2.liga - 3.kolo

20.11.2005 08:00 | Turnaje

Karlovy Vary – 1. Novoborský ŠK B 4,5:3,5 3.kolo 2 šachové ligy se hrálo 20.11.2005, novoborští tentokrát jeli až do Karlových Varů a tentokrát neuspěli. Novoborští byli oslabeni o Kučeru Petra staršího a Jínovou. Vyjelo se ji...

Karlovy Vary – 1. Novoborský ŠK B 4,5:3,5
3.kolo 2 šachové ligy se hrálo 20.11.2005, novoborští tentokrát jeli až do Karlových Varů a tentokrát neuspěli.
Novoborští byli oslabeni o Kučeru Petra staršího a Jínovou. Vyjelo se již 6.30 pro špatné počasí a přesto jsme dorazili o 15 minut déle do hrací místnosti. Chyběla tentokrát i trocha štěstí k našemu vítězství.
r> Nezačali jsme dobře, protože Kučera Petr mladší černými na 8.šachovnici s Bickem doslova usnul za šachovnicí a již v 5 tahu přehlédl figuru a okamžitě vzdal.
Kapitán R. Boreš na čtvrté šachovnici bílými s Lorencem se nechal překvapit novinkou, nezahrál nejpřesněji a místo na cestu k výhodě, vybral možnost horší, kdy se musel bránit. Pod náporem přehlédnutí a únavy neodolal nabídce remízy.
Naštěstí Völfl na třetí šachovnici s Čontošem svou klidnou poziční hrou soupeře přehrál a přešel do lepší koncovky jezdce proti střelci a lehce svou převahu realizoval - 1,5:1.5.
Vaculík na druhém prkně s Krejčíkem již záhy přiostřil a mnoho figur na obou stranách viselo, měl dámu proti 2 věžím a k tomu každý 2 lehké figury. V zápletkách se Vaculíkovi podařilo dobýt pěšce, poté i druhého a dva spojení pěšci šli do dámy. Vedli jsme 2.5:1.5.
Na poslední šachovnici však vše spělo k tragédii. Kučera Jarda se Skoupým se dostal do horší pozice, snažil se o protihru a nakonec ztratil pěšce. Dostal se pod tlak a v oboustranné časové tísni soupeř udělal hrubku ale Kučera jí nevyužil. Věž si nevzal a ztratil sám kvalitu. Po výměnách již neměl rozumných tahů a vzdal a bylo srovnáno.
Dalecký na šesté šachovnici s Novým nejprve svého soupeře přehrál, poté se nechal ukolébat a dopustil protihru, v časové tísni přehlédl léčku na svého krále. A po jeho honu po šachovnici přišel o figuru a prohrávali jsme 3.5:2.5.
Poslední partie Vrány na první šachovnici a M. Boreše na páté byly rozhodující. Vrána srdnatě bojoval v těžké pozici až do věžové koncovky, kdy jeho nabídku remízy soupeř odmítl pro Vránovu vysokou časovou tíseň. Vrána pozici však udržel a remíza však pro nás nebyla již výhodná.
M. Boreš se Surňákem již ze zahájení šel do zápletek, stupňoval své drobné výhody, ale únava z cesty byla silnější a v rozhodující chvíli zaváhal a výhodu nejenže nezískal ale ztratil pěšce. Díky obětavé obraně a nestejným střelcům však ve více než remízu doufat nemohl a tak jsme poprvé prohráli 4,5:3.5.
Stálo by za úvahu zda by na takováto vzdálená utkání nebylo lepší jezdit den dopředu. Další kolo hrajeme doma s Loko Mostem 4.12.
0x 1146x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat
  • Michail Cejtin

    16.06.1947

    Běloruský velmistr, který se za časů SSSR stal dvakrát šampiónem Moskvy. Vyhrál mezinárodní turnaje Pernik 1977 nebo Praha 1983 a 1985.