Biografie Deep Fritze

23.11.2006 08:00 | Turnaje

Samotný Herr Professor Fritz žádost o rozhovor odmítl, nezbylo tedy než se spokojit s biografií sepsanou jeho tvůrci. V zápase World Chess Challenge 2006 bude Vladimir Kramnik čelit velmi silnému soupeři – Fritzovi, jednomu z čelních...

Samotný Herr Professor Fritz žádost o rozhovor odmítl, nezbylo tedy než se spokojit s biografií sepsanou jeho tvůrci.

V zápase World Chess Challenge 2006 bude Vladimir Kramnik čelit velmi silnému soupeři – Fritzovi, jednomu z čelních šachových programů vyvinutým hamburgskou firmou Chessbase. Na standardním 2 GHz notebooku dokáže Fritz propočítat okolo 1,5 milionu pozic za sekundu, rozpozná složité manévry a struktury v oslnivé rychlosti.
Může také čerpat z pokladu skrytém ve 3,2 milionu uložených partií. Nová verze Deep Fritze byla vyvinuta speciálně pro tento zápas. Nejen že je daleko silnější než všichni jeho předchůdci, zároveň obsahuje daleko více znalostí, aby mohl čelit Kramnikovým strategickým schopnostem. Deep Fritz bude běžet na počítači se 4 procesory. Program bude optimalizován pro souběžnou činnost, takže bude schopen odpovídat rychle a na vysoké taktické úrovni. Na tomto stroji může Fritz počítat okolo 8 – 10 milionu pozic za sekundu, což je 3x více než při posledním souboji proti Kramnikovi v Bahrajně 2002.

Žádný jiný šachový motor nebyl vyvinut s tak velkým důrazem na zápasy proti nejsilnějším světovým hráčům. Během jeho dlouhé kariéry sehrál Fritz řadu partií se světovými esy, z nichž některé jasně porazil. A Fritz – se svou umělou inteligencí – se nikdy nepřestal „učit“. Prestože Fritz v hraní s „lidskými“ soupeři v turnajích pouze paběrkuje, tak hraje záhadně lidským stylem. Experti považují Fritze za program s nejlepším pochopením jednotlivých pozic.

Šachový program „se narodil“ v listopadu 1991 (takže momentálně slaví 15. narozeniny – gratulujeme!) v kancelářích Chessbase. V roce 1985 společnost se sídlem v Hamburgu vyvinula program pro zaznamenávání a uchovávání šachových partií, což bylo revolučním krokem. Fritz pak byl prvním opravdovým šachovým programem v produkční linii Chessbase, který předvedl pozoruhodný vstup na světovou scénu.

První velký úspěch své raketové kariéry zaznamenal Fritz na světovém šampionátů šachových programů v Hong Kongu. Fritz, program z diskety běžící na normální 386 PC, porazil v rozhodujícím zápase Deep Blue a v květnu 1995 se stal historicky prvním šachovým programem prohlášeným za mistra světa. Brzy každý mluvil o Fritzově silné hře. TOP hráči začali brát novou výzvu vážně. A Fritz v několika následujících letech začínal sbírat stále více vítězství z prestižních turnajích.

V říjnu 2002 vstoupil Fritz do své nejdůležitější akce kariéry: v Bahrajnu se postavil světovému šampionovi Vladimiru Kramnikovi. Kramnik se ujal dvoubodového vedení, které ovšem Fritz v dalších 2 partiích vymazal. Celý zápas nakonec skončil remízou 4:4. V říjnu 2004 se mistrovství týmů počítačů proti špičkovým hráčům přesunulo do Bilbaa. Počítače zvítězily v poměru 8,5:3,5 a Fritz zaznamenal nejlepší individuální výsledek. V prosinci 2005 vyhrál Fritz (verze 9) cenu německých herních vývojářů a obdržel stříbrnou medaili za nejvíce inovativní technologii.
0x 1540x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat