2. liga - poslední 11.kolo

10.04.2005 08:00 | Turnaje

Dnešním 11. kolem skončila poslední soutěž družstev, ve které měl 1.Novoborský ŠK zastoupení. V zápase 2 vedoucích týmů jsme přivítali ČSOB „B“. O postupujícím již bylo rozhodnuto, a tak ani jeden celek nedorazil kompletním ...

Dnešním 11. kolem skončila poslední soutěž družstev, ve které měl 1.Novoborský ŠK zastoupení. V zápase 2 vedoucích týmů jsme přivítali ČSOB „B“. O postupujícím již bylo rozhodnuto, a tak ani jeden celek nedorazil kompletním – domácím chyběli Petr Kučera, Zdeněk Völfl a Míra a Roman Borešovi, kteří hráli o postup v Německu, hosté se zase nemohli spolehnout na hráče z Ústí.
Větší problémy absence způsobily domácím, kteří se sice dostavili v 8 hráčích, ale také se 4 hosty. Lucka Jínová tedy nemohla nastoupit a ČSOB bez boje na poslední šachovnici vedla – 0:1.
Jako první skončil na 6. šachovnici Jirka Jína – Plšek hrající bílými zahrál zahájení nenáročně a krátce po vyrovnání nabídl remízu – 0,5:1,5. Na 7. šachovnici pan Dufek v dámském gambitu podcenil možnosti soupeře na královském křídle a silnému útoku podlehl – 0,5:2,5.
Na 1. šachovnici naštěstí kontroval Robert Cvek, který Pokorného krátce po zahájení vyvedl mimo teorii a postupně stupňoval svou drobnou výhodu. Soupeř nakonec jeho tlaku po a-sloupci neodolal, ztratil pěšce a později v koncovce i celou partii – 1,5:2,5. Rozdíl jednoho bodu ale dlouho nevydržel, protože Břeťa Dalecký na 4.šachovnici vyšel ze zahájení proti Nováčkovi s horším bělopolným střelcem a pozicí, která se černému hraje velmi těžce. Tlaku nakonec neodolal a ztratil celý bod – 1,5:3,5.
Snížit náskok se povedlo na 3. šachovnici hrajícímu Martinu Vaculíkovi. Ze zahájení vyšel s pěšcem více, ale nepřesnou realizací převahy se dostal do problémů, které Trojáček v kritické pozici nedokázal vyřešit. Místo správného pokračování vedoucího do remízové koncovky zvolil oběť figury a přehlédl jednoduchý obranný tah – 2,5:3,5.
Vyrovnat a udržet si tak svůj 100%ní bodový zisk dokázal na 5. šachovnici Honza Vrána. Z královského gambitu vyšel s pevným centrem, což bylo vykoupeno trochu slabším postavením krále. Nakonec se ale obešel bez rošády a nadále stupňoval svůj tlak po c-sloupci, kde také získal pěšce. V časové tísni dokázal ustát i soupeřovu oběť figury a zvítězil – 3,5:3,5.
Rozhodnout o osudu zápasu tak musel na 2.šachovnici hrající Martin Mužík. V zahájení obětoval pěšce za aktivní hru, ale Kozák se dobře bránil, a tak partie dospěla do koncovky 2 lehkých figur a věže. Nebezpečnější pěšce měl zpočátku Kozák, ale Mužík výměnou věže za střelce a 2 pěšce své postavení uhájil – 4:4.
Novoborští tak uhájili svou letošní neporazitelnost a s náskokem postupují do 1. ligy.
0x 4112x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat