Online tréninky a online zahájení na měsíc červen/jún v roce 2023

08.06.2023 07:21

Minule jsme se dívali na zavřenou sicilskou za černého a bílého. V posledním měsíci před prázdninami, kdy bude volno, bych rád probral opět za bílého i černého vzorové partie a motivy na sicilskou se Sb5. Tedy 1.e4 c5 2.Jf3 d6/Jc6 3.Sb5(+).

Zakoupit můžete zde:


https://form.simpleshop.cz/3nVg/

Bude to stejné jako u zavřené sicilské - podíváme se na první dva tréninky z pohledu bílého (nicméně se to hodně hodí i za černého) a pak další dva tréninky za černého (opět se to bude hodit i za bílého). V sicilské se 3.Sb5 vzniká více zajímavých pěšcových struktur a tím plánů a motivů.Klasika pro nás budou VZOROVÉ PARTIE  a samozřejmě také MOTIVY.

Kolikrát není TAK důležitá znalost konkrétních variant (samozřejmě, něco je třeba umět), ale vědět pak co dělat, proč to dělat a jak to dělat. Tedy porozumět pozici. Můj cíl je, abyste měli obecný přehled o těchto pozicích, rozuměli jim a věděli jste jaké tam jsou plány a motivy.Všechno si samozřejmě pořádně vysvětlíme a ukážeme si spoustu příkladů, které jsem většinou nikdy nikde nepublikoval. Po těchto trénincích budete daleko lépe chápat tyto struktury a dobře se v nich budete orientovat - my se samozřejmě zaměříme na plány, na figury, na motivy a další nuance (těchto) typových pozicí. A to je klíčové z hlediska šachové strategie.Poznámka: Jak už to vždycky máme, na konci tréninků bude soutěž. Půjde o shrnutí tréninků za rok 2023. Vítěz soutěže pak se mnou sehraje zápas na cca 1-2 hodiny. Jakýmkoliv tempem bude chtít (jen ne minutovky.

To se pak domluvíme.Všechny tréninky (soutěž bude ve čtvrtek od 18,00) budou v úterý od 18,00 tedy:

1.díl       Sicilská s Sb5  bílé/černé       1.díl                  6. 6. 2023

2.díl      Sicilská s Sb5  bílé/černé       2.díl                 13.6. 2023

3.díl      Sicilská s Sb5  bílé/černé       3.díl                 20.6. 2023

4.díl      Sicilská s Sb5  bílé/černé       4.díl                 27.6. 2023

SOUTĚŽ   SOUTĚŽ SOUTĚŽ            v 18,00             29.6.2023  

Jde o čtyři díly za měsíc červen/jún v ceně 800 Kč (jeden díl 200 Kč), délka jednoho dílu kolem 135 minut. Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. 

Online zahájení (červen/jún):

Zakoupit můžete zde:

https://form.simpleshop.cz/kEWl/

Zde jsem přemýšlel delší dobu co udělat. Samozřejmě z hlediska "čistého" zahájení není vůbec problém. Rád bych ukázal dříve či později sicilskou za černého s Jf6 a Jc6 (tedy klasiku) nebo sicilskou s e6 atd. Pak například Caro-Kann.

Za bílého je toho také hodně. Nicméně to si necháme po prázdninách, (o prázdninách bude volno). Co ukázat v jednom měsíci a tedy ve dvou trénincích na zahájení? A pokud možno tak, aby vám to pomohlo v letních turnajích (a vůbec v šachu)?Rozhodl jsem se udělat speciální trénink zahájení na MOTIVY a VZOROVÉ partie. Chtěl bych vám ukázat vždy vzorovou partii na jedno zahájení a tam OBECNĚ ukázat základní myšlenky a motivy.

Vždy jedno konkrétní zahájení bude obsahovat více ukázkových - vzorových partií. Je více než jasné, že nejde ukázat všechno, ale pokusím se nastínit základní motivy a myšlenky. Cílem je to, abyste měli určitou představu jaké tam - v daných zahájeních co budeme probírat - jsou plány a motivy. Aby jste měli základní orientaci v daných pozicích.

V prvním díle (8.6.) se podíváme na černé figury a na těchto šest základních zahájení: sicilská najdorf, sicilská s e6 a francouzská a pak královská indická, nimcovičova indická a klasický dámský gambit.

V druhém díle (22.6.) se podíváme na bílé figury a na těchto šest základních zahájení: Střelcova hra, Morra gambit a Caro-Kann ala Tal x Botvinnik 1960 a pak dámský gambit s cxd5, ostrý sämischův systém v nimcovičově indické a domečky x KIDovi a Grünfeldovi.Oba tréninky budou ve čtvrtek od 18,00 tedy:

Motivy a vzorové partie za bílého        1.díl                     8.6. 2023

Motivy a vzorové partie za černého     2.díl                   22.6. 2023

Jde o dva díly za měsíc červen/jún v ceně 300 Kč (jeden díl 150 Kč), délka jednoho dílu kolem 120 minut.

Po tréninku dostanete jeho záznam + všechno co se bude ukazovat na souboru chessbase. V tomto tréninku bude "jen" jeden soubor, oproti minulým tréninkům, ale bude hodně komentován slovy. Rozhodně více slovy než varianty. 

Robert Cvek


0x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (0) Aktualizovat

Kalendárium

Víte o významné šachové
události na dnešní den?

Dejte vědět naší redakci
petr.boleslav@nss.cz