Ohlédnutí za ME juniorských družstev

26.07.2009 06:59 | ME juniorských družstev

Tenhle článek se mi nepíše lehko. Daleko lepší by bylo nadšeně oslavovat dobré umístění našich reprezentantů, kterým jsem během juniorského ME družstev kapitánoval - ale konečné 11. místo holek a 12. místo kluků by ani tak neby...

Tenhle článek se mi nepíše lehko. Daleko lepší by bylo nadšeně oslavovat dobré umístění našich reprezentantů, kterým jsem během juniorského ME družstev kapitánoval - ale konečné 11. místo holek a 12. místo kluků by ani tak nebylo v tuhle chvíli správné zamést pod koberec. Takže, na úvod jen trocha statistiky, kterou se pak pokusím okomentovat, bez partií a bez fotek, které jste už viděli v minulých článcích.

Kluci:

výsledky - junioři

1. Cyril Ponížil 2314 - 3,5 body ze 6 partií, Rp 2379
2. Lukáš Kuchyňka 2307 - 1,5 bodu z 5 partií, Rp 2161
3. Tomáš Pecha 2213 - 2 body ze 6 partií, Rp 2063
4. Lukáš Vlasák 2177 - 2 body z 5 partií, Rp 2034
5. Marcel Bednář 2154 - 1 bod ze 2 partií, Rp 1944

Holky:

výsledky - juniorky

1. Kristýna Havlíková 2161 - 2,5 bodu ze 6 partií, Rp 2104
2. Karolína Olšarová 2151 - 2 body ze 4 partií, Rp 2051
3. Tereza Olšarová 2127 - 2 body ze 4 partií, Rp 1949

Hodnocení:

Nu, to nejhorší máme za sebou. Ze všech výsledků našich hráčů pozitivně vyčnívá výkon Cyrila Ponížila na první chlapecké desce, se svými silnějšími soupeři dokázal hrát vyrovnané partie, k čemuž mu gratuluju. Nejlepší hráč turnaje, Maďar Peter Prohazska (perfo nad 2700) mu prý v prvním kole nabízel remízu, ale Cyril mu nerozuměl a rozhodl se ho vykosit :-) Bohužel neúspěšně, ale stejně šlo o chvályhodný pokus. Za předvedenou hru bych ještě pochválil Lukáše Kuchynku (v prvních kolech) a Kristýnu Havlíkovou, kteří mi ukázali milé, hlubší pochopení šachu.

Po prvním kole jsem určitě netušil, že výhra Lukáše nad silným Gyulou Papem bude poslední výhra kluků na šachovnici až do zápasu pátého kola se Slovenskem 2. Bohužel se tak stalo, a důvody se nehledají lehko. Nevěřil bych, že je možné, aby se v jednom turnaji družstev sešlo tolik věcí najednou, špatná forma - taktické přehlížení, těžký los a volno uprostřed turnaje. Za klíčové lze označit zápasy třetího kola s Azerbajdžánem a šestého se Slovenskem 1, v obou utkáních jsme byli jednoznačně přehráni. V soutěži dívek, nastartovala špatné výsledky prohra s týmem Německa 2 - platí zde stejně, jako u chlapců, že v klíčových momentech byla naše děvčata přehrána.

Není, myslím, potřeba hledat žádné nešachové příčiny našeho neúspěchu. Moc rád bych, aby se všichni zúčastnění vrátili ke svým partiím z klíčových kol, protože právě v nich se projevily nejslabších oblasti jejich hry. U každého jiné. Nejenom pro naše reprezentanty, ale i pro trenéra byl turnaj velkým přínosem a je hezké, že můžu říct, že příště to bude určitě lepší :-)

10x 1939x Martin Petr
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat
27.07.2009 22:06 | Autor neznámý

Jj, v přípravě. Moc tu nestíhám.

27.07.2009 18:59 | Autor neznámý

Mé pocity jsou blízké Jirkovi Kadlecovi, jako by byl problém situaci kolem mládežníků na tvrdo pojmenovat, máte-li dobře léčit,je potřeba stanovit správnou diagnozu,jinak se léčí příznaky,ne příčina nemoci.Při stanovení sestavy je správné se orientovat na ty,co reprezentovat chtěji, nikoho nelze k reprezentaci přemlouvat.Docela by mě zajímaly vzájemné vztahy mezi našimi nejlepšími juniory, ale do toho z vnějšku my nikdo nevidíme.Zde bych dal přednost dobré partě,jak sestavě nejlepších "elistů" (zde se nabízí paralela např. z fotbalu,jak bude fungovat v Realu spolupráce Ronalda s Kaka, tipuji,že to nebude nic moc). Zaslechl jsem v Pardubicích,že jistý komentář k tomuto turnaji je připraven,je to od juniora,jehož málo vídaný literární projev a rozhled respektuji a oceňuji , tak se nechám překvapit, zda-li to půjde " in medias res" .Tak ,Viktore, na světlo s tím.

27.07.2009 10:52 | Autor neznámý

Proč se mluví jen o Plátovi a Krejčím?V žebříčku juniorů je mezi 1.Krejčím a 28. Bednářem 16 jmen - 5 kluků hrálo a co zbylých 9?

27.07.2009 10:09 | Autor neznámý

tady je ten komentář:

MK - Plát nominován byl, ale odmítl účast za nabízených podmínek. Požadoval ubytování v hotelu Labe se snídaní, což bylo mimo možnosti ŠSČR. Krejčí byl rovněž nominován, nechtěl hrát 2 turnaje za sebou, upřednostnil hlavní turnaj.

27.07.2009 08:54 | Autor neznámý

Mirek K: Můžu poprosit o odkaz na ten zmíněný komentář IM Konopky ke 2.kolu on-line? Pátral jsem ve článcích, ale nějak nenalezl ten pravý zdroj vysvětlení neúčasti některých našich mladých borců.

Petr Martin: Jako trenér souhlasím s tím, že "osobní kritiku hráčů" je fair a metodičtější ponechat si pro důvěrný pohovor s konkrétními účastníky družstev, ale myslím, že určité obecnější závěry šlo do hodnotícího článku napsat otevřeněji. Např. v čem spatřovat citelný rozdíl v kritických kolech, kdy kde autorových slov byly naše týmy "jednoznačně přehrány"... Ještě si dovolím jeden podnět do diskuze. Nejen šachová síla a dosažené výsledky jsou kreditem reprezentačního kapitána a kouče výběrů, svou váhu a silný vliv má i naprosto podvědomý respekt a charisma, které by takový trenér měl vyzařovat... A tak si dovolím podotknout, že autor článku je z jistého pohledu velmi mlád, má-li "ukočírovat" rozverné mládí v plném rozpuku puberty a rozvířených citů...

27.07.2009 08:33 | Autor neznámý

Zřejmě to brali spíše jako oddychový turnaj, já jsem tomu taky nějakou extra váhu nepřikládal. Výbuch na olympiádě mě rozhodně nadzvednul více.

27.07.2009 00:05 | Autor neznámý

Kapitánovi díky za článek, i když docela věřím, že se to nepsalo lehce. Klukům se nedařilo v podstatě od začátku, to se může stát. Ale nějak jsem nepochopil ten zlom u holek. Ještě po třetím kole vedou a mají na kontě jedinou prohranou partii a čtyři výhry. Pak to "chvilku" nesleduju a najednou jsou jedenácté?! Já jsem si dokonce nejdřív myslel, že to je překlep. Ale nebyl :-( Soupeřky přitom ve druhé polovině turnaje nebyly (s jedinou černohorskou výjimkou) papírově těžší, než ty z první poloviny. To tak najednou odešla forma? Nebo třeba lepší příprava soupeřek?

26.07.2009 23:23 | Autor neznámý

Viktor: Díky, našel jsem si to. Ani u jednoho mne to nepřekvapuje...

26.07.2009 22:17 | Autor neznámý

Doporučoval bych si projít komentáře k on-linu z 2. dne, kde vysvětluje neúčast Vojty Pláta a Honzy Krejčího Michal Konopka, který má sekci TMK v ŠSČR na starosti.

26.07.2009 21:12 | Autor neznámý

V článku se nepíše nic o tom,  proč nás na ME reprezentovala tato dost zoufalá sestava. To je trochu černý humor. Na koho se mám obrátit, aby nechodil okolo horké kaše jako autor tohoto článku, ale aby nalil čistého vína??