Nová pravidla

25.10.2013 15:22 | Uživatelské zprávy

FIDE schválila nová pravidla, která budou účinná od 1. 7. 2014. Přinášíme přehled změn.

Plné znění a srovnání verzí (anglicky) na http://rules.fide.com/

Změny (nikoliv formulační): (stručně a přibližně přeloženo, snad vše)

Nejpřihloupější je jistě zákaz mít elektronické komunikační prostředky v místnosti => prohra, možnost prohlídky. Lze stanovit mírnější trest.

obecně
- při proměně nemusí pěšec fyzicky na 8. řadu
- čekačka není 0 - na rozhodnutí řo, rozhodčí může při pozdním příchodu rozhodnout jinak
- za 2 nemožňáky prohra
- 5x opak. pozice po sobě a pravidlo 75 tahů - remíza bez reklamace (3x a 50 platí dál)
- diváci mohou vstoupit pouze na povolení rozhodčího
- možnost hráče požadovat po rozhodčím vysvětlení pravidel
- lze se odvolat i po podpisu partiáře a proti všemu
- možnost rozhodčího pověřit asistenty
- další trest: předem oznámená pokuta

rapid
- od 10 minut
- změna hodin a šachů do 10 tahů
- nemožňák prohrává, rozhodčí muže reklamovat
- oba králové v šachu nebo neproměněný pik - po dalším tahu rozhodčí prohlásí za remízu

rychlé zakončení partie
- možnost požádat o 5 vteřin? (nepochopil jsem)

38x 11257x johnny01
Fotogalerie
Komentáře (38) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Morphynista

Překlad nových pravidel a komentář k nejdůležitějším změnám od Ladislava Palovského na svazovém webu http://www.chess.cz/www/informace/komise/kr/dokumenty/preklad-pravidel-sachu-fide-platnych-od-1-7-2014.html komentáře na jihomoravském webu na http://jmss.chess.cz/forum.php

+0 /-0 | 27.02.2014 10:24

Morphynista

Já vidím jen jednu možnost, jak se v nižších soutěžích s tímto pravidlem vypořádat, jednoduše ho ignorovat. Už proto, že je dost problematické si vynutit jeho dodržování. Pokud bude mít hráč  vypnutý mobil, nedovedu si představit, že by to někomu vadilo. A jak se bude zjišťovat , zda má někdo mobil u sebe ? To by musel rozhodčí každého hráče prošacovat a myslím, že naprostá většina se k něčemu takovému nikdy nesníží. Asi bude opravdu nejrozumnější počkat, co k tomu řekne svaz a pak se rozhodnout, jestli má smysl ještě soutěže družstev hrát...

+0 /-0 | 07.11.2013 11:14

vdudek

Krtek: Ano, sám hraji převážně krajské soutěže, kde mám třeba na ticho zapnutý telefon kvůli pracovní pohotovosti (mimochodem, toto mi ale umožnil rozhodčí i v 1. lize). Ale zajímá mě to i z druhé strany jako funkcionáře, protože hrajeme ligové soutěže...

+0 /-0 | 07.11.2013 10:31

Krtek

Právě v nižších soutěžích je to hlavně o domluvě. Kolikrát není problém nechat hráče se zapnutým mobilem, když očekává nějaký důležitý hovor (samozřejmě jsi ho půjde vyřídit ven). Tam se šachy hrají jen pro zábavu a tak není potřeba doslova a do písmene dodržovat pravidla, která by hráče zbytečně omezovala.

Ve vyšších jsi to už nějak vymyslí :)

+0 /-0 | 07.11.2013 07:40

vdudek

Krtek: S tím by se dalo jenom souhlasit, ovšem kdyby pravidlo neznělo doslova: "zákaz mít elektronické komunikační prostředky v místnosti". Z toho vyplývá, že pouhé vypnutí nestačí. Jak z toho ven, zejména v nižších soutěžích, netuším... frown Nechat v autě? Hm. Nebrat vůbec s sebou? Taky divné, spousta lidí dává zprávu, že už je na cestě domů, nebo třeba i v neděli pracuje wink Svěřit mobil za 10000 někdy třeba i úplně neznámému člověku, který ho může jen někde položit ve vedlejší místnosti? Brr. Fakt nevím...

+0 /-0 | 07.11.2013 07:29

Pavel Ch

re ZJ: S tím "škemráním" o fotky (krom na nss, píši i na kraj o lize), mi to připomělo historku nebožtíka Floriana Novotného z Mostu. V době bez mobilů, inetu, sháněl v pondělí výsledky telef. pro krajské noviny. Až mu jeden řekl, "víte co pane, ušetřete si peníze za telefony, počkejte do zítřka a přečtěte si to v novinách".smiley

A za druhé, Zdeňku, opět nečteš, psal jsem o vyšších soutěžích a o servisu pro hráče (výhodě pro hráče). Kterého bych jako hráč využil. Když pravidlo přišlo za předešlého předsedy KR, tak jsem na VV řekl, že se mi to moc nelíbí (prohra), že bude moc zlé krve, když si někdo omylem "nevychytá". S poukazem na mne mi bylo sděleno, že si to musím vychytat. Já si to dosud vychytal, ale někteří jiní ne, té zlé krve, co se řešilo, bylo dost, když někdo opomněl nebo vypnutý mobil udělal co neměl. Teď se FIDE navíc brání možným podvodům na toaletě a podvodníka, byť z ciziny, jsme také u nás ve 2.lize měli (nemohl si to testovat nanečisto před jejich republikou, kde byl chycen? Kvůli své síle jistě u nás nepotřeboval, ale co když jako test a spadl z ligy kdo neměl).

Takže servis pořadatele, jako předcházení problémů mám na mysli. Hráč nemusí mít strach, že se mobil probudí, v autě je blbost a nemít vůbec při cestě ven na zápas v dnešní době také blbost, to jsem nikdy nenavrhoval, nepsal.

   Není v logistice nižších soutěžích možné, ale tam, kde se hraje o peníze, by to servis pořadatele (ne rozhodčího) byl přínosný. Šatnářka a za 10 Kč za kabát a za mobil (nebo za 300 Kč od pořadatele, pro hráče zdarma). I v extralize by kvůli televizi bylo lepší mít šatnu na kabáty, aby se neválely po židlích hrací místnosti a když již šatnu na kabáty, tak s tím spojit mobily (dobrovolně, vidělo by se).

Počkáme na výklad FIDE, to jsem také psal..

 Jinak někdo cyhtřejší zde dávno napsal, koho ZJ zde zkritizuje, ten dělá svoji práci dobře, koho pochválí, měl by se nad sebou zamyslet. Odstavec plný invektiv, po příchodu z rest. zařízení před 23.hod. je toho jen a jen důkazem.

+0 /-0 | 07.11.2013 06:50

lykan

capjar: Myslel jsem to tak, že pokud by rozhodčí sám neměl čas vydat mobily, tak by prostě určil někoho z těch, kdo už dohráli, aby to udělal za něho. Jistě, je to práce navíc. Když se kácí strom, létají třísky. Ono se to dá udělat daleko jednodušeji, prostě zakázat mobily v hrací místnosti a řešte si to, jak chcete. Výsledek by byl podobný, jen by se ty mobily uklidily do těch aut a skříní mimo hrací prostor jaksi samy.

+0 /-0 | 07.11.2013 06:12

Zdeněk Janda

No,chlapci, dostali jste se někam,co měl v úmyslu náš "mobilový geroj " Pavel Chrz. To je jeho parketa,naprostý guláš smiley. Jen naše praxe : 1) mobila mám proto, nééé abych chodil na WC , a analyzoval na záchodové míse  proběhlé pozice,ale máme ho  (alespoň v našem oddíle) v pohotovostním režimu proto ,aby mi mobil hlásil,2) že se mi někdo právě vloupával do auta, nebo aby kolega zaregistroval , že mu v baráku vypuknul požár. Proto je o tom ta "diskuze", já o koze, a Pavel Chrz o voze. Což to nikdo nechápete? Já mám mobila v tichém režimu proto ,abych pořídil nějaké foto ze zápasu. Když se ptám hostů,zda-li je s tím nějaký problém,že používám "zakázaný" elektronický prostředek,tak nikdo s tím nemá problém.Když bych odložil onen "zakázaný" elektroniclý   prostředek do "úschovny" ,tak bych nemohl vyhovět zavilému škemrání Pavla Chrze  po proběhlém kole ,abych mu poslal nějakou fotku  z ligového zápasu na krajské stránky. Pravda, o ty fotky Pavel Chrz škemrá a bombarduje nás,když po "vysilující"  hře a mém řízení auta se scházíme na hromadné analýze v hospůdce smiley , tak se v tom vyznejte ...

