„Dostaň mě z toho“ aneb o tom, jak se Carlsen zbavil Kasparova

29.09.2011 06:43 | knihy

Nová kniha Hallgeira Opedala „Chytrý tah: Magnus Carlsen“ objasňuje důvody rozchodu Garriho Kasparova a Magnuse Carlsena, kteří spolu určitou dobu intenzivně spolupracovali. Ačkoliv to oba aktéři líčili jako „klidný a přátelský ...

Nová kniha Hallgeira Opedala „Chytrý tah: Magnus Carlsen“ objasňuje důvody rozchodu Garriho Kasparova a Magnuse Carlsena, kteří spolu určitou dobu intenzivně spolupracovali. Ačkoliv to oba aktéři líčili jako „klidný a přátelský rozchod po oboustranné dohodě“, v knize se uvádí, že jejich cesty se rozešly spíše v hořkém duchu, a došlo k tomu po Carlsenově drtivé porážce od Kramnika na Corusu 2010.

Spisovatel Hallgeir Opedal doprovázel Carlsena před napsáním knihy celý rok, což mu umožnilo podat svědectví takříkajíc „z první ruky“ o tom, co se dělo poté, co Kasparov pomohl norskému hráči dosáhnout prvního místa na světovém žebříčku. Článek na norském serveru shrnuje tyto události.

12x 2692x
Fotogalerie
Komentáře (12) Aktualizovat
01.10.2011 10:53 | Autor neznámý

Část odměny je v procentech ze získaného, to je běžné. A když Magnusovi Garri pomohl, dostat se na čelo žebříčku, možná rychleji než sám čekal, tak začal přemýšlet, že by se bez něj obešel a nemusel mu podíl dávat. Ostatně souladu s tím, jak název napovídá. Nu, čekat až prohraji blbě jednu partii na doporučenou variantu, není až tak obtížné.

 Kromě podílu z cen chtěl Garri, aby Magnus dal vše do toho, aby se stal nejlepším hráčem světa. To však není být 1. na žerbříčku, ale být "i" mistrem světa a pravidelně vyhrávat turnaje. To je možná moc dřiny pro mladého člověka (běžné) a byl daší důvod ukončení spolupráce.

  Oba důvody (první, pokud není porušena bez kompenzace část smlouvy) jsou svobodným rozhodnutím Magnuse a zisky a ztráty (nejen materiální) jsou jen jeho odpovědností.

 Současný pokles a předchozí střídavé výsledky jsou  toho odrazem. Navíc neúčastí na MS (což by mu Garri nikdy nedovolil, jak dříve psal), ztrácí dost příznovců, nejen Matmana (článek k turnaji). 

01.10.2011 09:38 | Autor neznámý

Jak by řekl Nigel Short: "Interesting, but too short." Těším se na přenorštěnou verzi. :-)

29.09.2011 17:36 | Autor neznámý

Zajímavý (alespoň pro mne) rozhovor z roku 2010: http://www.rosada.cz/novinky/news.php?id=86

 

29.09.2011 14:09 | Autor neznámý

A já myslel, že šlo o peníze, že Garry byl moc drahý...

29.09.2011 13:38 | Autor neznámý

Morphynista: Diky :) , je  to ale stejne zvlastni, ze byl nastvanej kdyz prece prohral on sam. A davat to za vinu nekomu jinemu?? Jedine kdyby Garry Magnusena napr. presvedcil at hraje nejakou variantu, kterou sam nehrava to bych pochopil, takhle mi to moc smysl nedava.

29.09.2011 12:49 | Autor neznámý

Ty detaily o konci spolupráce jsou opravdu zajímavé. Kasparov  zmíněnou partii Carlsen - Kramnik pojal jako prestižní záležitost (od prohraného zápasu jeho vztahy s Kramnikem asi nejsou nejlepší ) , a zřejmě "nakazil" i Magnuse. Ten se před partií dostal do takové nálady, že chtěl nejen vyhrát, ale zdeptat Kramnika i psychicky. Dokonce šel tak daleko, že na Facebooku napsal, že "Magnus Carlsen zašlápne Kramnika jako hada". Tehdy to bylo bráno jako žert, ale zřejmě to myslel vážně. Partii však vyhrál Kramnik a navíc ji na tiskové konferenci označil jako jednu ze svých nejlepších. Carlsen se stal terčem posměchu a údajně ze své stránky na Facebooku vyhodil přes 4000 přátel. "Byl jsem rozzlobený na všechny a na všechno. Rozhodl jsem se, že ve zbytku turnaje budu dělat všechna rozhodnutí sám. A s Kasparovem nebudu mluvit. Myslím, že to pochopil".  Když se pak ale Carlsen rozhodl spolupráci zcela ukončit, byl prý Kasparov velmi rozhněvaný. a jeho otec od něj dostával urážlivé zprávy - i když on sám je nikdy neviděl. Nynější vztahy s Kasparovem popisuje Carlsen jako korektní. "Nedělá mi problém s ním hovořit ".

29.09.2011 12:38 | Autor neznámý

No jo, sedmdesátý pátý, to byl dobrý ročník na šachisty

29.09.2011 12:35 | Autor neznámý

To si asi bude Standa muset rozšířit jazykové obzory. Já se v Norsku naučil akorát nadávat.

29.09.2011 11:57 | Autor neznámý

36

29.09.2011 11:39 | Autor neznámý

 Ještě více mne zaujalo Topalov žije! Myslel jsem, že zpráva souvisí s nedávným zatčením bankovního lupiče, prý 42 letého Turka, ale novináři ledasjakou národnost mohou poplést. Kolik je Topovi? 

29.09.2011 11:35 | Autor neznámý

 Název je zajímavý, neboť vytváří napjaté imaginace a hledá odpovědi. To je dnešní novinářský způsob.

29.09.2011 11:02 | Autor neznámý

Nestydte se prelozit ten clanek a uverejnit ho v cestine, muze to byt zajimave cteni. Prekladac na netu mi sice trosku pomohl, ale detaily si jen domyslim :(