FM: Dvě normy IM

24.03.2008 08:00 | Turnaje

Dnes odpoledne skončily ve Frýdku-Místku “rychloturnaje“ Pobeskydí a Turnaj šachových nadějí. Z trojice uzavřených turnajů odjížděli nejspokojenější 2 noví držitelé norem mezinárodního mistra – Slovák Marián Jurčík (237...

Dnes odpoledne skončily ve Frýdku-Místku “rychloturnaje“ Pobeskydí a Turnaj šachových nadějí. Z trojice uzavřených turnajů odjížděli nejspokojenější 2 noví držitelé norem mezinárodního mistra – Slovák Marián Jurčík (2372, perfo 2474) a Litevec Emilis Pileckis (2364, perfo 2511). Oba prošli náročným turnajem se 4 dvoukoly bez jediné porážky, litevský hráč si normu zajistil dokonce již kolo před koncem! O jediný půlbod norma unikla Dušanu Schwarzovi (2292, perfo 2424 při samých rezultativních partiích) a Piotru Brodowskému (2426, perfo 2405), který však narozdíl od Schwarze živil naději až do předposledního kola.
Novoborský IM Lukáš Klíma uhrál bez porážky +2. V otevřeném turnaji měli jasnou početní převahu čeští hráči, přesto prvních 5 míst obsadili cizinci. Nejvýše z nich se umístil Litevec Aleksandras Jegorovas (2277), který utekl zbytku startovního pole o celý bod. Nejlepší Češi se seřadili na 6,5 bodech následovně: Štukner, Kočiščák (oba BŠŠ Frýdek-Místek), nejvýše nasazený Smištík a Macíček.

Svěřenci BŠŠ byli také jedinými českými vítězi mládežnických kategorií v rámci Turnaje šachových nadějí a to konkrétně v H10 (Matyáš Marek) a H12 (Jiří Kozel). V těch ostatních kralovali reprezentanti Běloruska (D14 a D8), Litvy (H8) a Chorvatska (H14). Celkem ve všech turnajích hrálo 330 hráčů z 10 zemí, což celý festival řadí mezi přední evropské události tohoto druhu.

Stránky pořadatelů nabízejí řadu fotogalerií, pro výsledky jednotlivých turnajů odkazují na Chess-results.