Festival v Bielu skončil

05.08.2006 08:00 | Turnaje

Ve čtvrtek byl v Bielu zakončen tradiční šachový festival. O jeho průběhu jsme Vás pravidelně na našich stránkách informovali a nyní přinášíme jeho konečné výsledky. Superturnaj (průměrný rating 2674) Od 6. kola, po kter

Superturnaj (průměrný rating 2674)

Od 6. kola, po kterém bylo naše poslední shrnutí, se toho na špici příliš nezměnilo. Suverénním vítězem se stal Alexander Morozevich z Ruska, který uhrál famózních 7,5 z 10.
Celkem vyhrál 7 partií, remízoval v posledním kole, kdy mu již o nic nešlo, a pouze dvakrát prohrál. Pokaždé to bylo s druhým v pořadí – Magnusem Carlsenem. Nebýt tak tohoto Nora, zničil by Morozevich zbytek startovního pole ještě výraznějším než 1,5 bodovým rozdílem. Svým vítězstvím tak navázal na triumfy z let 2002 a 2003. Norský zázračný mladík Carlsen dokázal jako jediný zastavit Morozeviche, ztrácel však body s hráči, které tento turnaj nezastihl v právě ideálním šachovém rozpoložení. Přesto se svým výkonem a závěrečným dělením 2. místa musí být spokojen. Teimour Radjabov už je i přes své mládí zkušeným hráčem (několikrát hrál superturnaj ve španělském Linaresu, kde dokonce porazil i Kasparova). Dalo se tak čekat, že bude hrát na špici a o svým výkonem nezklamal. Tato trojice byla po celý turnaj nejen výsledkově ale i herně výše než další 3 hráči. Andrej Volokitin měl obhajovat své loňské vítězství, od začátku ale bylo jasné, že se mu to nepodaří. V turnaji se mu příliš nedařilo, s jedinou výjimkou – Magnuse Carlsena totiž porazil v obou svých partiích. Příjemným překvapením se stal domácí Yannick Pelletier. Papírově jasně nejslabší hráč po celou první polovinu potvrzoval předstartovní předpoklady a dělil s Bruzonem poslední místo. Ve druhé půlce však ožil, připsal si 3/5 a odpoutal se ode dna výsledkové listiny. Na lepší než dělené 4. místo to však nemohlo stačit. Poslední tak skončil Kubánec Lazaro Bruzon, kterému turnaj vůbec nevyšel.

Turnaj žen

Stejnou dominanci jako Morozevich v turnaji mužů předvedla u žen Švédka Pia Cramling. Pomalejší rozjezd v podobě 3 remíz jí vůbec nevadil a skvělou prostřední částí turnaje rozhodla o svém vítězství. Druhá skončila Polka Monika Socko, která po dobrém startu zaváhala v 5. a 6. kole. Závěrečné 3 remízy ji však udržely na +1, což ve vyrovnaném turnaji zaručovalo 2. místo. Yelena Dembo naopak doplatila na slabší závěr, kdy získala pouze 0,5/3 a vrátila se na 50% bodový zisk a to zde stačilo na samostatné 3. místo. Dále se umístily Muzychuk, Skripchenko a Atalik. Zajímavostí turnaje je, že všechny účastnice skončily přesně podle ELOvých předpokladů.

BrainStore-Master

I tento silně obsazený open se hrál na 10 kol a po jeho odehrání měli hned 4 hráči zisk 8 bodů. Díky nejlepšímu pomocnému hodnocení se vítězem stal Polák Bartosz Socko a chtělo by se říci, že se stal také vítězem zaslouženým, protože po celý průběh turnaje byl ve vedoucí skupince. Na stupně vítězů ho doprovodili mladý německý velmistr Leonid Kritz a Francouz Laurent Fressinet, kteří díky stejnému buchholzi dělili druhé místo. Také se ziskem 8 bodů avšak bez medaile se na 4. místě umístil Izraelec Avrukh.

Závěrem bych Vás chtěl upozornit na analýzy 4 nejzajímavějších partií ze superturnje. Najít je můžete na této adrese.