+0 /-0 | 06.11.2013 22:49

Krtek

Musím souhlasit. Když nebudu opakovat, co napsat kolega capjar, tak jen dodám - hráč by měl být zodpovědný za svůj mobil. Když ho má, tak se ho má i naučit používat - vypnout. Nechápu proč to komplikovat něčím, co rozepisuje lykan.

+0 /-0 | 06.11.2013 21:31

capjar

lykane, kolik máte lidí ve vašem oddílu na pořadatelskou činnost v mistrovských soutěžích ? Co vím, tak stěží jednoho na družstvo. Pominu-li technické a logistické náležitosti pro tuto úschovnu, které přináší pro pořadatele práci navíc, pak je tu otázka právní, a ta jistě taky není zanedbatelná.  

  

+0 /-0 | 06.11.2013 19:50

strelec

re Lykan: ... nechat v autě a je po problému.....  a možná i po mobilusmiley

+0 /-0 | 06.11.2013 17:35

lykan

cz593628: Vydávat mobily soupeřům mohou i jiné osoby pověřené rozhodčím. Pokud rozhodčí nevěří, že tak jednoduchý úkol zvládnou, mohou vést zápis o tom co kdo kdy komu vydal, s podpisy zainteresovaných. Mobily se označí třeba nálepkou, nebo se dají do sáčku s papírkem se jménem, to ostatně mohou hráči udělat sami. Pravděpodobnost záměny je minimální, přece člověk pozná svůj mobil, stejně jako pozná svůj kabát. A i kdyby k tomu došlo, mobily hostů a domácích budete mít oddělené, takže případnou záměnu si spoluhráči vyřeší mezi sebou. Krást mobil touto cestou nikdo nebude, to by při tak malém počtu podezřelých byl nesmysl, to policie vyřeší rychle. Nejjednodušší varianta je nechat mobily v autě.

 

Já přece netvrdím, že mají všichni nechat mobil doma, jen poukazuju na fakt, že většina hráčů ho k zápasu nepotřebuje. Pokud chcete předcházet problémům s navigací, stačí jeden mobil v autě, na místě ho necháte v autě a je po problému.

+0 /-0 | 06.11.2013 17:06

capjar

Krtek: Souhlas.

+0 /-0 | 05.11.2013 22:56

Krtek

Problém s mobilem? Vyndejte baterii, ručím vám za to, že při partii ani nepípne :). Jinak co se týče nižších soutěží, tak myslím, že není problém se domluvit. Když například čekám velmi důležitý hovor, tak se hráčů a rozhodčího zeptám, jestli to nevadí a absolutní většina vám odpoví, že ne. Je to o lidech a o dohodě.

+0 /-0 | 05.11.2013 22:25

capjar

to Pavel Ch: Chlapče, mobily jako kabáty v šatně? No nevím, takový servis raději snad ne. Za svůj mobil si prostě zodpovídá sám hráč. 

+0 /-0 | 05.11.2013 22:15

Pavel Ch

Chlapci, chlapci. Člověk vám v dobré víře něco napíše a v to hned otočíte o 180°. Nečetli jste, že píšu, že není reálné pro nižší soutěže pravidlo FIDE a že to nebude tak horké až výklad vyjde, že i nižší soutěže mají třeba v Německu.

Tu šatnu, přátelé, jsem myslel jako výhodu pro hráče (ne povinnost) o buzeraci píšete jen vy. Já to psal z pohleddu sebe jako hráče, ne funkcionáře, že bych toho využil, když již si platím v Pardubicích již pár let zpět nemít mobil při partii. Myslím, že bych nebyl sám, kdo by dal  raději 10 Kč v šatně jak za kabát.  A co s tím má probůh společného rozhodčí? Kabáty odkládáte u rozhodčího nebo třeba u dirigenta v divadlesmiley? Když pořadatel významnějšího turnaje zajistí, hráči spíše uvítají. Samozřejmě jako povinné opatření nereálné v KP, zas mi vkládáte do úst, co jsem neřekl, že bych povinnost šatny chtěl zavést.

A že není problém, nepřišel velmistr o první cenu kvůli budíku v mobilu (info že za 24 hodin schůzka - ach ty chytré mobily, nevím(e) co udělají), nebyly další případy, nebyl případ nejdiskutovanějšího článku na nss kvůli mobilu, nemáte v krajské STK  kvůli mobilu Zdeňku teď problém k řešení a plýtvání vaším časem, že? Říkám výhoda pro hráče, kdyby bylo alespoň na významnějších soutěžích možnost zajištění pořadatelem. Ale chápu (ne)možnosti pořadatele.

+0 /-0 | 05.11.2013 21:46

capjar

to Janda: Pane doktore, jako dlouholetý praktik máte jistě své zkušenosti. A buďte rád, pokud jen ty dobré. Pan cz593628 má co dlouholetý rozhodčí rovněž své zkušenosti, které se snaží v diskusi věcně zohlednit.

+0 /-0 | 05.11.2013 21:20

capjar

to Pavel Ch: Ano, úschovna mobilů při zápase je hrozná představa, nejen po stránce logistické, ale zejména po stránce právní. Jako rozhodčí tuto možnost odmítám.  

+0 /-0 | 05.11.2013 21:07

Zdeněk Janda

ad cz593628 - mám jedno přísloví : Kde není problém,pošlete tam  XY , a on ho spolehlivě vytvoří. Stále nechápu,proč někdo má zapotřebí neustále exhibovat kolem "mobilů"? Pokud si přijede šachy zahrát (a ne vyvolávat problémy),pak se to vyřeší samo. U nás jsme s tím neměli nikdo , a zatím nikdy , žádný problém. Možná u mládežníků to funguje jinak,to neumím posoudit...

+0 /-0 | 05.11.2013 20:57

cz593628

No, já optimismus a nadšení Pavla Chrze nesdílím. Jako hrající rozhodčí v krajské soutěži si neumím představit, že dostanu 16 mobilů a někam je uložím. Je běžným zvykem, že čtyři hosté dohrají a chtějí odjet domů. Vstanu, půjdu k nějaké skřínce, pokud možno mimo hrací místnost, abych nerušil, a tam budeme vybírat ty pravé. Než se to vyřídí, můžu vlastní partii zabalit. A chci vidět Pavla, jak bude reagovat, když jako hrající rozhodčí bude v časové tísni a hráč soupeře se bude domáhat telefonu, protože musí odejít na vlak. Když někdo omylem nebo úmyslně vybere a odnese jiný, kdo ponese zodpovědnost? Pokud to mám být já coby rozhodčí (což se logicky předpokládá), tak abych si přinesl nějaké samolepky, telefony si polepil a popsal. Ale ani pak si to nedokážu představit jinak, než že tam budu všechny hráče držet do skončení poslední partie a pak teprve rozdávat mobily. Řeči o tom, že je lepší nechat telefon doma apod., jsou nesmysl, když současně všichni vedoucí soutěží chtějí posílat výsledky co nejdřív. Sjíždíme se na zápas různým způsobem, soupeři si volají, když některé auto zabloudí nebo má zpoždění a my budeme doporučovat, neberte si telefon. Další krok k tomu, abychom šachy znechutili nám amatérským hráčům. Ze zábavy na nedělní dopoledne se stává čím dál větší buzerace. Doufám, že svazoví funkcionáři budou mít rozum při implementaci v našich podmínkách.

+0 /-0 | 05.11.2013 20:14

Pavel Ch

Re capjar:

... jako šatna na kabáty (potažmo i mobily) v jiných sportech. Že v soutěžích (nižších) logisticky náročnější, chápu (psal jsem i civilizovanější Evropě mají nižší soutěže), nad údivem (hrozné představy a právní stránky???) se pozastavuji. Pro hráče by bylo pohodlnější, než mít ten "snad zajištěný granát" v kapse. Např. jsem si všiml, že nemálo mládežníků si pro jistotu dobrovolně dělá šatnu na mobily z trenérů.

+0 /-0 | 05.11.2013 19:22

capjar

Úschovna mobilů ? Hrozná představa ... Jak by se to např. řešilo po právní stránce ?

+0 /-0 | 05.11.2013 19:03

Pavel Ch

Jak psal Milbo 25.10., počkejme. Ale johnny to udělal "takticky". Nejprv vystrašit a pak se zjistí, že to není až tak horké. I v Německu a jinde mají přeci nižší soutěže.

S tou úschovnou mobilů bych to ale osobně uvítal, kdyby šlo. Co vím, co mobil provede, i vypnutý - někde hráč si může předtím omylem uvést v chod budíka nebo odpočítávač času. Čím lepší mobil, tím hůře (vrátil jsem se k tlačítkám - ale to z jiného důvodu). Mít ho v kapse, je jak tam mít zajištěný granát. Vím, že jsem ho správně zajistil, že se neodjistí či zda nemá poruchu? 

Vloni, když jsme se zachraňovali v lize na prvním Turnově, tak po 40.tahu, v lepší koncovce jsem raději vypnutý mobil ještě navíc uschoval do vedlejší místnosti, kdyby náhodou.... V Pardubicích mne to stojí pár korun navíc, abych ho nemusel mít u sebe.

A ještě k těm nemožňákům s reklamací rozhodčího. Jistě, jako nyní, je rozděleno na "s rozhodčím" (1 rozhodčí na max. počet desek) a "bez rozhodčího" (1 rozhodčí na více desek). Možná tam bude i k těm nemožňákům rozdíl. To jeden z příkladů proč počkat.

+0 /-0 | 05.11.2013 05:32

Millbo

To je otázka, co jsou "lepší pravidla bez hloupostí". Osobně předpokládám, že nařízení, se kterými mohou být velké problémy, upraví SŘ - podobně jako upravuje například nulovou čekací dobu... 

Jádro problému možná není ani tak v pravidlech a FIDE, jako v neskutečně pestré členské základně, která se pod vlivem kulturních změn stále hůře shodne na akceptovatelném kompromisu. Řešením by mohlo být třeba rozdělení soutěží (a hráčů) na "amatérské" (nejnižší soutěže s minimem omezení a vlivem FIDE, minimální členské příspěvky, atp.) a "výkonnostní". To už je ale čirá fantazie na jinou debatu ;-).  

+0 /-0 | 27.10.2013 00:03

MaX

To ,že nechám např. mobil doma nebo v autě, mě opravdu netrápí. To, že můžu skontumovat nemožný tah vítám.

+0 /-0 | 26.10.2013 23:35

johnny01

Vojta - díky za upřesnění. A pochopil jsem správně, že už nelze 0,5-0 a soupeř i při holém králi dostane bod?

Millbo - četl jsem, také jsem se tam o tom dozvěděl, ale překlad to podle mě nezachrání a na neuplatňování rozhodčími bych také nespoléhal... Podle mého názoru je třeba si udělat lepší-upravená pravidla a ty používat. A nezapočítávat nic na FIDE (pak se musí hrát podle pravidel FIDE). Tedy tlačit na konferencích, aby se družstva nezapočítávala na FIDE, a prosazovat, aby delegáti na republikové hlasovali pro vytovření pravidel bez těchto hloupostí.

+0 /-0 | 26.10.2013 22:40

Wittus

Docela lituji třeba takové pořadatele openu v Pardubicích až budou kontrolovat elektronické komunikační prostředky v hrací místnosti.

+0 /-0 | 26.10.2013 16:24

Morphynista

FIDE no  nejen za zákaz mobilů, ale i za další nesmysly, kterými nás vytrvale zásobuje. A to řešení s úschovou mobilů  taky není ideální. Co když svého " miláčka " před partií odevzdám a už se s ním neshledám, poněvadž si ho někdo vezme do " úschovy " natrvalo ? Mému příteli z oddílu se to stalo, stačila chvilka nepozornosti a mobil byl pryč. Kdo mi v takovém případě nahradí škodu, rozhodčí, svaz nebo FIDE ? Doufám, že k podobným případům nedojde, ale kdyby snad přece, tak musí existovat nějaká pravidla, která by tuto problematiku řešila...

+0 /-0 | 26.10.2013 13:18

lykan

FIDE  yes

No tak bude váš milášek ležet v nějakém shromaždišti mobilů, to je toho.  Máte celých 8 měsíců na to, abyste se s tím psychicky vyrovnali. Závislákům doporučuji zajít k psychoanalytikovi.

+0 /-0 | 26.10.2013 12:41

noELO
No, šachy závodně nehraji, ale "zdravým rozumem" odhaduji, že nemožný tah bude asi tah v rozporu s pravidly - tj. třeba ignorovat šach nebo táhnout koněm z c3 na c5? Moc jsem toho nenahrál, ale tohle se stává v partiích registrovaných šachistů tak často, aby bylo nutno pochybovat o tom, že je to důvod ke kontumaci?
+0 /-0 | 26.10.2013 03:08

HonzaSvatoš

Z toho krátkého přehledu mi přijde, že se výrazně posiluje (pravo)moc rozhodčích - například v rapidu možnost ukončit partii na nemožný tah.

