1. liga – východ, do extraligy Tatran Litovel

02.04.2007 08:00 | Turnaje

Tahákem posledního kola moravské skupiny byl bezesporu přímý souboj o postup mezi Durasem Brno a Tatranem Litovel. O důležitosti zápasu vypovídají i sestavy, když Brno nastoupilo kompletní a Litovli chyběl pouze IM Berezjuk. Podle ELOvý...

Tahákem posledního kola moravské skupiny byl bezesporu přímý souboj o postup mezi Durasem Brno a Tatranem Litovel. O důležitosti zápasu vypovídají i sestavy, když Brno nastoupilo kompletní a Litovli chyběl pouze IM Berezjuk. Podle ELOvých předpokladů se tak mělo jednat o velmi vyrovnaný zápas. Vše však bylo jinak – Brno, které pro postup potřebovalo v zápase zvítězit, totiž nevyhrálo jedinou partii a postup tak zaslouženě patří Litovli.
Ta důležitý zápas zvládla, když si bílými i černými připsala 3 remízy a výhru. Bílými se o ní zasloužil IM Sergeev proti IM Bernáškovi, černými IM Michenka proti Petru Červenému. A byl to právě Vladimir Sergeev, který po výborné bilanci v extralize (6,5/9 na 2. nebo 3. šachovnici v dresu Turnova) pomohl do stejné soutěže i Litovli. Zde měl na 1. a 2. šachovnici bilanci 7/8, čímž se stal nejúspěšnějším hráčem družstva. Zdatně mu v tomto ohledu sekundoval i mladý talent Jan Krejčí se ziskem 9/11.

Na chvostu tabulky se nic nezměnilo a do 2. lig tedy sestupují družstva Lokomotiva Brno „B“ (prohrála 5,5:2,5 s Třincem „B“ a po sestupu A-týmu z extraligy tedy zažívá opravdu černou sezonu), Slavia Kroměříž, která ani v posledním zápase nepoznala radost z výhry, když podlehla Jihlavě 5:3, a Orel Ořechov. Zejména přístup Ořechova k poslednímu kolu mi přijde přinejmenším zvláštní – kdyby totiž na půdě Slavoje Poruba dokázal zvítězit alespoň rozdílem 5,5:2,5, tak by se v soutěži zachránil. A jak se k tomu toto družstvo postavilo? Přijelo pouze v 5 hráčích (a následně prohrálo 7,5:0,5), čímž připravilo o teoretickou naději na záchranu nejen sebe, ale i Kroměříž a Brno „B“. Ořechov tak může být rád, že se ani jednomu z těchto dvou družstev nepodařilo zvítězit, protože pak by na místě jistě byly otázky, proč Ořechov tento důležitý zápas takto nedůstojně vypustil…

V zápasech, kde již šlo jen o dobrý pocit z předvedené hry, porazilo Staré Město 1923 družstvo ŠK Stonava v poměru 5:3 a zápas Staré Město – Mittal Ostrava skončil dělbou bodů, přestože domácí (!) nastoupili pouze v 7.

Všechny výsledky i partie můžete získat ze svazové databáze, článek o posledním kole od přímého aktéra zápasu Duras Brno – Litovel Neklana Vyskočila se časem objeví i na stránkách Jihomoravského šachového svazu.
0x 857x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat