Naši v Bundeslize

06.02.2023 06:00 | Zahraniční zprávy

Tento víkend se hrála nejprestižnější liga, německá bundesliga, kde hrálo několik našich reprezentantů. David Navara, Van Nguyen, Peťo Michalík, Vojtěch Plát a slovenská jednička Jerguš Pecháč.

Tento víkend se hrála nejprestižnější liga, německá bundesliga, kde hrálo několik našich reprezentantů. David Navara, Van Nguyen, Peťo Michalík, Vojtěch Plát a slovenská jednička Jerguš Pecháč. Navíc se na bundenslize objevilo několik nedávných hrdinů z Wijku.


Pojďme na naše borce. David Navara obě partie zremizoval. V sobotu jej čekal Šak Mamedyarov (2747). Jeden z předních velmistrů. David měl bílé figury a hrála se tzv. Ragozinova varianta dámského gambitu. David zvolil asi méně časté pokračování, protože oba borci ztráceli čas už kolem 10.tahu. Po 11...e5! došlo ke kuriózní situaci, kde pěšec bílého, stejně jako pěšec černého, sebral co mohl a pozice se ustálila v rovině, partie skončila za chvíli remízou.

 Druhou partii hrál David s velmistrem Mircea-Emilianem  Parligrasem (2560). David měl černé figury a partie po korektním průběhu skončila ve 47. tahu remízou.
Van Nguyen měl v sobotu super zabijáka černými figurami, nedávnou hvězdu z Wijku, Nodirbeka Abdusattorova (2713)! Nodirbek hrál španělskou s 6.d3. Zdálo se mi, že Van po zahájení vyrovnal, respektive stál OK. Po 20.Sf4 přišly velmi zajímavé zápletky po 20...g5!? Kde bílý dal tři figury za dámu. Stroj hodnotí pozici kolem nuly.  Asi rozhodující moment přišel po 31.d4, kde černý šel špatně jezdcem na a4 (a pak c3). Silnější bylo jít jezdcem na e4 s myšlenkou ...Jd2-f3 a ...g4 a černý je OK. Možná byla pozice nadále ubránitelná, ale jak dostal bílý věž na a7, už to vypadalo špatně a Van brzy na to kapituloval.
Druhou partii (nedělní) hrál Van s Vojtou Plátem (2546) (!) Vojta, hrající černými, zvolil modernu, zřejmě s respektem k teoretickým znalostem Vana, ale moc dobře neudělal. Záhy po zahájení se Vojta dostal do špatné pozice (7.h4!) a pak už to bylo na jednu bránu. Již ve 23. tahu Vojta zastavil hodiny a podal soupeři ruku. Pěkná partie Vana!

Peťo Michalík obě partie remizoval. V sobotu hrál černými se Spartakem Grigorianem (2460). Brzy po zahájení se vyměnily dámy a remíza, tam se toho moc nestalo. V neděli Peťo hrál bílými se Zoranem Jovanovičem (2519). Hrál se KID, kde černý hrál zajímavou linii s ...Sg4xf3. Také zde partie přešla brzy do koncovky, kde bílý měl malou výhodu, ale více než na remízu to nebylo.

Vojta Plát měl první den bílé figury s Markusem Raggerem (2632). Vojta zvolil skotskou s 5.Jc3 a partie brzy přešla do rovné koncovky a už ve 20 tazích byla podepsána remíza. Druhý den Vojta prohrál s Vanem, viz popis u Vana.

Byl jsem zvědav jak si Jerguš Pecháč povede po nevydařeném turnaji ve Wijku. Jerguš se oklepal a udělal 1,5 bodu ze dvou partií a soupeře neměl vůbec špatné. V sobotu měl černé figury s Lucasem Van Foreestem (2568). Hrál se katalán a brzy přešla partie do "chaosu". Po 12.cxd5 zahrál Jerguš 12...Jxd5!?!? Nevím zda to je nějaká teorie, ale Jerguš nad tímto tahem přemýšlel 15 minut a bílý pak nad tahem 16.Jxc6 23 minut (!) V následujících zápletkách se Jerguš zorientoval lépe a získal pěšce. Nicméně byl to totální chaos a asi něco nespočitatelného, alespoň pro "smrtelníka". Jerguš pak získal ještě jednoho pěšce a soupeř později kapituloval.

V neděli měl Jerguš bílé figury s Robertem Markusem (2615). Jergušovi moc nevyšlo zahájení a dostal se do mírně horší pozice, kterou ale (s přehledem) udržel a partie skončila remízou věčným šachem.
3x 3294x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
srdce

Dobrý den, děkuji za tento článek-to jste mi  udělal radost. Já to sleduji jak naši hráči hraji v Bundeslize.Jé dobré mít možnost si to přehrat. Dobře tam hraje pan Michalík. A jestli se nepletu má +19, což je asi nejvíc v Bundeslize. Petr Kraus

+1 /-0 | 06.02.2023 12:40

Robert Cvek
Dobrý den, rádo se stalo :-)
+0 /-0 | 06.02.2023 20:51

lykan

Za dva týdny tomu bude už rok, co naposledy někdo napsal článek do sekce Uživatelské zprávy. Napište někdo něco, vždyť to můžete využít k propagaci něčeho.

+1 /-0 | 06.02.2023 12:29