Nepochybuji, že vyhraje David Navara

13.05.2022 05:00 | Zprávy

Již nyní v sobotu začne velký šachový svátek. Nedalo mi to, pár řádku ještě "těsně" před startem.

Nepochybuji, že vyhraje David Navara. David je velkým favoritem, řekl bych přímo obrovským. Kdo může Davida "ohrozit"? Druhý nasazený je Vlasta Babula a třetí Zbyněk Hráček. Ačkoliv mám ke Zbyňkovi i Vlastovi velký respekt, tak jejich síla je minimálně o level menší než síla Davida, řekl bych o level a půl.


Z toho pohledu je škoda, že nehraje VanŠtěpán a Peťo, to jsou hráči, kteří by mohli "dýchat" Davidovi na záda. Možná se urve někdo z mladších. Nyní myslím Honzu Krejčího nebo Vojtu Pláta. Nicméně Honza nehraje nic moc a hodně bych se divil, kdyby skončil na bedně (druhá věc je, že bych mu to přál po tragickém výsledku na ME a následující nechutné šikaně). Vojta Plát, to je neřízená střela, nicméně také v poslední době nic moc nehraje. Zase pro pobavení, pokud by vyhrál MČR, tak jak by mohl reprezentovat, když má zákaz? :-)

Vidím to na zajímavý boj o druhé místo. Druhý může skončit kdokoliv, klidně Vojta Zwardoň nebo Tomáš Kraus. Oba borci šahají po velmistrovském titulu a jsou krajně nebezpeční. A myslím si, že oba mají formu. Rozhodně toto by mohli být černí hřebci turnaje.

A co Vašek Finěk? Na Vaška jsem moc zvědav. Protože v poslední době jsem moc nezaznamenal, že by něco hrál. Budu rád za každý odkaz, zajímá mne to, stejně tak s kým trénuje. Ale tyto věci jsou pro běžného smrtelníka těžko dohledatelné (tím myslím sebe). A snad to nezapadá do kategorie "TOP SECRET". Viděl jsem, že Vašek v české i slovenské extralize hrál s hráči, kteří byli (daleko) slabší než on. Snad další rok to bude jinak.

A pak je tu armáda mladých nadějných šachistů. Včetně našich hrdinů z Mitropy. Na to se těším asi nejvíce. Na střet mezi "starou" gardou a pak "novou" gardou. Dokáže se někdo z mladší generace (pod 20 let) dostat do první trojky? Protože kdyby ano, byla by to obrovská senzace. Ale uvidíme, ona ta "stará" garda je pořád strašně silná.

No uvidíme, v sobotu nám to začíná a jak se dívám na startovku (http://chess-results.com/tnr627516.aspx?lan=5&turdet=YES) tak už první kolo může přinést překvapení.

Budeme vás samozřejmě každý den informovat zde a pak na YouTube Robert a Petr šachy.


Robert Cvek
6x 3122x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kiklos

Jsem si téměř jistý, že vyhraje znovu David. Přes jeho slábnoucí sílu je stále (jak píše Robert o více než třídu lepší naž další účastníci.

Dál si myslím, že jednookým mezi slepými je Vojtěch Plát. Je zkrátka o kousíček lepší než ostatní.

Souhlasím, že motivace a konzistentní kvalita je na straně dvojice Zwardoň, Kraus. Oběma by zisk titulu GM slušel. Při dobré formě a losu je u nich možnost zisku stříbra.

A pak už by mohl překvapit jen nějaký mladík s mimořádným ojedinělým výkonem. Takové záblesky uměl předvést Honza Vykouk, ten mi v turnaji chybí. Přál bych to kterémukoli mladíkovi, jen aby vydržel s pokorou a nezpychl. Stojaté vody na čele našeho žebříčku takovou štiku potřebují jako sůl.

+2 /-0 | 13.05.2022 09:04

Jirikovka@post.cz

Na 1. Místo tipuji GM Navaru! Kdo obsadí 2.a 3. místo těžko říci neboť tam není žádný GM,který by vynikal nad ostatní! Je škoda,že nehraje Van,toho bych tipoval na 2. místo a Vlastu Babulu na místo 3!

+0 /-0 | 13.05.2022 08:47

sarmatam
VF to vihraje, dejte na má slova..........
+0 /-0 | 13.05.2022 07:36

Pavel Ch

David Navara velkým favoritem je. V posledních dvou švýcarech, MČR v sudých letech, neměl jistotu prvího místa po 8. kole, v půlce turnaje nebyl na prvím místě, byť oba vyhrál (2020, 2016 - 2018 nehrál).  

 

Na rozdíl od uzavřeného,  kdy minimálně jeden rok "takticky/netakticky" ostatní hráli jen o 2.místo, je švýcar prostě otevřenější.  

 

Minimálně jeden další tady píše, že jede vyhrát. Jalonen by ho pochválil, Pešán by kroutil hlavou a "upřesnil" skutečný cíl z jeho pohledu  (viz vyjádření po příletu z NHL Vrány vloni a letos).  

 

 

 Při posledním MČR v Ústí 1994, jednička startovky, Pavel Blatný, prohrál první kolo a zůstal daleko za očekáváním. Je pravdou, že nebyl tak velkým favoritem proti ostatním, jako nyní David Navara. V dodatk. zápase o titul pak porazil Zbyněk Hráček Vlastimila Jansu. V ten rok se stal David Navara mistrem ČR H10 ve Světlé n.S.

+1 /-0 | 13.05.2022 07:27

Pavel Ch

Díky za zpravodajství.  Já nemohu veřejně tipovat, aby si pak někteří nemysleli, že jim nepřeji.

 

Možná by mohl být i tip na "skokana" turnaje, tam by David nebyl favoritem. Matematik by řekl, že bude-li druhým pomocným hodnocením této "soutěže skokana" absolutní pořadí, tak v případě, že všichni skončí dle svého nasazení, vyhraje stejně i skokana David. Ale to je pravděp.  jak výhra ve sportce.  

O IM se pokusí Honza Mikeš, můj bývalý žák. Honza má dvě normy IM a další pokus mu neskutečně  utekl kvůli covidu. 2020. Stačilo dojet do Rakouska a prohrát, dva dny před ligu pozastavili a už nedohráli. 

  U nás na severu budeme zvědaví, zda překvapí nestane někdo z druhé půlky startovního pole. Mladý litoměřický Gusta Brejník. Z ústecké extraligy mládeže hraje první deska, Míra Jirásko.

   Samozřejmě mnozí budou zvědavi na Vaška Fiňka od sousedů z kraje.

+1 /-0 | 13.05.2022 07:16