Norway Chess 2023 6.kolo

06.06.2023 06:03 | Zahraniční zprávy

Samé remízy a jedna výhra, to bylo šesté kolo. A vyhrál Fabi Caruana, který se tak opět dostává jasně do čela šachového pelotonu.

Bojovné, atraktivní šachy hraje mladý indický velmistr Gukesh, který hrál s Anishem Girim. Hrála se dlouhá teoretická varianta, kterou - jak jinak - lépe znal Anish. Pozice byla dost ostrá, protože králové byli na různých stranách. Partie pak přešla do koncovky, která byla asi v rovině. Anish asi zbytečně přišel o pěšce, pravda ale je, že i tak, celou partii, to byla remíza. Anish se bránil přesně. V armageddonu bodoval Gukesh, když sehrál drsnou partii s plánem 17.h4!? 18.g4! a 20.Kd1 s 22.Kc2. Vznikla pak chaotická pozice, kde rozhodoval útok na černého krále a také volný pěšec na dámském křídle. Pozoruhodná partie!


Zajímavou partii sehráli Alireza Firouzja s Hikaru Nakamurou. Hrála se sicilská se Sb5 a vznikla originální pozice, kde měl bílý dva jezdce proti dvěma střelcům černého. Podle stroje měl bílý malou výhodu, nicméně partie skončila opakováním tahů. Pravda je, že střelci černého mohli být potenciálně nebezpeční, hlavně pak ohledně krále bílého. V armageddonu byl Hikaru neúprosný a černými svého soupeře přejel.

Hikaru byl spokojen, zde je jeho robor na youtube: 

A zde je partie armageddonu:

Zajímavá partie se hrála mezi  S. Mamedyarovem a W.Soem. Šak vybojoval silné pole pro jezdce na d5, ale Wesley použil silný plán v podobě 19...c4! s pozdějším ...b5 a hrou na dámském křídle. Partie se vyrovnala a skončila remízou. V armageddonu bodoval Wesley. Šak hrál velmi originálně, ale přehlédl pak po 28.Vc7?? Sf8! a bylo po partii.

Magnus Carlsen remízoval s Aryanem Tarim. Bílý (Aryan) měl po zahájení prostorovou převahu, ale po 16.h3?! dovolil silné a tematické 16...d5! po kterém černý minimálně vyrovnal. Pozice se pak zjednodušila, Magnus měl výhodu, ale Tari byl pozorný (nebo Magnus šel trochu "silově" dolů a nedokáže už "vymačkávat" soupeře jako v minulosti) a partie skončila remízou. V armageddonu ale bodoval černými hrající Magnus, kdy soupeře zcela přejel po hrubce (23.exf5??)

Zde je armageddon mezi Tarim a Carlsenem:

Jediný kdo zabodoval ve vážné partii, byl Fabi Caruana. Po prohře v 5. kolo se tedy rychle "oklepal" a Fabi válí dále. Jeho obětí se stal bílými hrající Nodirbek Abdusattorov. Nicméně šlo o těžkou partii pro obě strany. Dlouho se zdálo, že partie skončí remízou, ale Nodirbek chtěl více, když hrál 36.g3!? a pak otevíral královské křídlo ještě více po 40.h4!? Oba borci měli už málo času a udělat chybu tak bylo spíše o štěstí/neštěstí  obou borců. Nodirbek zahrál 41.Vf1?! pak 49.h6?! kde šlo cítit, že ztrácí nad partií kontrolu. Po 52...Jxh6! bylo asi už vymalováno. Nicméně ještě jednu šanci bílý měl, když mohl a měl zahrát 56.Dxh3. Pak už byl konec.


Odkazy: 

Oficiální stránky turnaje

Fotky převzaté ze stránek chess.com

On-line přenos na chess24

On-line přenos na Lichess

Video rozbory Norway Chess na Robert a Petr šachy 


Robert Cvek

5x 2842x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (5) Aktualizovat
kraken8
Toho jezdce na d5 postavil So. Mamedyarov měl černý figury.
+0 /-0 | 06.06.2023 07:55

Robert Cvek

Ano a v čem je problém? Nějak to nechápu. Čtu to nyní asi 5x po sobě a nevidím problém. Cituji co jsem napsal: "Wesley vybojoval silné pole pro jezdce na d5, ale Šak použil silný plán v podobě 19...c4! s pozdějším ...b5 a hrou na dámském křídle" Co je na to nedobře?

+0 /-0 | 06.06.2023 08:06

kraken8
Roberte, to byl ode mě takovej blbej vtip. Bílý figury měl samozřejmě Mamedyarov...
+0 /-0 | 06.06.2023 08:14

kraken8
Respektive já to v tom svým prvním příspěvku chtěl napsat správně, ale tys mě tak popletl, že jsem to napsal taky špatně xd Já si toho hned všiml, co jsem napsal za blbost, ale už jsem to tak nechal a to s tím, že co mně na to kdo odpoví xd Jak říkám, blbej vtip no...
+0 /-0 | 06.06.2023 08:23