Dostihy s Holdií pokračují

06.02.2006 08:00 | Turnaje

1. Novoborský ŠK vs. ŠO DDM Chrudim 6,5:1,5 Klíčový souboj s hlavním konkurentem o postup se blíží a stále mezi námi zůstává dvoubodouvý rozdíl, který v systému 3 bodů za výhru nic neznamená. My jsme sice zvítězili nad siln

1. Novoborský ŠK vs. ŠO DDM Chrudim 6,5:1,5

Klíčový souboj s hlavním konkurentem o postup se blíží a stále mezi námi zůstává dvoubodouvý rozdíl, který v systému 3 bodů za výhru nic neznamená. My jsme sice zvítězili nad silným družstvem Chrudimi 6,5:1,5, ale ani Holdia se nenechala zahanbit a výsledkem 7:1 spláchla Kolín. Nyní už ale k samotnému zápasu. <
br> Robert Cvek, který si zatím bílých figur příliš neužil, postavil zahájení velmi ambiciózně. Po zarochování na dámské křídlo se ihned pustil do útoku na křídle královském a v centru. Výsledkem byla hladká výhra a vedení v zápase – 1:0. Další bod přidal Petr Kučera – svého soupeře hned po zahájení vyvedl mimo jeho teoretické znalosti a využíval svého náskoku ve vývinu. Zejména dámské křídlo soupeře šlo jen velmi obtížně rozehrát. Toho také Petr využil, po tlaku zde získal pěšce a rychlým postupem 2 spojených volných pěšců zvítězil – 2:0.
Pavel Šimáček nastoupil letos poprvé černými, a mohl tak předvést své znalosti skandinávské. Nejsem si úplně jist, zda ji sehrál nejpřesněji, protože zpočátku se dostal do opticky horší pozice. Tu však zvládl a rychlým útokem těžkých figur vystavil soupeře pod nekrytelný mat – 3:0. Jako další skončil Lukáš Klíma, který v zahájení musel přetrpět soupeřovu dobrou teoretickou přípravu. Soupeřem naučené varianty dokázal vypotit za šachovnicí a odvrátil tak nepříjemný tlak. Stále to ale byl jeho soupeř, který se pozici snažil díky svému volnému d-pěšci vyhrát. Proti věčnému šachu už ale není obrany – 3,5:0,5.
Vítězný bod přidali takřka současně hosté z Turnova Tomáš Kulhánek a Jirka Lechtýnský. Tomášova pozice po poklidném zahájení dospěla okolo 20. tahu k hromadným výměnám figur. Během nich ovšem Tomáš jednoduchým taktickým obratem získal kvalitu a partii prakticky rozhodl. S realizací převahy neměl sebemenší problém – 4,5:0,5. Lechtýnský ztratil ze začátku poměrně dost času v zahájení, ze kterého vyšel s malou výhodou. Soupeř postupně začal „ztrácet niť“ a ve figurové střední hře přehlédl jednoduchý taktický obrat, po kterém nejenže ztratil pěšce, ale také velmi oslabil svého krále. To se po pár tazích projevilo – 5,5:0,5.
Já jsem ze zahájení vyšel s pevnou pozicí a jednoduchým plánem, který mi soupeř dovolil prakticky bezezbytku zrealizovat. Černými jsem se tak již kolem 15. tahu dostal do znatelně lepší pozice, získal pěšce a přešel do vyhrané koncovky. Špatná volba plánu a taktická slepota však zapříčinila, že ani v této partii jsem nevyhrál a připisuji na své konto další remízu – 6:1. Nejvíce pospíchající Martin Mužík, kterého čekala cesta až do Opavy, hrál jak naschvál nejdéle. Málokdo by to však po zahájení tipoval – Martin se dostal do velmi špatné pozice, přišel o rošádu a byl donucen přijmout soupeřovu oběť kvality – mat visel ve vzduchu. Jen díky procházce svého krále přes celou šachovnici se mu Martin vyhnul, ale již za vyrovnaného materiálů. Po divokém průběhu tedy partie skončila remízou – 6,5:1,5.
V dalším kole vyrážíme na náš nejdelší letošní výlet, do Plzně. Současně budeme držet palce našemu dnešnímu soupeři, který přivítá našeho největšího (a vlastně už i jediného) konkurenta, družstvo Holdie. Již za 14 dní nám tedy opět držte palce!
0x 2124x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat