Dortmund, výhra Mamedyarova

24.06.2007 08:00 | Turnaje

Start superturnaje (XX. Kategorie FIDE, průměr 2727) byl velmi očekáván hned z několika důvodů. Tím prvním je bezesporu oblíbenost turnaje mezi místními šachisty. Mají totiž možnost si při vstupu do divadla propůjčit sluchátka, ze...

Start superturnaje (XX. Kategorie FIDE, průměr 2727) byl velmi očekáván hned z několika důvodů. Tím prvním je bezesporu oblíbenost turnaje mezi místními šachisty. Mají totiž možnost si při vstupu do divadla propůjčit sluchátka, ze kterých se dozvídají postřehy k probíhajícím partiím od renomovaných německých velmistrů. Dalším důvodem je jistě účast 2 domácích hráčů.
Vedle naturalizovaného Němce Arkadije Naiditsche je dalším domácím hráčem v Dortmundu žijící Peter Lékó. A v neposlední řadě je také potřeba zmínit velmi zajímavý los, kdy se hned na úvod utkala světová jednička (Viši Anand) s mistrem světa (Vladimir Kramnik).

Vladimir Kramnik (2772) – Viši Anand (2786) ½
V nejočekávanější partii dne se dalo čekat 1. d4, na které Anand reaguje různými způsoby. Tentokrát zvolil slovanskou, tedy zahájení hrané téměř všemi hráči světové špičky. Partie pak až do 14. tahu kopírovala průběh partie Gelfand – Kramnik z monackého rapidu z letošního roku. Kramnik se pokusil přijít s vylepšením v podobě vyjasnění situace v centru (14. dxc5), pozice černého je však velmi pevná a poněkolika logických vývinových tazích se hra vyrovnala. To v 35. tahu pochopil i Kramnik a oba hráči tak mohli jít odpočívat před dalšími koly.

Magnus Carlsen (2698) – Peter Lékó (2738) ½
Nejkratší partie dne, přesto trvala lehce přes 3 hodiny. Ve španělské Lékó zvolil pořadí tahů zřejmě s úmyslem zahrát nebezpečný marschallův útok, na což Carlsen zareagoval okamžitým 8. d4. Lékó zde dobral jezdcem a dovolil tak Carlsenovi jít do sporné varianty 9. Sxf7+ Vxf7 10. Jxe5. V poslední době má tento postup solidní úspěšnost (87 % - partie z TWICu za posledních 6 let), na druhou stranu silnější hráči se tomuto postupu vyhýbají – možnost variantu vyzkoušet měli Adams, Švidler nebo Short, všichni však zvolili klidnější pokračování, čili steně jako Magnus 9. Jxd4. Do 16. tahu se pak pokračovalo stejně jako v partii Balogh (2617) – Jenni (2518) z letošního evropského šampionátu a ač to zpočátku vypadalo, že Carlsen bude mít nepříjemný tlak na krále, tak Lékó měl pozici stále pod kontrolou a kýžené remízy dosáhl po hromadných výměnách ve 29. tahu.

Mamedyarov (2757) – Naiditsch (2654) 1-0
První účast v Dortmundu, první kolo, první výhra – lepší začátek si talentovaný Azerbajdžánec snad ani nemohl přát. Klíčem k úspěchu bylo překvapení v zahájení – ve hře dvou jezdců v obraně zvolil v 7. tahu na vyšších úrovních dosud neprověřený postup 7. Se2. Tento tah se dle mé databáze hrál pouze 10x, vždy v partiích slabších hráčů, takže ho v podstatě můžeme označit za novinku. Naiditsch byl zjevně překvapen, snažil se nahánět bílou dámu umístěnou vpředu, to však byla jen voda na Mamedyarovův mlýn. Dámou v poklidu uskakoval a před každým dalším pokusem černého stihl udělat 1-2 vývinové tahy. Výsledkem byla lepší koncovka, ve které pokračovaly Naiditschovi nepřesnosti. Mamedyarov tak poměrně lehce zvítězil, navíc si posílil sebevědomí, protože svého soupeře viditelně přehrál.

Gelfand (2733) – Alekseev (2679) ½
Vítěz moskevského Aeroflotu Alekseev byl připraven hrát na nejvyšších úrovních nepříliš úspěšné benoni. Gelfand však d-pěšce nepřetáhnul, čímž vznikla pozice ježkovitého typu. V ní se Alekseev nebál přijmout obětovaného pěšce na c4 a na řadě tak byl Gelfand. Stejná pozice se objevuje i v partiích nejsilnějších hráčů (mj. Kasparov – Kramnik), čili kompenzace by měla být dostatečná. Alekseev však přiel se zajímavou novinkou (13… Jd5), čímž vrací bílému materiál. Kdyby bílý nabízené pěšce dobral (14. Jxd5 exd5 15. Dxd5 Se6 16. Dxe4 0-0), tak by oba soupeři mohli po chvilce podepsat smír. Gelfand měl v partii ambice určitě vyšší a pokračoval tak jinou cestou. Přijde mi však, že jeho kompenzace začíná pomalu mizet, což v podstatě uznal i izraelský šachista a ihned po dobrání pěšce zpět nabízí remízu. Alekseev možná také troch z nervozita z účasti na takto silném turnaji přijal, ovšem velmi mě zajímá, jak by se partie vyvíjela dále po nepříjemném 23… f6.

V následujícím kole se utkají tyto dvojice:
8-5 Anand – Leko
6-4 Naiditsch – Carlsen
7-3 Alekseev – Mamedyarov
1-2 Kramnik – Gelfand,
O 15 minut zpožděný online přenos začíná v 15:15.
0x 737x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat