Island: Vavrákův nepovedený závěr

12.03.2008 08:00 | Turnaje

13. šachový festival v islandském hlavním městě, který se poprvé konal jako memoriál nedávno zesnulého Bobbyho Fischera, byl včera zakončen svým 9. kolem. Ve velice silném startovním poli (4 hráči s ratingem 2600+) se nechtěli ztrat...

13. šachový festival v islandském hlavním městě, který se poprvé konal jako memoriál nedávno zesnulého Bobbyho Fischera, byl včera zakončen svým 9. kolem. Ve velice silném startovním poli (4 hráči s ratingem 2600+) se nechtěli ztratit ani 2 nejlepší české šachistky současnosti – IM Jana Jacková a WIM Kateřina Němcová. Pozornost českých a slovenských fanoušků svým výkonem ale zpočátku jednoznačně upoutal IM Peter Vavrák.
První 2 třetiny totiž zvládl famózně – proti soupeřům s průměrem 2501 uhrál bez jediné porážky +2 a normu GM tak měl na dosah. Jak však již titulek celého článku dává tušit, nakonec Peter odjížděl s prázdnou – 6. velmistr v řadě (Persson Tiger, 2535) byl již nad jeho síly, horší ovšem bylo, že porážka přišla i v dalším kole s hratelným soupeřem. Závěrečná remíza už toho příliš změnit nemohla.

Z dvojice českých reprezentantek byla úspěšnější ta mladší z nich. Kateřina Němcová sice nebodovala ani s jedním ze silnějších soupeřů, ovšem proti hráčům jako Malakhatko (2600), Carlsson (2501) nebo Al-Modiahki (2569) je obzvláště černými uspět velmi obtížné. A protože s jedinou výjimkou své slabší soupeře dokázala Katka spolehlivě porážet, umístila se s 5 body vůbec nejvýše z celé trojice sledovaných. Janě Jackové se turnaj totiž nepovedl. Nepříliš dobrou herní pohodu signalizoval již začátek a 2 prohry s ratingově jasně slabšími hráči. Povedenou střední část (4/5) pak opět srazily 2 závěrečné prohry, což v konečném důsledku znamená ztrátu 20 ELO bodů.


Andersson,Ch – Jacková,J po 10...Sc5. Takto se bílými hra dvou jezdců v obraně určitě nehraje:-) Jana za to svou soupeřku vytrestala a jednoduše vyhrála v 19 tazích.

Celkovým vítězem turnaje se se 7 body stal druhý nasazený GM Hao Wang (2665), který si prvenství pojistil rychlou závěrečnou remízou s domácím a celkově druhým GM Hannesem Stefanssonem (2564). Na 7 bodů se po úvodní překvapivé prohře dokázal dotáhnout i nejvýše nasazený GM Yue Wang (2698), ovšem toto zaváhání se naplno projevilo v jeho pomocném hodnocení.

Veškeré další informace nabízejí stránky pořadatelů, pokud se spokojíte pouze s výsledky, pak stačí prohlédnout stránky Chessresults.
3x 1296x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
14.03.2008 11:21 | Autor neznámý

Viktor a Martin, dik za pochvalne slova o Cappelle a Reykjaviku :) asi mas pravdu s tym rozhodujucim krokom... ale ked tam namiesto "mna z predchadzajucich kol" sedi niekto kto podklada pesiakov (posledne kolo Cappelle) alebo si necha dat dvojtahovy mat vo vezovke (osme kolo Reykj) tak je to tazke...

12.03.2008 10:18 | Autor neznámý

A Petera je škoda, začínám ho řadit mezi onu početnou skupinu IM, která když to rozehraje na normu, má problém udělat ten rozhodující krok...Snad to Peťo zlomí!

12.03.2008 09:46 | Autor neznámý

Za zmínku stojí i turnaj 4 Fischerových součastníků - Hort a Portiš po 4/6, Olafsson 2,5; Benkö 1,5.