1.ročník Zvolského rapidu ŠACHY.BIZ

07.05.2008 08:00 | Turnaje

Poslední dubnovou sobotu se ve Vraném nad Vltavou konal 1. ročník turnaje v rapid šachu, Zvolský rapid ŠACHY.BIZ. Cestu do zdejší sokolovny, kde se turnaj konal, si našlo celkem 68 hráčů. Bohatý cenový fond, poskytnutý sponzorem turn...

Poslední dubnovou sobotu se ve Vraném nad Vltavou konal 1. ročník turnaje v rapid šachu, Zvolský rapid ŠACHY.BIZ. Cestu do zdejší sokolovny, kde se turnaj konal, si našlo celkem 68 hráčů. Bohatý cenový fond, poskytnutý sponzorem turnaje ŠACHY.BIZ, sliboval účast velmi kvalitních šachistů.

Očekávání se naplnila. Turnaj byl skvěle obsazen, 29 účastníků mělo ELO rating nad 2000, což je hranice, kterou není vůbec snadné překonat. Favority byli Francouz Nicolas Clery (ELO 2379), mezinárodní mistr
Vítězslav Priehoda (ELO 2376) a FIDE mistr Tomáš Vojta (ELO 2334), ale o celkové prvenství se mohli „porvat“ všichni.
Ředitelem turnaje byl Jiří Sladovník z pořádajícího klubu ŠK Medvědi Zvole, na pravidla dohlížel hlavní rozhodčí Petr Havelka. Hrálo se hracím tempem 2×20minut na 9 kol. Losování prováděl počítačový program Swiss Manager.


Francouz Nicolas Clery (vpravo)

Samotný turnaj začal ve čtvrt na deset. V prvním kole se favorité utkali se slabšími hráči a většinou lehce zvítězili. Ve druhém kole byl los již těžší, přesto špička turnaje opět zvítězila. Ve třetím kole přišlo první překvapení, když čtvrtý nasazený Jan Balhar podlehl jedenáctému Miroslavu Fialkovi. Ve čtvrtém kole se spolu utkali Nicolas Clery a Tomáš Vojta a překvapivě zvítězil druhý jmenovaný. Zůstal tak jediným hráčem s plným bodovým ziskem, neboť Vítězslav Priehoda „pouze“ remizoval s Miroslavem Slepičkou. V pátém kole Tomáš Vojta opět zvítězil, a v očekávaném duelu zdolal Nicolas Clery Vítězslava Preihodu. V šestém kole Tomáš Vojta poprvé zaváhal, když remizoval s Vlastimilem Vodičkou a dovolil tak Clerymu zmenšit jeho náskok na půl bodu.Priehoda v tomto kole vyhrál a ztrácel tak na Vojtu jeden bod. V následujícím kole Vojta znovu pouze remizoval a Nicolas Clery se mu bodově vyrovnal.

Priehoda ztrácel na Vojtu po tomto kole půl bodu. V osmém kole Tomáš Vojta své špatné výkony dokonal tím, že podlehl Vítězslavovi Priehodovi. Dostal se před něj i Nicolas Clery, který od prohry s ním působil suverénně. V devátém kole všichni tři nejvýše nasazení vyhráli. Celkovým vítězem se stal Nicolas Clery, následovaný Vítězslavem Priehodou a Tomášem Vojtou. Nejlepším seniorem byl Vlastimil Vodička se šesti body a nejlepším juniorem byl Jiří Třebický, který získal tři a půl bodu.

Na závěr turnaje bylo připraveno vyhlášení vítězů. Vítězové si rozdělili finanční prémie, hodnotné věcné ceny byly připraveny pro více než 20 nejlepších. Ale zvláštní odměna byla připravena i pro účastníky, kteří neměli ambice na přední umístění. Nicolas Clery totiž vylosoval účastníka turnaje, který získal šachový počítač věnovaný sponzorem turnaje. Získal jej Konstantin Zanikov z ŠK Smíchov.

1. ročník turnaje se po hráčské i organizační stránce vydařil. Ohlasy hráčů byly pozitivní a příští rok budeme mít hodně práce na dobrou úroveň turnaje navázat.

Konečné pořadí:
1. Clery Nicolas 2379 Sk Lisa, O.s. 8,0
2. Priehoda Vítězslav 2376 Šk Joly Lysá Nad Labem 7,5
3. Vojta Tomáš 2334 Tj Spartak Vlašim 7,0
4. Melich Jindřich 2085 Tj Praha-Pankrác 7,0
5. Vodička Vlastimil 2197 Šk Emerge Mladá Boleslav 6,0
6. Vyhlídal Josef 2095 Tj Jawa Brodce 6,0
7. Novák Jindřich 2117 Caissa Úholičky 6,0
8. Hostička František 2190 Tj Spartak Tos Žebrák 6,0
9. Hašpl Miroslav 2034 Šk Sokol Vyšehrad 6,0
10. Holub Milan 2116 Tj Jawa Brodce 6,0

Kompletní výsledky najdete na www.sachy.biz
Za organizátory z ŠK Medvědi Zvole
Jana Straková

0x 1480x
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat