Festival v Dortmundu

07.08.2006 08:00 | Turnaje

Superturnaj v Dortmundu (průměrné ELO 2720 odpovídá XIX. Kategorii FIDE) skončil. A jak už jsem předeslal ve včerejším článku, rozhodovalo se opravdu až v posledním kole. První místo dělili Švidler s Kramnikem (oba perfo 2818, což ...

Superturnaj v Dortmundu (průměrné ELO 2720 odpovídá XIX. Kategorii FIDE) skončil. A jak už jsem předeslal ve včerejším článku, rozhodovalo se opravdu až v posledním kole. První místo dělili Švidler s Kramnikem (oba perfo 2818, což pro oba znamená +7 ELO bodů) a jen díky lepšímu sonnenbornu se (dalo by se říci tradičním) vítězem stal Vladimir Kramnik se ziskem 4,5 bodu.
Už to vypadalo, že se mu nepodaří navázat na své tradičně dobré dortmundské výkony – prvních 5 kol totiž pouze odremizoval, přičemž po výborném olympijském výkonu od něj mnozí čekali mnohem více. Kramnik však v posledních 2 kolech zabral – nejprve v krátké partii porazil Jobavu a poté i po těžkém boji Leka, kterého tím připravil o celkové prvenství.

Peter Švidler porazil už v 1. kole Jobavu a díky tomu byl na špici v podstatě po celý turnaj. Po této výhře se tak nemusel v partiích bránit remízám a o výhru se tak pokoušel jen, když se mu naskytla vhodná příležitost. Ta přišla v předposledním kole, kdy bílými hrající Aronian chtěl zlepšit svou bilanci na nepovedeném turnaji, přepnul strunu a prohrál. Zajímavostí bezesporu je, že obou výher dosáhl Švidler černými.

Ani 3. Michael Adams nepoznal v průběhu turnaje hořkost porážky. Protože však na rozdíl ode dvou výše zmíněných hráčů si připsal výhru jedinou (proti Gelfandovi – že by ukázal recept Davidovi před nyní chystaným zápasem?), tak to výše než na dělení 3. – 5. místa stačit nemohlo.

Také 4bodový Peter Leko bojoval až do konce o celkové prvenství. Los však měl nejtěžší možný – hrát s Kramnikem a ještě navíc černými v situaci, kdy Kramnik bere jen výhru, rozhodně není nejjednodušší. Těžkou situaci neustál a místo prvenství prestižním turnaji získal pouze 3 ELO bodíky.

Borise Gelfanda čeká velmi náročný program – hned z Dortmundu totiž cestuje do Prahy, kde bude čelit české jedničce Davidu Navarovi. První část mu vyšla dobře – zisk +1 sice v turnaji neznamená ani 1. polovinu tabulky, avšak zisk 4 ELO bodů ho už jistě potěší mnohem více.

I 6. Arkadij Naiditsch na turnaji ELOvě získal a to dokonce pěkných 6 bodů. Německý mladík dokonce získal pěkných 50 %, což by před začátkem určitě tipoval málokdo. Nejvíce ho určitě těší dobrá dortmundská bilance s Kramnikem – dokázal ho zde už 4x zremizovat!

Největší zklamání turnaje je bezesporu světová trojka Levon Aronian. Před začátkem jsem ho spolu s Kramnikem tipoval jako největšího favorita turnaje. On však zcela vyhořel a zanechal v Dortmundu celých 20 ELO bodů… Na svůj výkon, kdy nezaznamenal ani jednu výhru, ale zato hned 3 porážky, bude očitě chtít co nejdříve zapomenout.

Za ním skončil už jen největší outsider turnaje - Baadur Jobava. Hrál svůj první superturnaj v životě a minimálně v 1. kole, kdy lehce prohrál bílými se Švidlerem, se to jistě projevilo. Start v Dortmundu si zajistil výhrou na silně obsazeném Aeroflot Open v Moskvě a vzhledem k tomu, že zde nepřesvědčil a vítězství v tak silném openu již těžko někdy zopakuje, tak se s vidinou účasti v dalším ročníku může téměř najisto rozloučit.
0x 946x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat