Odvolání Karjkakina zamítnuto, šanci může získat Ding Liren

07.05.2022 07:53 | Zahraniční zprávy

Odvolání Ruské šachové federace proti šestiměsíčnímu zákazu činnosti GM Sergeje Karjakina bylo zamítnuto Etickou a disciplinární komisí FIDE (EDC). To dává šanci pro GM Ding Lirena, aby nahradil Karjakina v turnaji kandidátů FIDE.

Zamítnutí odvolání bylo dnes oznámeno na webu FIDE. Znamená to, že půlroční zákaz, který Karjakin dostal v březnu tohoto roku, bude platit. Dvaatřicetiletý ruský velmistr se proto do 21. září 2022 nemůže zúčastnit jako hráč žádné šachové soutěže FIDE, a tak bude chybět na Turnaji kandidátů FIDE, na který se kvalifikoval.


 - Foto ze stránek chess24, kdy se ještě čekalo na postupující z FIDE Grand Prix -

FIDE pravděpodobně brzy oznámí, že Ding nahradí Karjakina v kandidátech. Podle předpisů FIDE bude v případě vypadnutí hráče pozván hráč s nejvyšším hodnocením na ratingovém seznamu FIDE z května 2022 za předpokladu, že má  odehráno alespoň 30 partii v klasickém tempu a to  od června 2021 do května 2022.

Když Karjakin dostal zákaz 21. března, měl Ding pouze čtyři odehrane partie to  v listopadu 2021. Možná protože věděl o této příležitosti, sehrál  28 partií během jednoho měsíce, tedy  mezi březnem a dubnem tohoto roku, a splnil tak tuto podmínku.


 - fotka ze stránek chess.com, kde se čekalo, kdo nahradí Karjakina -

Karjakin měl poslední šanci se odvolat proti zamítnutí EDC u Sportovního arbitrážního soudu (CAS). Rozhodnutí odvolat se u CAS mohla učinit pouze Ruská šachová federace. Sám Karjakin hned po obdržení zákazu prohlásil, že se nebude odvolávat, ale poté Andrej Filatov, prezident Ruské šachové federace, oznámil, že odvolání bude brzy podáno. Po několika týdnech bylo odvolání dnes zamítnuto.

Karjakin, který je zastáncem ruského prezidenta Vladimira Putina, dostal zákaz za své výroky na sociálních sítích, které podporovaly ruské válčení na Ukrajině. Podle EDC to zahrnovalo porušení etického kodexu FIDE:

"Disciplinární opatření v souladu s tímto Etickým kodexem budou přijata v případech událostí, které způsobí, že šachová hra, FIDE nebo její federace se objeví v neospravedlnitelném nepříznivém světle a poškodí tak její pověst."

První instanční komoru Etické a disciplinární komise FIDE (EDC) tvoří Yolander Persaud (Guyana), Ravindra Dongre (Indie) a Johan Sigeman (Švédsko) jako předseda.


16.6. až 7.7.2022 se bude hrát v Madridu turnaj kandidátů. Vítěz vyzve Magnuse Carlsena v zápase o mistra světa!

Kdo podle vás bude příštím vytyvatelem Magnuse Carlsena a bude mít někdo z těchto hráčů dost sil na to, porazit Magnuse Carlsena?

Veříte Magnusovi, když řekl, že jestliže nevyhraje turnaj kandidátů Firouzja, on nemusí obhajovat titul mistra světa a opravdu by nenastoupil k zápasu? Kdyby to byla pravda, první dva z turnaje kandidátů budou hrát zápas o mistra světa!
5x 2120x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
sarmatam

AF to vihraje, jinak by to nedávalo smysl.........

+0 /-0 | 07.05.2022 11:02

Petr Koutný

Pan Pohoda souhlasím, Alireza zná svoji vysokou cenu a pro pořadatelé turnajů začíná být jedním z nejdražších hráčů. 

+0 /-0 | 07.05.2022 09:41

Petr Koutný

Ding může být hrozbou pro Magnuse Carlsena a dokonce jej tipuji na vítěze turnaje kandidátů. Když půjdu postupně. Nepomniachtchi psychika, Radjabov kvalita, Duda může překvapit, Firouzja možná přeceňovaný, Caruana stárne, nakamura to bych si moc přál, Rapport tomu nevěřím. Ding to vyhraje ....

+1 /-0 | 07.05.2022 09:40

PanPohoda

Magnus svým výrokem zvýšil Firouzjovi sebevědomí a jeho tržní cenu.

+0 /-0 | 07.05.2022 09:40

MaX

Ding pak žádnou z těchto (obyvákových) partii neprohrál. A šňůru neporazitelnosti tím zvedl na 42 partii.

+0 /-0 | 07.05.2022 09:06