová soutěž skladebního šachu (WCCT), což je soutěž družstev a o ní napíšu více v blízké budoucnosti. Ve světovém měřítku jsou nejdůležitějšími zástupci druhého typu Alba FIDE a mistrovství světa jednotlivců. Na základě výsledků Alb FIDE, která se pořádají ve tříletých cyklech, se udělují mezinárodní tituly ve skladbě – za každou úlohu, kterou autor v Albu FIDE umístí, získává bod (za studii 1,66 bodu) a po dosažení 12 bodů titul mistra FIDE, za 25 bodů mezinárodního mistra a za 70 bodů velmistra.
Zaslané skladby v jednotlivých odděleních dvojtažek, trojtažek, vícetažek, studií, pomocných matů – ty se ještě dělí na dvojtahové a delší, samomatů, exoúloh a retroúloh tady hodnotí tři rozhodčí na bodové škále od 0 do 4 bodů s odstupňováním po půlbodu a na zařazení do Alba FIDE musí problém v součtu získat 8 bodů (někdy stačí 7,5).

Druhá zmíněná soutěž, mistrovství světa jednotlivců (WCCI) má kratší tradici a v období 2004-2006 jde o její třetí “ročník”. Zatímco také do procesu výběru do Alb FIDE své úlohy zasílají téměř všichni významní světoví skladatelé, zájem o mistrovství světa jednotlivců je daleko menší a zčásti i kopíruje rozdělení Evropy bývalou železnou oponou (mimoevropští účastníci jsou ve zřetelné menšině). Počet rozhodčích a způsob bodování je stejný, pouze pomocné maty zde rozděleny nejsou, o pořadí rozhoduje součet bodů čtyř nejlepších skladeb, v případě rovnosti bodů skladba s vyšším bodovým ziskem (celkem je možné do jednoho oddělení zaslat maximálně šest problémů). No, a proč takový dlouhý úvod? Mistrovství světa ve skladbě 2004-2006 totiž už zná své první vítěze. Rozhodnuta jsou zatím tři oddělení, trojtažek, vícetažek a retroúloh.

Ve trojtažkách soutěžilo celkem 51 skladatelů a pořadí na prvních třech místech vypadá takto:

1. Michail Marandjuk, Ukrajina, 36 bodů
2. Valerij Šavyrin, Rusko, 35 bodů
3. Aleksandr Bacharev, Rusko, také 35 bodů


Čeští a slovenští zástupci, kteří se rozhodli soutěž obeslat, se příliš výrazně neprosadili:
22. Zoltán Labai (SVK) 26,5, 38. Josef Burda (CZE) 20 a 48. Stanislav Vokál (SVK) 11.
(Je samozřejmě možné poslat i méně než čtyři skladby, ale pro umístění na čelných pozicích to nemá smysl.) Zaslané (a nejlépe bodované) skladby v tuto chvíli zná jen ředitel soutěže, ale pro Vás a Vaše řešení jsem vybral jednu ze starších trojtažek vítěze.



B: Kd3, Dc8, Ve4, Vg2, Sa2, Sh2, Ja5, Ja6, Pd6
Č: Kd5, Db8, Va8, Vc7, Sd7, Ja1, Jh7, Pb3, b5, b7, e3, g5, g6
mat třetím tahem

Kámen, který hraje v prvním tahu, objevíte asi rychle sami – bílá dáma musí krýt c3, jinak by se po Vc3+ mat nekonal a ze zbylých figur bílého je jen jedna málo využitá. V obsahu pak najdete dvě dvojice analogických variant.

O vícetažky byl zájem o málo menší a své problémy zaslalo 49 skladatelů. Vítězem se stal... opět Michail Marandjuk, tentokrát se 43 body a větším náskokem před Jurijem Markerem (GER) se 40 body, o další čtyři body zpět byl třetí Aleksandr Feoktistov (Rusko). Pozice slovenských a českých problémistů byly tentokrát poněkud lepší: 10. Z. Labai 31,5, 19. Oto Mihalčo (SVK) 24,5, 23.-24. S. Vokál 23, 38. Marián Šemrinec (SVK) 12,5, 41. Pavol Jankovič (SVK) 11 a 44. J. Burda 8.

Oddělení retroúloh obeslala pouze dvacítka skladatelů, mezi nimiž byl nejlepší Reto Aschwanden (Švýcarsko) se 44,5 body, následovaný Thierry le Gleuherem (Francie, 42 bodů) a Dmitrijem Baibikovem (Izrael, 41,5 bodu). Na 12. místě skončil Daniel Novomeský (SVK), 20,5 bodu, 14. S. Vokál (19) a 18. Marek Kolčák (SVK, 7,5).
Pořadatel měl v úmyslu oznámit kompletní výsledky na kongresu skladebního šachu, který se bude konat na začátku září v Lotyšsku, takže snad se zde brzy dočkáte i pořadí ve zbylých odděleních. Zatím známé výsledky a seznam zúčastnivších se skladatelů.
2x 1325x
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat
13.08.2008 13:55 | Autor neznámý

Díky, ale moc jsem se neblýskl, tak dlouho jsem lámal (asi) remízovou věžovku, až jsem ji prohrál...

13.08.2008 12:40 | Autor neznámý

Zdravím autora článku, svého soupeře z bivojovského Summerblithu, který se i v desetiminutovce stihl blýsknout několika studiovými obraty.