1. Novoborský ŠK B – Bohemians Praha 3:5

10.12.2006 08:00 | Turnaje

Dnešní utkání 1. ligy kolidovalo s Německem, což oběma týmům odválo jejich největší hvězdy. My jsme přišli o Roberta Cveka bojujícího za SC Bann (mimochodem remíza černými s Thomasem Lutherem a prohra s mistrem Evropy Liviu-Dieter...

Dnešní utkání 1. ligy kolidovalo s Německem, což oběma týmům odválo jejich největší hvězdy. My jsme přišli o Roberta Cveka bojujícího za SC Bann (mimochodem remíza černými s Thomasem Lutherem a prohra s mistrem Evropy Liviu-Dieterem Nisipeanem), Bohemians chyběli z Boru hostující GM Marek Vokáč a IM Jiří Jirka. To však nebyly všechny ztráty.
Naše „céčko“ totiž krajském přeboru čekal zřejmě rozhodující zápas o postup, takže jsme postrádali i bratry Boreše a Zdeňka Völfla. Partie budu popisovat postupně podle šachovnic, protože z důvodu náročnosti vlastní partie vůbec netuším, v jakém pořadí dohráli ostatní…

Tomáše Kulhánka čekal na 1. šachovnici Petr Zvára, čili soupeř, se kterým se Tomášovi příliš nedaří. Na druhou stranu se tentokrát hrála španělská, v níž má naopak výsledky vynikající. Čekalo se tedy, která série skončí. Zvára sehrál zahájení poměrně svižně, z čehož lze usuzovat, že byl na partii patřičně připraven. Zpočátku se mi Tomášova pozice příliš nepozdávala, pak však našel správný plán a potrestal soupeřovu odvážnou hru po královském křídle. Výhrou si alespoň částečně vylepšil osobní bilanci. Petr Pisk se dnes snažil o první výhru v novoborských barvách a nutno říci, že velmi úspěšně. Začněme ale od začátku. Jeho soupeřem byl Imre Kukel a již od začátku bylo patrné, že s remízou by dnes byl spokojen. Petrovi ji totiž nabízel tolikrát, že ho musel „napomenout“, aby ho s dalšími nabídkami již neobtěžoval. To se nakonec ukázalo jako správná volba a po 3 remízách Petr konečně vítězí.

Martin Mužík zvolil v sicilské variantu s izolovaným pěšcem a zpočátku stál velmi dobře. Navíc v jeho partii nastal málo vídaný jev – Martin měl v jednu chvíli výrazně lepší čas a přestože s Martinem hraju v družstvu již 3. sezonu, tak si takových partií vybavuju minimum. Ani lepší čas mu však nepomohl přetavit dobrou střední hru v hratelnou koncovku. V té byl donucen odevzdat pěšce, s jehož uplatněním neměl Znamenáček problémy. Přestože se jednalo o nejdelší partii dne, tak se Martinovi nepodařilo zlomit dosavadní černou sérii. Petr Kučera hraje francouzskou na všechno. Nevěříte? Tak si přehrajte partii, kterou soupeř zahájil tahy d4 s následným c3 a uvěříte:-) Vznikl z toho klasický nimcovič, kterého Petr hraje s malou rošádou. Já osobně se přikláním spíše k tahu Db6 s následným a5, ale uznávám, že je to spíše věc vkusu. Nicméně vznikla pozice, ve které stojí bílý (Jan Sodoma) trochu lépe, což se mu rychlým přechodem do koncovky podařilo umocnit. Během 4 vynucených tahů zmizelo ze šachovnice plných 8 figur a po pročítání všech variant Petr zjistil, že koncovku už nezachrání – na prvních 4 šachovnicích tedy 2:2.

Nejbláznivější partie dne byla bezesporu ta má. Nejenže během partie náhle selhaly hodiny a bylo potřeba opětovně nastavit čas (smekám před panem rozhodčím Esterem, že je dokázal tak rychle nastavit), ale navíc jsme se svým soupeřem Rosťou Táborským v scheweningenu tak dlouho bloumali a bloumali, až nám každému na posledních 15 tahů nezbylo nic než 30sekundová bonifikace. Během zuřivé blicky se pozice několikrát otočila, naposledy v můj neprospěch. Po 40. tahu mi tedy nezbylo, než vyzkoušet soupeřovu pozornost a po pár tazích se vzdát. Honza Vrána musel čelit nepříjemné výstavbě, na kterou v podstatě neexistuje teorie. Dostal se do nepříjemné pasivní pozice, ve které už jsem mu příliš nevěřil. Pak však hrál velmi vynalézavě a jeho pozice se začala rapidně zlepšovat. Ve chvíli, kdy mu Choleva nabídl remízu již začínal pomalu stát lépe a přes oboustrannou časovou tíseň odmítl a hrál na výhru. Získal 2 věže a pěšce za dámu, což je v koncovkách jasná výhoda, kterou se mu i přes některé nepřesnosti podařilo uplatnit.

Na posledních 2 šachovnicích si premiéru v novoborských barvách odbyli Martin Černý a Pavel Chrz. Martin rozehrál holandskou proti Voříškovi dobře, což se projevilo na jeho výrazně lepším čase. Později si však nechal vytvořit slabinu na e6, kolem které se celý zbytek partie točila hra. A protože Martin přešel zbytečně lacino do koncovky, stála ho tato slabina i celou partii. Pavla Chrze vídám častěji volit sicilskou, dnes se však rozhodl pro skotský gambit, ve kterém svedl s Bohoušem Dubanským teoretický souboj. Ten však ve 13. tahu zakončil velmi nepřesně, když místo slabého d3 měl volit spíše rošádu s vyrovnáním nebo daleko ambicióznější Df5. Po tahu v partii již nebylo cesty zpět a soupeř nemilosrdně trestal. Zápas tedy končí nepříznivým výsledkem 3:5 a Bohemians si upevňují pozici na čele tabulky.

A na závěr jedna anketní otázka. Všimli jste si na tomto zápase něčeho zajímavého?:-)
0x 644x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat