Dortmund 3. kolo on-line

31.07.2006 08:00 | Turnaje

Po úspěšných on-line diskuzích při jednotlivých kolech olympiády nebo právě skončeného openu v Pardubicích jsme se rozhodli našim čtenářům umožnit diskutovat také nad partiemi hráčů nejužší světové špičky. Turnaj v Dortmu...

Po úspěšných on-line diskuzích při jednotlivých kolech olympiády nebo právě skončeného openu v Pardubicích jsme se rozhodli našim čtenářům umožnit diskutovat také nad partiemi hráčů nejužší světové špičky. Turnaj v Dortmundu je v plném proudu a ve 3. kole se utkají následující dvojice:

Jobava (2651, *1983) – Aronian (2761, *1982)
Gruzínec Jobava nepatří mezi tradiční účastníky superturnajů, takže poslední dobou spolu tito dva příliš nehráli.
Když už ale na sebe narazili, tak byl jasně úspěšnější Aronian – 3 výhry a jediná remíza, přestože hned 3 partie odehrál černými. Taková bilance ho jasně pasuje do role favorita. Jobava, který se do Dortmundu kvalifikoval výhrou na silném Aeroflot Open, zde v 1. kole tak trochu doplatil na nervozitu z 1. startu v takto velkém turnaji a prohrál bílými se Švidlerem. Svůj výkon ale zlepšil a včera remízoval s nevyzpytatelným Adamsem. A protože bílými se 2x v řadě neprohrává, tak tipuji remízu.

Leko (2738, *1979) – Adams (2732, *1971)
Oba hráči se pravidelně střetávají na nejrůznějších TOP turnajích po celém světě. Nikoho tak nemůže překvapit, že spolu za posledních 5 let odehráli 42 partií. Bilanci z nich má lepší Leko a to v následujícím poměru 10 – 27 – 5. V této partii má navíc bílé figury, kterými byl již v tomto turnaji jednou úspěšný (v 1. kole proti Naiditschovi). Pokud bych měl tipovat, které zahájení se bude hrát, tak váhám mezi dvěmi možnostmi – buď Adams zvolí ruskou a zkusí partii uremizovat nebo se naopak bude hrát španělská, kde Adams může Leka zaskočit svým oblíbeným marschallovým útokem. Každopádně půjde dle mého o nejzajímavější partii kola. Můj tip: remíza.

Gelfand (2729, *1968) – Švidler (2742, *1976)
Opět dva tradiční účastníci superturnajů. Vzájemná bilance za posledních 5 let čítá 26 partií a lepší bilancí v poměru 7 – 16 – 3 se může pochlubit Švidler. Pokud bychom ale vzali do úvahy pouze letošní rok, pak z porovnání vychází jasně lépe Gelfand při 2 výhrách a 3 remízách. Poslední partii spolu sehráli na olympiádě v Turíně, kdy Gelfand v barvách Izraele přispěl remízou k senzační porážce Ruska. V mých očích je Gelfand velmi solidní šachista, který zvláště bílými nebude chtít nijak zvlášť riskovat. K tomu nemá důvod ani Švidler, protože zatím má +1 a plusové body bude jistě chtít získávat spíše bílými. Tipuji proto další remízu.

Kramnik (2743, *1975) – Naiditsch (2664, *1985)
Partie s jasným favoritem. Přestože domácí Naiditsch už sbírá zkušenosti v turnajích s nejsilnějšími hráči, tak na zkušeného Kramnika to stačit nebude. Má slova trochu vyvrací vzájemná bilance, kdy Naiditsch dokázal svého slavnějšího soupeře už 3x uremizovat, zatímco poražen odešel jen jednou. Zajímavostí jistě je, že všechny 3 remízové partie se odehrály právě na dortmundském turnaji. Jedinou výhru si Kramnik připsal letos na šachové olympiádě v italském Turíně. Podaří se Kramnikovi zlomit neúspěšnou dortmundskou sérii 3 remíz? Tipuji, že ano – bude platit pravidlo 3x a dost – vyhraje Kramnik.

Partie můžete sledovat živě na stránkách pořadatelů. Každé kolo začíná v 15:00, dnes je na programu volný den.
0x 1442x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat