Extraligové stříbro! - II.

30.03.2007 08:00 | Turnaje

1.Novoborský ŠK - ŠK SK Zlín 7:1 V neděli nás čekal velmi nepříjemný tým Zlína, většina z nás měla v živé paměti (Hráček, Hába, Kalod, Cvek, Klíma) - jak jsme loni v extralize právě s družstvem Zlína prohráli a v podsta...

1.Novoborský ŠK - ŠK SK Zlín 7:1

V neděli nás čekal velmi nepříjemný tým Zlína, většina z nás měla v živé paměti (Hráček, Hába, Kalod, Cvek, Klíma) - jak jsme loni v extralize právě s družstvem Zlína prohráli a v podstatě tak přišli o zlaté medaile. Úkol byl jasný, pokud zvítězíme, máme jistý bronz, nakonec vše ale dopadlo jinak.
..

Na první desce hrál Zbyněk Hráček černými s Jánem Markošem. Zbyňkův soupeř doposud podával v extralize skvělé výkony, dokonce splnil další normu velmistra a to již po osmém kole!!! Oba soupeři se do sebe pustili hodně bojovně, partie zasluhuje podrobnou analýzu, kterou zcela jistě najdete na našich stránkách. Vznikla velmi nejasná pozice, kterou po časové kontrole lépe zvládl Zbyněk a svého soupeře porazil...Čistou partii sehrál Petr Hába s Pavlem Čechem. Již v zahájení získal pěšce a přestože partie přešla do koncovky, kde výhru komplikovali nestejnobarevní střelci, Petr již svou šanci nepustil a zkušeně dovedl partii do vítězného konce – pěkný výkon!

Roman Chytílek hrál bílými s Robertem Cvekem. Po zahájení toho bílý mnoho neměl, vnikla zhruba rovná pozice, ve které se Roman očividně necítil příliš dobře. Hledal zbytečné komplikace, obětoval pěšce a dokonce Roberta lákal k podezřelému zisku figury. Robert chvilku dumal a pak si řekl, že nemá zapotřebí nechat si otravovat svého krále, když může přejít do výhodné koncovky. Posléze tak učinil a Roman v časové tísni nekladl výrazný odpor a rychle prohrál – taktéž velmi dobrá partie!
(komentovaná partie Roman Chytílek - Robert Cvek k přehrání

Pavel Šimáček hrál na čtvrtém stole s Petrem Piskem. Pavlův soupeř přehodil v zahájení tahy a Pavel tak získal výbornou pozici s výraznou převahou. Později však nepokračoval úplně přesně, sebral soupeři pěšce, ale přenechal mu iniciativu. Ještě o něco později Pavel udělal super-odvážnou dlouhou rošádu (Zbyněk po partii říkal, že to zahrál jako Chlap!). Petr získal velice dobrou kompenzaci, vyrovnal materiál a pozice bílého vypadala všelijak. V časové tísni se ale černý nezorientoval a ve shonu 3x zopakoval stejnou pozici. Vzhledem k vývoji zápasu (a situaci na desce) se Pavel příliš nerozpakoval a reklamací partii uremizoval...Radek Kalod hrál černými s Janem Sosnou a určitě se chtěl pomstít za loňskou porážku. Partie se zřejmě pohybovala v rámci rovnováhy, černý však měl do zásoby výhodu dvojice střelců. Ve střední hře došlo k výměně většiny figur, až na šachovnici zbyli již zmínění dva střelci černého, proti jezdci a střelci bílého. Radek očividně vypadal spokojeně a s přísným výrazem ve tváři postupně, ve stylu starých mistrů, výhodu dvojice střelců uplatnil a dovedl koncovku k vítěznému konci – další pěkná partie a jasný „borec na konec“!

Marek Vokáč hrál s Petrem Bažantem str. a získal po zahájení mírnou výhodu. Okolo 15. tahu černý přehlédl tématický průlom d5, který na první pohled vypadal hrozivě. Ovšem na druhý pohled se ukázalo (Marek po partii štkal, že se mu snad ty figury za něco mstí...), že má černý dostatečné obranné možnosti. Asi takto, kdyby bílý sebral kvalitu, tak má černý dobrou kompenzaci a pokud bude bílý pokračovat v útoku (což Marek učinil), tak se černý přesnými tahy na tempo zachrání (což černý učinil taktéž). Marek byl nakonec nucen partii zremizovat věčným šachem

Já jsem již potřetí musel poměřit síly s mladým talentem Cyrilem Ponížilem a upřímně řečeno jsem z toho neměl dvakrát radost. V minulých letech mne totiž mladík již 2x „ponížil” a celkem snadno zvítězil. Večer před partií si kolegové (co kolegové, spíše supi...) dělali legraci, že budou muset zabrat, když je to vlastně od počátku mínus jedna... No nic, pojďme k partii, bílý zručně a rychle natahal variantu Svešnikova. Později se ale někde zamotal a černý získal převahu. Cyril byl zřejmě překvapen, že jsem ještě neprohrál, nedal si pozor, odvedl svou dámu do nitra černé pozice, kde jsem mu ji chytil a bílý byl nucen se vzdát

Na posledním stole hrál Tomáš Kulhánek s dalším mladíkem Michalem Krčálem. Tomáš získal výhodu již v zahájení, rozbil soupeřovy pěšce, až to vypadalo jako v zemi tisíce ostrovů, a přešel do vyhrané koncovky, kterou také bez problémů vyhrál – opět pěkná partie nakonec!!! Před zápasem jsme měli obavy, jak to bude vypadat a nakonec z toho byla nejvyšší letošní výhra. Škoda, že přišla až v posledním kole, kdybychom takto začali, asi by se nám hrálo o dost lépe. No a zlatý hřeb dne k nám telefonicky dorazil od Milana Walka, kapitána Třince, který nám sdělil, že Třinec porazil Mahrlu Praha a tím pádem nás posunul na druhé místo!!! Radost jsme měli velikou a tak jsme ji po cestě oslavili na benzínce klasickou bagetou – také velikou.
0x 827x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat