2. kolo 1. ligy

13.11.2005 08:00 | Turnaje

Dům armády Praha – 1.Novoborský ŠK 3,5:4,5 Do dnešního utkání jsme nastoupili s téměř z poloviny změněnou sestavou. Své povinnosti v zahraničí museli plnit Hráček, Lechtýnský a Šimáček. Jako náhradníci za ně nastoupili Ra

Dům armády Praha – 1.Novoborský ŠK 3,5:4,5
Do dnešního utkání jsme nastoupili s téměř z poloviny změněnou sestavou. Své povinnosti v zahraničí museli plnit Hráček, Lechtýnský a Šimáček. Jako náhradníci za ně nastoupili Rašík, Kulhánek a Vrána a nevedli si vůbec špatně, když získali celkem 2,5 bodu.
První vítězství v zápase ukořistil Tomáš Kulhánek, který hrál bílými se Šaljovou, pardon, Orságovou:-). Z
e zahájení vyšel s lehce lepší pozicí, kterou se černá pokusila vyrovnat tahem c5. Tento tah však takticky nevycházel a bílý přesvědčivě vítězí – vedeme 1:0. Další skončil Petr Kučera. V partii s Muroněm získal bílými jen nepatrnou výhodu, která se ale postupem času rozplynula. Přestože to Petr ještě zkoušel, blížící půlku nešlo odvrátit – 1,5:0,5. Na 3. šachovnici hrající Víťa Rašík převedl zahájení do moderního Ben-oni, které trpělivou hrou zlepšoval. Z počátečního stísněného postavení se dokázal vymanévrovat, získal hru postupem po dámském křídle a pěknou partii zakončil útokem na krále – 2,5:0,5.
Na 1. šachovnici měl velice těžkou pozici Robert Cvek – hrát proti české jedničce Navarovi a ještě k tomu černými, to už je pro úspěch potřeba velké dávky štěstí. Robert mu šel naproti a dovedl partii do zajímavých zápletek. Pozice byla velmi nepřehledná – několikrát viselo současně více figur. Navara ale nakonec chybu neudělal a vítězí – 2,5:1,5. Lukáš Klíma na 2. šachovnici vyšel ze zahájení proti Šleichovi lépe. Za svým izolovaným pěšcem formoval své šiky k útoku. K tomu ale až tak úplně nedošlo, protože Lukášovi se podařilo taktickým obratem získat pěšce a přestože jeho uplatnění nebylo v koncovce těžkých figur zrovna jednoduché, tak to zvládnul – 3,5:1,5.
Hůře se už situace vyvíjela na ostatních šachovnicích. Bujak zahrál proti Martinu Mužíkovi jednu z vedlejších variant svešnikova a stále měl optickou převahu. Partie se nakonec po zajímavém průběhu rozhodovala až za situace, kdy oba soupeři měli čas jen díky 30sekundové bonifikaci. Pevnější nervy měl nakonec Bujak a snižuje na 3,5:2,5 ve prospěch Nového Boru. Honza Vrána na poslední šachovnici byl poněkud zaskočen Soukalovým zahájením a nezvolil úplně nejlepší postup. Ztratil dvojici střelců i důležitý sloupec, ale postupem času pozici vyrovnával a v koncovce se už dokonce zdálo, že vyhraje. Soupeř nakonec našel přesnou obranu a remízu uhájil – 4:3.
Rozhodnout tedy musela poslední partie na 7. šachovnici. V módní variantě francouzské Martin Vaculík špatně zareagoval na Baumův méně často hraný tah a dostal se do pozice na pokraji prohry. Z matových hrozeb se nakonec vykroutil, ale jen za cenu horší věžovky. Soupeř ale nedokázal ve vhodný moment přejít do vyhrané pěšcové koncovky a po několika nepřesných tazích mu nezbylo, než nabídnout remízu – 4,5:3,5.
Výsledkem tedy je vydřené vítězství, které má v současném tříbodovém systému velkou cenu. Na další zápas se můžete přijít podívat za 14 dní, kdy hostíme Plzeň „B“.
0x 1764x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat