Podváděli Francouzi v Bielu?

02.02.2011 05:43 | Francouzská šachová federace

Organizátoři tradičního šachového festivalu v Bielu oznámili, že se francouzští hráči Sébastien Feller (2657), Arnaud Hauchard (2543, na fotografii) a Cyril Marzolo (2453) mohli dopustit podvodu (také) na turnaji v Bielu v roce 2010. Hau...

Organizátoři tradičního šachového festivalu v Bielu oznámili, že se francouzští hráči Sébastien Feller (2657), Arnaud Hauchard (2543, na fotografii) a Cyril Marzolo (2453) mohli dopustit podvodu (také) na turnaji v Bielu v roce 2010. Hauchard s Fellerem tehdy v Bielu hráli, Marzolo byl přítomen pouze jako divák. Formální a přímé obvinění však tehdy nepadlo. Nicméně organizátoři měsíc po turnaji dostali anonymní e-mail. Obsahuje tři svědectví (údajně velmi detailní), která obviňují Francouze z organizovaného podvádění. GM Hauchard měl tehdy za pomoci IM Marzola podvádět v partii s velmistrem Pelletierem. Ten však prý nic podezřelého nezaregistroval, ostatně stejně jako členové francouzského týmu (Vachier-Lagrave, Fressinet, Tkačijev a Edouard) během olympiády v Chanty-Mansijsku.

Sébastien Feller

Ti se postavili na stranu Francouzské šachové federace (FFE) a vyjádřili jí plnou podporu. Pro Vachiera-Lagraveho je situace o to nepříjemnější, že Hauchard působil jako jeho sekundant. „Spolu s mým sponzorem jsme došli k závěru, že za těchto okolností je přinejmenším do ukončení vyšetřování nemyslitelé, aby mě Hauchard i nadále doprovázel po turnajích,“ říká Vachier-Lagrave. Hauchard se zatím odvolal na Deklaraci lidských práv, která říká, že každá osoba je považována za nevinnou, pokud se jí vina neprokáže. Právě presumpce neviny byla podle něj veřejně vzneseným obviněním porušena. Feller obvinění přímo odmítl a prohlásil, že se hodlá bránit právními prostředky. Devatenáctiletý velmistr je přesvědčen, že v pozadí tohoto obvinění je jeho osobní podpora Iljumžinovovi (zatímco FFE podporovala při volbě předsedy FIDE Karpova). Viceprezident FFE Leo Battesti Fellerova slova označil za urážlivá. A FFE mezitím hovoří o nových skutečnostech, které nasvědčují tomu, že se „organizované podvádění“ objevilo nejen v Chanty-Mansijsku.

13x 1371x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (13) Aktualizovat
06.06.2011 11:12 | Autor neznámý

Na zozname kvalifikantov na World Cup figuruje aj Feller. Viem, že podľa mierok v Kalmýkii  to nevyzerá tak hrozne. Ale v civilizovanom svete je to inak. FIDE, prestať sa tváriť ako mŕtvy chrobák! Vyraziť!

05.06.2011 22:47 | Autor neznámý

 Podle vyjádření jednoho z rozhodčích byla na mobilu Ch.Natsidise nalezena pozice z partie, kterou analyzoval pomocí programu PocketFritz4. Poněvadž důkazy o podvodu byly jednoznačné, tak se Natsidis raději okamžitě přiznal. Ale ani to ho zřejmě nezachrání  před trestem v podobě zastavení činnosti. Navíc si udělal pořádnou ostudu, takže se bude určitě pochybovat i o dalších partiích, a i kdyby je třeba vyhrál bez pomoci mobilu, tak stínu podezření z podvodu se už zřejmě nezbaví...

04.06.2011 19:24 | Autor neznámý

Tak na prebore Nemecka prišiel nový škandál s podvádzaním pomocou compu. FM Natsidis si pomáhal mobilom, v ktorom mal nainštalovaný šachový program. Prišiel o normu IM (už splnenú o kolo prv!) a iste ho čaká riadny dištanc, aj keď sa priznal. Jeho súperovi GM Siebrechtovi bolo nápadné, koľko behá od kritickej pozície na WC.

02.02.2011 11:20 | Autor neznámý

Hlavně mi není jasné, co tím mlžením sledují, obvinění přece ví přesně, čeho se dopustili nebo nedopustili a zveřejnění detailů by snad nemohlo vyšetřování nijak narušit (nebo si alespoň nedovedu představit jak).

02.02.2011 11:08 | Autor neznámý

Mimo téma: gratulace panu GM Gligoričovi, jednomu ze žijících klasiků.

02.02.2011 10:44 | Autor neznámý

"Jak" je samozřejmě správná otázka, o tom ale zatím FFE mlčí. Proč, to můžeme zatím jen spekulovat.

02.02.2011 10:33 | Autor neznámý

Betrugsvorwürfe gegen Feller gab es schon 2008 nach einem Onlineturnier auf einem Chessbase-Server (von dort stammt der Screenshot über diesem Beitrag). Auch Arnaud Hauchard und Cyril Marzolo sind keine unbeschriebenen Blätter. Vorigen Sommer beim Meisterturnier in Biel berichten Augenzeugen, dass während Hauchards Partie gegen Pelletier Marzolo nebenan mit einem Notebook analysiert habe und wiederholt in den Turniersaal geeilt sei, während Hauchard noch am Zug war. Der Verdacht, dass Züge signalisiert worden seien (ich fand an Hauchards Gewinnführung gegen Pelletiers schwache Partieanlage allerdings nichts Verdächtiges), sei der Festivalleitung überbracht und auch Chessbase mitgeteilt worden, wurde aber erst vor Tagen durch anonyme Kommentare in diesem und einigen anderen Blogs bekannt. Hauchards voller Punkt gegen Pelletier hatte allerdings Bestand, und das Turnier durfte er auch zu Ende spielen. Die Festivalleitung in Biel hat für diesen Sonntag abend eine Stellungnahme angekündigt.

 

Stručně přeloženo článek na níže uvedené adrese ze dne 29.1.2011 s nadpisem "S Fellerem to nevypadá dobře" říká, že Feller měl podvádět už v roce 2008 na nějakém on-line turnaji a v Bielu 2010 během partie Hauchards - Pelletier měl Marzolo pozici analyzovat na notebooku a pak pospíchat do hracího sálu, když byl Hauchards na tahu. Jeho výhra však nevypadá podezřele. Vše oznámil anonym až s odstupem.

02.02.2011 10:20 | Autor neznámý

Omlouvam se, ale zatim jsem se nikde nedocetl, JAK podvadeli.Je tady uz druhy clanek o tom, ze francouzsti hraci podvadeli, ale ani v jednom se nepise, jakym zpusobem.Jestli nekdo pozoroval s compem online  a radil hracum (kde, jak?), ci chodili hraci s tabletem na zachod, nebo meli dohodnute posunky s kapitanem?

02.02.2011 09:33 | Autor neznámý

 Je někde více psáno než schach welt a než toto? 

02.02.2011 09:17 | Autor neznámý

udajne mu pomahala Rybka

02.02.2011 08:54 | Autor neznámý

 Podstrčili snad soupeři místo Krále Šaška?

02.02.2011 08:53 | Autor neznámý

 Co to bylo za organizované podvádění?

02.02.2011 06:52 | Autor neznámý

O turnaji v Bielu  www.schach-welt.de