Josef Maršálek besedoval v Havířově

20.05.2012 18:32 | Beseda

V pátek 18. května dorazil na sever Moravy Josef Maršálek. Přijal pozvání oddílu TJ Slovan Havířov a v klubové herně se setkal se členy Slovanu i se šachisty z okolních oddílů. Demonstroval tři partie a zavzpomínal na své šachové...

V pátek 18. května dorazil na sever Moravy Josef Maršálek. Přijal pozvání oddílu TJ Slovan Havířov a v klubové herně se setkal se členy Slovanu i se šachisty z okolních oddílů. Demonstroval tři partie a zavzpomínal na své šachové úspěchy, které jsou spojeny především s akademickými šampionáty družstev v letech 1954 a 1960. V roce 1954 získal tým ve složení Filip, Alster, Kozma, Veselý a Maršálek zlatou medaili, v roce 1960 se družstvo Maršálek, Augustin, Kaválek, Kupka a Trmal umístilo na čtvrté příčce. V debatě Josef Maršálek hovořil o některých osobnostech moravského a slezského šachu.

Josef Maršálek začal aktuálním zápasem o titul mistra světa. Rozebral některé motivy ze třetí partie zápasu. Především jej zaujal závěr partie, čtyřvěžová koncovka. Gelfand sice zatím bojuje velmi dobře, přesto Maršálek věří Anandovi. „Gelfand je výtečně připraven v zahájení. Věřím ale, že po úvodní sérii remíz se začne prosazovat Anand,“ prognózuje Maršálek.

Exkurz do minulosti začal Josef Maršálek partií, kterou v roce 1965 sehrál na přeboru republiky s Janem Smejkalem. Jeho vzpomínání se však soustředilo především na rok 1954. V rozhodujícím utkání akademického mistrovství světa, které naše družstvo hrálo proti Rusku, překvapil náš tým vynecháním Alstera na druhé šachovnici, čímž soupeři zhatil přípravu. Maršálek ukázal svou partii s Nikitinem, který v prohrané pozici překročil čas. A díky remíze Filipa s Korčným a výhře Veselého nad Krogiusem mohli naši slavit.

Do klubové knihovny Slovanu Havířov Josef Maršálek podepsal výtisk své nové knihy, nazvané Dostaveníčko s dámou. Rád také zavzpomínal na některé moravské šachisty – Slavoje Kupku, Pavla Šimoníka či Františka Blatného. Během malého posezení na závěr akce na oplátku domácí šachisté FM Václav Pacl a Rudolf Kaminský připomněli Josefu Maršálkovi společné šachové zážitky z minulosti. „Myslím, že se beseda vydařila. Jsem rád za pěknou účast,“ měl z akce dobrý pocit Josef Maršálek. A jaké dojmy si z Havířova odváží ještě? „Musím říct, že mě mile překvapilo, kolik tady máte zeleně,“ říkal Josef Maršálek, který si kromě besedy užil také prohlídku karvinského zámku Zámek Fryštát a procházku v místním krásném parku.

Fotogalerie:

autor fotografií: Petr Beran

Předseda TJ Slovan Havířov Jiří Kála vítá Josefa Maršálka

Josef Maršálek

Josef Maršálek demonstruje partii ze zápasu Viswanathana Ananda s Borisem Gelfandem

Auditorium tvořené havířovskými šachisty

Po besedě následovalo společné posezení. V čele stolu Josef Maršálek a jeho žena Milada.

1x 1775x Aleš Kubeczka
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
20.05.2012 18:57 | Autor neznámý

 Hezký článek o (ještě) starším pánovi, jen si přeji, zejména po dnešní partii, ať se prognóza ohledně mistra světa nevyplní  (zatím, ještě není konec)