Druholigový souhrn – 10. kolo

17.03.2008 08:00 | Turnaje

O všech postupujících je rozhodnuto již kolo před koncem. Závěrečné kolo nám tak rozluští tajenku již “jen“ u zbylých sestupujících. V tomto ohledu bude nejzajímavější dění ve skupině A, kde třetí sestupové místo může ...

O všech postupujících je rozhodnuto již kolo před koncem. Závěrečné kolo nám tak rozluští tajenku již “jen“ u zbylých sestupujících. V tomto ohledu bude nejzajímavější dění ve skupině A, kde třetí sestupové místo může teoreticky připadnout dosud šesté Příbrami! Co se vedoucích jednotlivých skupin týká, tak v součinnosti s kapitány domácích nabídl nejrychlejší zpravodajství Pavel Kubíček, vedoucí “déčka“.


Skupina A
Do první ligy postupuje Pankrác “B“ a rozhodně nemusí zůstat u jediného úspěchu tohoto pražského klubu. Áčko totiž velmi reálně sahá po účasti v extralize. Rozhodujícím krokem B-týmu byla včerejší domácí výhra 4,5:3,5 nad Českými Budějovicemi. Přestože konkurenti Vyšehrad “B“ i Plzeň Letná výrazně vyhráli (výsledky 6:2 a 6,5:1,5 znamenaly černý víkend pro obě táborská družstva), na uchování postupové naděje to nestačilo. Jak bylo předesláno už v předchozím odstavci, bude závěrečné kolo velmi dramatické. Napomohly tomu i včerejší výsledky – Plzeň “C“ remizovala s Příbramí, Klatovy podlehly 3,5:4,5 Viktorce Žižkov a poslední Praga Praha nestačila 3:5 na Písek. Tabulka je tak neuvěřitelně vyrovnaná – po dvou jasných sestupujících (Praga a Tábor “B“) je v rozmezí pouhých 3 bodů natěsnáno 7 družstev a vzhledem k losu mohou s jistou záchranou počítat jen družstva do 5. místa.

Skupina B
ČSOB “B“ pojistila postup 8 remízami na zdvořilé návštěvě u Sokola Kobylisy, čímž do první ligy posílá už své druhé družstvo. Vzhledem k minimálnímu překrývání sestav zde bankéři pohodlně mohou obě využít, však jsme toho již v minulosti byli svědky. Na stříbrné místo se vyhouplo Ústí n/L, které bez problémů potvrdilo roli favorita doma s Rakovníkem. Do karet jim totiž hrála remíza největších konkurentů – DA Praha a Bohemians “B“. Sestup kromě Rakovníka jistojistě nemine i Sokolov, kterému by nepomohla ani případná výhra – v zápase, kde na předních šachovnicích bodovali černí, na jeho půdě zvítězily Teplice 5:3. Ani další týmy zespoda tabulky nebodovaly – Vyšehrad “C“ prohrál v Litvínově, Karlovy Vary zase doma s Marty Most 2,5:5,5. Právě jeden z nich nakonec poputuje o soutěž níž. Lepší výchozí pozici má díky dvoubodovému náskoku pražský tým.

Skupina C
Kdyby v zápase Náchod – Lysá n/L ještě o něco šlo, mohli bychom výsledek 4,5:3,5 označit jako obrovské překvapení. Ovšem vzhledem k tomu, že Náchod již jistě sestupuje a Lysá naopak postupuje, tak v podstatě o nic nešlo. To se také projevilo na (s výjimkou klubového derby) dosud nejslabší sestavě Lysé v sezoně a domácí tak mohli zaznamenat alespoň čestný úspěch. Pro stříbro si důrazně vykročil Hradec Králové “B“, když sestřelil zachraňující se Rapid Pardubice 6,5:1,5. Po prohře Mladé Boleslavi v Říčanech (výhrou 5:3 se domácí definitivně zachránili) se cesta k bronzu otevřela pro Turnov “B“, který doma porazil Kolín 4,5:3,5. V tomto zápase se mi podařilo zvítězit jednoduchou kombinací:


Vaculík,M – Doležal,K po 21...Se5. Všechny figury směřující na černého krále si už přímo říkají o kombinační zakončení. 22.Vxe5 dxe5 23.Sxh6 g6 a otevírání může pokračovat 24.Sxg6 fxg6 25.Vxg6+ Kh7 26.Dh5 a matu nelze zabránit. 1-0

Definitivu záchrany získaly i Neratovice – s beznadějně poslední Lysou “B“ zapsaly nejtěsnější zisk 3 bodů. O třetím sestupujícím se rozhodne mezi Pardubicemi a Kutnou Horou. Kutná Hora mohla získat výhodnější výchozí pozici, ovšem v důležitém zápase s Vrchlabím pouze remizovala a v závěrečném kole tak musí doufat v zaváhání svého konkurenta.

U skupin D a E opět předám slovo stránkám Jihomoravského šachového svazu, kam geograficky obě skupiny plně nebo alespoň částečně spadají. Ve zkratce jen předešlu, že jistými postupujícími jsou po včerejších výhrách Bydo Zakřany a Slavia Kroměříž. Pád o stupínek níže naopak čeká Náměšť n/O, Poličku a Boršice. Jen díky výhře a zaváhání soupeře se udrží Duras Brno “C“ ve skupině D, naopak v “éčku“ se bude rozhodovat ještě o dvou sestupových místech.

Skupina F
Jakl Karviná je ke svým soupeřům spravedlivým – všechny zatím porazil. Poslední skalp si připsal v Holešově v poměru 5,5:2,5. BŠŠ “B“ už stíhání vzdala, když si připsala druhou prohru v posledních 3 zápasech. Po výsledku 2,5:5,5 s Havířovem bude mít naopak problémy uhájit své 2. místo před dobře finišujícím Labortechem Ostrava “B“. Ten si včera nejtěsnějším rozdílem poradil se Vsetínem. Po prohrách 3:5 s Dobrou, resp. 2:6 s Orlovou “B“ se na sestup musí připravit v Šenově a Opavě. O třetím sestupujícím se rozhodne mezi Holešovem a Mittalem Ostrava “B“, který své naděje notně přiživil výhrou v 4,5:3,5 Mořkově.

Výsledky, které budou později doplněny i o partie, můžete v přehledné formě získat ze svazové databáze.
1x 727x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
18.03.2008 21:09 | Autor neznámý

Tyhle druholigový souhrny jsou moc fajn, že se nepíše jen o GM