Historický postup

02.04.2006 08:00 | Turnaje

Sokol Vyšehrad B – 1. Novoborský ŠK 1,5:6,5 Po těsné prohře v minulém kole jsme dnes jeli bojovat o naději na postup na půdu Vyšehradu. Ten potřeboval prohrát nejvíce 5,5:2,5, aby měl jistou záchranu. V zápase tedy stále bylo o ...

Sokol Vyšehrad B – 1. Novoborský ŠK 1,5:6,5

Po těsné prohře v minulém kole jsme dnes jeli bojovat o naději na postup na půdu Vyšehradu. Ten potřeboval prohrát nejvíce 5,5:2,5, aby měl jistou záchranu. V zápase tedy stále bylo o co hrát. Vzhledem ke kolizím s německými soutěžemi jsme nastoupili oslabeni o Hráčka a Lechtýnského. S
oupeři se tyto problémy vyhnuly, nastoupil kompletní a dal se očekávat napínavý zápas.
Jako první (dalo by se říci jako již tradičně) ukončil partii Lukáš Klíma. Tentokrát se mu ale nepodařilo vyhrát. V partii proti Tichému se černými snažil pozici zdramatizovat, ta ale zůstávala zablokovaná. Tichý hrál dobře, takže když se při přechodu do koncovky naskytla Lukášovi možnost bez problémů vyrovnat, tak neváhal – 0,5:0,5. Stoprocentní bilanci si i ve svém 6. novoborském vystoupení udržel Tomáš Kulhánek. Na Jačka zvolil zavřenou sicilskou, vyměnil své střelce a začal útočit jezdci. Ideálním se pro jeho záměry jevilo královské křídlo, a tak Tomáš neváhal a postupem e- a později i f-pěšce soupeře značně zatlačil. E-pěšec nakonec došel až na e6, což černému přineslo porážku – 1,5:0,5.
Pěknou partii předvedl Robert Cvek. Hrál černými a ještě s GM Medunou. Přesto se do soupeře pustil hned od začátku. Pozice nakonec dospěla do struktury podobné těm, které vznikají z moderního ben-oni. Robert měl sice dvojici střelců, nutno ovšem podotknout, že ten bělopolný nepatří v těchto pozicích k nejsilnějším. To však neplatí o střelci černopolném, který v kombinaci s volným pěšcem na dámském křídle dokáže být velmi nepříjemný. To pocítil i Meduna a když se mu nepodařilo dát věčný šach, musel vzdát – 2,5:0,5. Zavřená sicilská se hrála i v partii Boukala s Vaculíkem. Ten riskantně prosadil uvolňující tah d5, po kterém se dostal do nepříjemných vazeb. Soupeř však nezareagoval nejpřesněji, a tak Martin šel do koncovky s pěšcem více. Protože soupeřova nepřesná hra pokračovala, neměl s jeho uplatněním sebemenší potíže - 3,5:0,5.
Na Martina Mužíka zahrál Pilař velmi plochou variantu, a tak se Martin snažil partii přiostřit – vytvořil si izolovaného pěšce, vznikly nestejné rošády a útok mohl začít. Zpočátku vypadal útok nadějně, ale po důkladnějším prozkoumání bylo jasné, že na něj Martin nemá dostatek figur. Po jeho odražení se naplno projevilo oslabení pozice, zvláště pěšcové struktury – 3,5:1,5. Prakticky vzápětí vyhrál Honza Vrána. V pircově obraně si na soupeře věřil a zahájení zahrál velmi ambiciózně. Vylákal do centra soupeřovu dámu a získal tak k dobru několik temp. Svůj náskok ve vývinu využil k útoku na královském křídle, z čehož rezultoval pěšec více a znehodnocená pěšcová struktura soupeře. Tlak nadále pokračoval a soupeři začal navíc docházet čas. Smrtelná kombinace – 4,5:1,5.
I v posledních 2 partiích se nehrála otevřená sicilská. U Petra Kučery vznikla velmi zablokovaná pozice, kde bylo jasné, že Petr stojí trochu lépe. Pozice však stále byla na pokraji remízy. Nejinak tomu bylo i po mnohých výměnách ve střelcové koncovce. Tu ale soupeř nehrál nejpřesněji a Petr zaktivizoval svého krále. S takto aktivním králem si mohl dovolit obětovat svého střelce za 2 pěšce, které už nešlo zastavit – 5,5:1,5. Pozici v partii Šimáček – Chloupek asi nejlépe vystihl Robert Cvek, když tvrdil, že Pavel stojí o chloupek lépe. Opravdu tomu tak bylo a odpovídal tomu i průběh partie. Pavel měl pěšce více za cenu horší pěšcové struktury. Tu postupným manévrováním a výměnami vylepšoval, až dosáhl vyhrané věžovky – 6,5:1,5.
Sezonu jsme tedy zakončili vysokou výhrou. O úspěšnosti sezony ale rozhodoval zápas mezi Holdií a Pardubicemi, na jehož výsledek jsme netrpělivě čekali. Pardubičáci nám nakonec nečekaně pomohli, připravili Holdii teprve druhou remízu v soutěži a významně nám pomohli k historickému postupu do Extraligy!!
Na závěr bych chtěl poděkovat všem hráčům, kteří svými výkony k postupu přispěli. Zároveň děkuji všem soupeřům za zajímavé zápasy, letos byla sezona napínavá vskutku až do posledního kola. Ze soupeřů bych vyzdvihl zejména Holdii, která letos hrála opravdu velmi dobře a nepostoupila jen díky zaváhání v posledním kole. Děkuji i všem čtenářům a doufám, že budete našemu družstvu držet palce i v následujících sezonách.
0x 1284x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat