1. Bundesliga

23.06.2006 08:00 | Turnaje

Německá bundesliga patří bezesporu k nejkvalitnějším soutěžím šachových družstev. V následujících článcích Vám nabízíme krátké shrnutí účinkování českých a slovenských hráčů v 1. a ve čtyřech skupinách 2. bundesli...

Německá bundesliga patří bezesporu k nejkvalitnějším soutěžím šachových družstev. V následujících článcích Vám nabízíme krátké shrnutí účinkování českých a slovenských hráčů v 1. a ve čtyřech skupinách 2. bundesligy.

1. bundesliga
Letošní ročník měl jasného favorita ve družstvu OSC Baden Baden. Soupiska jistě naháněla ostatním soupeřům hrůzu, málokde totiž na soupisce narazíte hned na 4 hráče s ratingem přes 2700 (Anand, Švidler, Bacrot a Širov).
Průměr základní sestavy měli 2699, nutno ovšem dodat, že takto bohužel (a naštěstí pro soupeře) ani jednou nenastoupili. Nakonec to ale nikterak nevadilo, protože i náhradníci měli velkou kvalitu a v jiných týmech by jistě hráli na prvních šachovnicích. V průběhu 15 kol tak ztratili body pouze díky 2 remízám. Členem základní sestavy byl i slovenský reprezentant Sergej Movsesjan, který měl výbornou sezonu a ziskem 9/11 (při 4 remízách, průměr soupeřů 2473) významně přispěl k titulu. Největším pronásledovatelem bylo družstvo Werderu Brémy, za které už dlouhé roky úspěšně hrají čeští olympionici Zbyněk Hráček a Vlasta Babula. Vzájemný zápas skončil po výsledku 4:4 dělbou bodů, a tak se muselo rozhodnout v zápasech s dalšími týmy. Zde Werder ztratil více bodů (za remízu s SG Kolín n/R a za porážku s SC Kreuzberg), ale i 2. místo je v takto těžké soutěži úspěchem. Oba čeští hráči letos hráli na nižších šachovnicích, než tomu bylo v minulých sezonách. Vždyť Zbyněk hrával i na 1. šachovnici! Tentokrát je stavitel soupisky zařadil na 4., respektive 6. šachovnici a oba se mu odvděčili výborným výkonem. Zbyněk Hráček získal 9,5/15 (průměr soupeřů 2530) a Vlasta Babula dokonce 11,5/15 (průměr soupeřů 2477). Poslední „československý“ zástupce v letošním ročníku bundesligy byl Lubomír Ftáčnik hrající za družstvo Hamburku. Ten ovšem jako jediný na letošní sezonu příliš v dobrém vzpomínat nebude – se svým družstvem měl totiž úplně opačný úkol a bojoval o záchranu. Hamburk bundesligovou příslušnost nakonec s přehledem udržel, když na poslední sestupující Godesberger SK získal náskok 4 zápasových bodů. Ftáčnikovi se však individuálně nedařilo – odehrál sice všech 15 kol, ale s výsledkem 6/15 (průměr soupeřů 2583) jistě nemůže být spokojen.

Články týkající se 2. nejvyšších soutěží přineseme v následujících dnech. Oficiální stránky německých bundeslig.
0x 3155x Martin Vaculík
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat