Olomoucké šachové léto zakončeno

21.08.2023 14:35 | Domácí zprávy

V sobotu 19.8.2023 byl závěrečnými partiemi zakončen 24. ročník mezinárodního festivalu Olomoucké šachové léto – Memoriál Jaroslava Fuksíka, v jehož rámci se konalo také Mistrovství České republiky seniorů v kategoriích S50 a S65.

Hlavních festivalových turnajů se zúčastnilo 242 hráčů z 26 zemí světa.

Obsah obrázku venku, obloha, strom, budova

Popis byl vytvořen automaticky
Hotel Flora – tradiční místo konání festivalu Olomouckého šachového léta

Velmistrovský turnaj PROCLIENT CUP vyhrál po výborném závěru Jacek Szwed (Polsko) se 6 body a o půl bodu překročil hranici pro zisk normy mezinárodního mistra. Druhé místo obsadil se shodným bodovým ziskem stejně jako v loňském roce nejvýše nasazený velmistr Jan Krejčí (ČR) a bronz bral velmistr Gyula Pap (Maďarsko) s 5,5 body.

Obsah obrázku osoba, oblečení, Sálové hry a sporty, šachy

Vítěz velmistrovského turnaje PROCLIENT CUP Jacek Szwed z Polska (vlevo)

Ve velmistrovském turnaji OPTIMTOP CUP triumfoval velmistr Tomáš Polák (ČR) se 6 body a nejlepším pomocným hodnocením. Stejně bodů jako vítěz uhrál také Jan Rubeš (ČR) a to díky skvělému závěru 3 ze 3. Kromě stříbrné medaile si z Olomouce odváží také splněnou normu mezinárodního mistra. V posledním kole porazil do té doby vedoucího Kamila Dzidu (Polsko), který v této partii bojoval o velmistrovskou normu, pro jejíž splnění však musel vyhrát. Porážka pro něj znamenala zisk „pouze“ normy mezinárodního mistra a pokles na celkovou třetí příčku.

Obsah obrázku stůl, Sálové hry a sporty, osoba, oblečení

Vítěz velmistrovského turnaje OPTIMTOP CUP Tomáš Polák (vlevo)

Mistrovský turnaj AVE CHESS CUP se stal kořistí Sehyuna Kwona (Jižní Korea). Ten prošel turnajem jako nůž s máslem a suverénně zvítězil ziskem 7 bodů, což mu stačilo na zisk normy mezinárodního mistra. Druhý byl Sebastian Plischki (Německo) 6,5 bodu, který hrál pevné šachy a stejně jako vítěz nepocítil v turnaji pocit porážky. Na bronzovém stupínku skočil se 6 body R. Ashwath (Indie), který v posledním kole bojoval o zisk mistrovské normy. Partii však musel vyhrát, hodně tak riskoval, v kritické pozici se ale dopustil chyby a zapsal porážku.

Obsah obrázku Sálové hry a sporty, stůl, desková hra, osoba

Vítěz mistrovského turnaje AVE CHESS CUP Sehyun Kwon z Jižní Koreje (vpravo)

Druhý mistrovský turnaj SPORTCLUB A64 CUP opanovali mladí hráči. Prvenství putuje díky Tripathi Adarshovi do Indie, který získal 6,5 bodu a o pouhý půlbod mu unikla norma mezinárodního mistra. V posledním kole totiž „jen“ remizoval s celkově druhým Jakubem Kůsou (ČR), který v turnaji uhrál 5,5 bodu. Třetí příčka patří loňskému vítězi Jáchymu Němcovi (ČR), který se výhrou v posledním kole bodově dotáhnul na druhého Kůsu.

Obsah obrázku stůl, Sálové hry a sporty, desková hra, šachy

Vítěz mistrovského turnaje Tripathi Adarsh z Indie (vpravo)

Otevřený turnaj OPEN OLOMOUC vyhrál s 8 body a náskokem celého bodu první nasazený mezinárodní mistr Martin Kubala (ČR). Za šachovnici se vrátil po velmi dlouhé době a chybějící zápasovou praxi úspěšně nahrazoval bojovností. Na samostatném druhém místě skončila Tatiana Baklanova (Ukrajina) se 7 body. Překvapením turnaje byl Niccolo Reiche (Německo) – nasazený jako 36., který až do posledního kola bojoval o vítězství v turnaji. V poslední partii však podlehl vítězi turnaje a klesnul na celkové 3. místo. I přesto však připsal ke svému ratingu krásných 82 bodů. V tomto ohledu ho však ještě překonal osmnáctiletý Teodor Jovanovski (Makedonie) – nasazený hráč č. 44, který skončil se 6,5 body hned za ním a do žebříčku zapsal zisk úctyhodných 188 bodů. Open turnaj se hrál v nejvyšším 10. patře Hotelu Flora v proskleném sále s terasou a krásným výhledem na město.

Obsah obrázku oblečení, osoba, muž, Lidská tvář

Vítěz Openu Olomouc Martin Kubala (vlevo)

Vítězem otevřeného Mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 50 let se stal a titul přeborníka z loňského roku obhájil Jan Bartoš. Získal 6,5 bodu a na pomocné hodnocení předstihnul druhého Toma Wileyho (Anglie) a třetího Piotra Capa (Polsko). O půl bodu méně než nejlepší trojice turnaje měli celkově čtvrtý Josef Jiruše a pátý Karel Dusbaba, což jim vyneslo stříbrnou a bronzovou medaili v rámci republikového šampionátu. Jedinou a tedy i nejlepší českou účastnicí v turnaji byla Jana Biolková.

Obsah obrázku osoba, oblečení, Sálové hry a sporty, desková hra

Mistr České republiky seniorů v kategorii S50 Jan Bartoš (vpravo)

O vítězství v otevřeném Mistrovství České republiky seniorů v kategorii nad 65 let se tvrdě bojovalo až do posledního kola. Nejlepší výchozí pozici do něj vstupoval s půlbodovým náskokem Antonín Kubíček. Závěrečnou partii však prohrál a klesnul na čtvrté místo. Titul přeborníka díky vítězství v posledním kole obhájil Vlastimil Sejkora se 7 body. Na druhém místě skončil osmdesátiletý Petr Mlýnek a třetí Alois Bartoš (oba také 7 bodů). Nejlepší ženou v turnaji se stala Hana Modrová

Obsah obrázku oblečení, osoba, nábytek, desková hra

Mistr České republiky seniorů v kategorii S65 Vlastimil Sejkora (vpravo)

Doprovodný turnaj v rapid šachu vyhrál se stoprocentním ziskem velmistr Vojtěch Plát (ČR) před dvojicí Karel Kratochvíl (ČR) a Kohei Yamada (Japonsko). V bleskovém turnaji si suverénně počínal Michal Koziorowicz (Polsko) který získal 10 bodů z 11 možných a s náskokem zvítězil před Szymonem Skurniakem (Polsko) a Lubošem Ptáčkem (ČR). Čtvrtý skončil Jakub Vaculík, který byl nejlepším hráčem Olomouckého kraje a stal se tak krajským přeborníkem. Nejlepším juniorem kraje byl Timofey Bokhnak a nejlepší ženou Viktorie Lemrová

Obsah obrázku oblečení, osoba, boty, muž

Nejlepší tři hráči doprovodného rapid turnaje

Pro účastníky festivalu byl připraven také nešachový doprovodný program v podobě komentované prohlídky města a výletu na vojenskou pevnost Fort Křelov XVII. s muzeem olomouckého komplexu opevnění.

Obsah obrázku venku, obloha, mrak, budova

Účastníci komentované prohlídky města Olomouce

Celkem 44 partií z uzavřených turnajů a Mistrovství ČR seniorů bylo přenášeno online na internetu, kde je mohli sledovat šachisté z celého světa. Konečné výsledky všech turnajů lze nalézt na webových stránkách pořádající Agentury 64 (www.a64.cz) nebo přímo na stránkách festivalu na adrese https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2023/

O šachovém festivalu bylo pravidelně referováno v médiích (ČTK, rozhlas, tisk, internet). Díky reportáži České televize se informace o festivalu dostaly také do pořadu Události v regionech na ČT1 a do celostátního vysílání v pořadu Studio ČT24 na stejnojmenném kanále. Poslední turnajový den zde Česká televize natáčela také materiál pro reportáž do zářijového vydání pořadu V šachu. Odkazy na reportáže v archivu ČT lze nalézt na stránkách festivalu https://www.a64.cz/tournaments/olomouc2023/media_cz.php