Diváci mohou vstoupit jen s povolením rozhodčího - to asi je myšleno na profi soutěže, stejně jako zákaz přítomnosti i vypnutých elektronických komunikačních prostředků.

 

+0 /-0 | 25.10.2013 20:16

Vojta

To buzerační pravidlo o elektronických prostředcích tam skutečně je tak, jak je v článku, ten mírnější trest musí stanovit už rozpis soutěže (ne rozhodčí). Nejde jen o místnost, ale o hrací prostor (což asi není podstatné, za hrací prostor může snad být prohlášena jen hrací místnost, chodba a toaleta). Jak to budou dělat menší oddíly, které třeba mají jen jednu místnost? Zřejmě se někde budou mobily muset nechávat v autech, což minimálně naštve dost lidí, nehledě na to, že na to bude velká část kašlat. Proč musí FIDE tohle řešit centrálně, ačkoliv je to pro amatérské šachisty (kterých je většina) nesmyslné, to je záhada.

+0 /-0 | 25.10.2013 17:32

Morphynista

Snad tento zákaz v nižších soutěžích nebudou rozhodčí uplatňovat v nejpřísnější podobě. Ta nová pravidla jsou nastavena hlavně na vrcholové soutěže ( olympiáda, světový pohár ) , kde už teď hráči nesmějí mít mobil a při vstupu musí projít bezpečnosní kontrolou, známý rozhodčí Geurt Gijssen k tomu dodává , že článek o prohlídkách hráčů by se měl uplatňovat právě jen na soutěžích profesionálů. Pokud jde o mobily, navrhuje, aby je hráči nechali u rozhodčího, alternativou je pak to, že všechny mobily k sobě před zápasem vezme kapitán družstva, jak je tomu zvykem v soutěžích v Belgii. To, že by v rapidu už první nemožný tah prohrál, je hodně nepovedený nápad . Skutečnost je bohužel taková, že po několika aférách s podváděním za pomocí mobilů vyhlásila FIDE nesmiřitelný boj s podvodníky a doplatí na to i hráči amatérské úrovně, kteří hrají pro zábavu a pro radost a nikdy by je nenapadlo si takovýmto způsobem pomáhat...

+0 /-0 | 25.10.2013 16:55

Millbo

Já bych s hodnocením změn tolik nepospíchal a počkal na oficiální překlad a výklad. Při "přibližném" přeložení se může význam jednotlivých článků dost posunout. Na webu JmŠS uváděl pan Palovský, že vše by mohlo být hotovo začátkem prosince, uvidíme.

+0 /-0 | 25.10.2013 16:36

Tobi

Tak určitě se i dál budou tolerovat výjimky ne? Já např. kvůli práci žádám téměř pokaždé možnost mít mobil dokonce zapnutý, na ticho. A nikdy s tím nebyl problém. Nakonec je to vždycky na domluvě a o lidech.

+0 /-0 | 25.10.2013 16:05

simiz

Ještě bych si mohl pořídit i razítko, abych divákům mohl dávat povolení ke vstupu i písemně, to by bylo asi úplně nejlepší... wink

+0 /-0 | 25.10.2013 16:02

simiz

Tak to jsou opravdu "úžasný" změny crying. To aby si každý oddíl pořídil mimo hrací místnost trezor, kde by se uschovávaly mobily, tablety,... podobně jako zbraně někde na divokým západě wink. To že bude prohrávat na rapidu už 1. nemožňák, to je taky docela síla...hlavně pak v turnajích mládeže. To se pak blbě rozšiřuje členská základna, když začátečník prohraje třeba 5 partií na nemožný tah... Jestliže vypnutý mobil v místnosti = 0, dá se očekávat ještě odliv stávajících členů. Dále např. "jedno auto" nebude moct najít hrací místnost a bude volat druhému autu nebo domácímu týmu...ejhle, nikdo to ale nezvedá, protože by neměl mobil pak kam dát wink.

+0 /-0 | 25.10.2013 15:48

johnny01
můžete klidně dát na hlavní stránku, jestli chcete
+0 /-0 | 25.10.2013 09:05