Mistrovství světa v šachu 2024: Ding Liren vítězí v úvodní partii proti Gukeshovi
26.11.2024 06:32 | Zahraniční zprávyDing Liren zahájil mistrovství světa 2024 výhrou černými figurami nad Gukeshem. Dokáže mladý vyzyvatel odpovědět?
Strategická volba zahájení
Ding Liren překvapil Gukeshe výběrem Francouzské obrany, zahájení, které nepoužil již delší dobu. Tento tah byl inspirován jeho sekundantem, velmistrem Richardem Rapportem, a měl za cíl využít případné nervozity mladého soupeře. "Protože to byla první partie, myslel jsem, že by mohl být nervózní, takže jsem se snažil hrát něco neobvyklého, co jsem dlouho nehrál, a ukázalo se, že to fungovalo perfektně," uvedl Ding po partii.
Průběh partie
Gukesh na Francouzskou obranu reagoval klidně a zvolil méně obvyklý tah 6. Je2. Po 7. c3 Ding strávil téměř 28 minut přemýšlením nad odpovědí, což naznačilo, že si nebyl jistý pokračováním. Nakonec zvolil 7... a5, aby se vyhnul možným překvapením z domácí přípravy. Gukesh pokračoval rychlými tahy, a po 10. g4 přinutil Dinga k dalšímu zamyšlení.
Klíčový moment partie nastal po 17... Jxd4. Gukesh se rozhodl pro 18. Jxd4 místo 18. Sxd4, což umožnilo Dingovi zahrát 18... Jb2! a získat iniciativu. Ding poté hrál rychle, čímž nejen získal převahu na šachovnici, ale i přidal tlak na Gukeshův čas. Gukesh se dostal do časové tísně, což vedlo k několika nepřesnostem a následnému zhoršení jeho pozice.
Závěr partie
V závěru partie Ding našel klíčový tah 34... e5!, který byl jediným vítězným pokračováním. Gukesh se pokusil o poslední trik s 42. Se6+, ale Ding správně odpověděl 42... Kh8 a udržel výhodu. Po 43. Dxe4 Dd2+ 44. Kh3 Dd4 Gukesh vzdal, čímž Ding získal první bod v zápase.
- video, které lítá na Streamu a věřte/nevěřte - je to jiné video, než které máte na Youtube!
Historický kontext
Výhra černými figurami v úvodní partii mistrovství světa je velmi významná. Naposledy se něco podobného stalo v roce 2010, kdy Višvanáthan Ánand prohrál první partii s Veselinem Topalovem, ale nakonec zvítězil v celém zápase. Dingova výhra nastavuje tón pro zbytek zápasu a ukazuje jeho připravenost a odhodlání obhájit titul.
Reakce hráčů
Ding po partii řekl: "Samozřejmě se cítím velmi dobře. Dlouho jsem nevyhrál žádnou klasickou partii a dnes se mi to podařilo. Byla to šťastná partie, protože jsem přehlédl dvě taktiky, které naštěstí nefungovaly."
Gukesh zůstal optimistický: "Byla to jen taktická přehlédnutí z mé strany. Může se to stát, je to dlouhý zápas. Očekávám to nejlepší a věřím, že zápas bude ještě vzrušující."
Výhled do dalších partií
Druhá partie je naplánována na úterý 26. listopadu, kdy bude mít Ding bílé figury. Bude zajímavé sledovat, jak se Gukesh poučí z úvodní prohry a zda dokáže vyrovnat. Ding se naopak pokusí využít psychologickou výhodu a navýšit své vedení.
Zápas se skládá ze 14 partií a úvodní vítězství může být klíčové pro celkový výsledek. Šachoví fanoušci po celém světě se mohou těšit na napínavé pokračování tohoto historického duelu mezi dvěma asijskými velmistry.
Děkujeme, že sledujete naše šachové zpravodajství. Pokud se chcete dozvědět více nebo nás sledovat, máme pro vás několik skvělých možností:
Na YouTube najdete všechny důležité partie i rozbory: YouTube kanál.
Pro ty, kteří preferují sledování na Streamu, máme sérii z mistrovství světa 2024 k dispozici zde: Stream.cz - Mistrovství světa 2024.
Nezapomeňte také navštívit server nss.cz, nejsledovanější šachový web v Česku, kde najdete aktuální články, analýzy a soutěže. Aktuálně na nss.cz běží soutěž o skvělé ceny: Sledujte Ding vs. Gukesh a vyhrajte.
Chcete sledovat zápasy online? Připojte se na lichess.org, kde můžete sledovat průběh partií živě.
Pro více informací o mistrovství světa 2024 navštivte oficiální stránky zápasu.
Rovněž nás můžete sledovat na sociálních sítích:
Na Facebooku najdete stránku Robert a Petr šachy nebo RPSachy.
Naše činnost je podporována e-shopem rpsachy.cz, kde najdete šachové knihy, šachovnice a další šachové potřeby.
Pro anglicky mluvící fanoušky nabízíme zpravodajství na nss24.com, a také YouTube kanál Royal Chess. Zde můžete zhlédnout i anglické video z prvního kola mistrovství světa: Video - první kolo.
Děkujeme za vaši podporu a těšíme se na další šachové zážitky společně s vámi!
napište prosím komentáře ke druhé partii, rád bych to vložil do zítřejšího článku, díky...
Krásný den, dovolil jsem si trochu prozkoumat šachovou historii a dobové články, pro větší zajímavost... Doufám, že se bude líbit :). KP.
Dnešní remíza v druhé partii zápasu mezi Ding Lirenem a Gukeshem je dalším potvrzením fascinujícího trendu, který šachoví historici sledují už od prvního mistrovského zápasu v roce 1886. Statistické analýzy ukazují, že zápasy, ve kterých druhá partie skončí remízou, mají o 74 % vyšší pravděpodobnost, že vítězem celého zápasu bude hráč, který ve třetí partii zahájí tahem pěšce na e4, za předpokladu, že jeho soupeř v předešlých partiích strávil průměrně více než 11 minut na jednom tahu. Tento fenomén, známý jako "druhý efekt remízy", se však neomezuje pouze na samotnou šachovnici – například remíza ve druhé partii zápasu mezi Kasparovem a Karpovem v roce 1985 údajně přímo ovlivnila rozpočet Sovětského svazu na šachové programy, což vedlo k poklesu investic do výuky sicilské obrany. Navíc je prokázáno, že hráči, kteří remizují druhou partii, mají o 12 % vyšší šanci, že jejich liché partie skončí na méně než 40 tahů, což lze vysvětlit hypotézou o úsporném přístupu k energetickým zásobám mozku. Tato remíza tedy není jen číslem na výsledkové tabuli, ale dalším dílem složité mozaiky šachové historie, jejíž vliv sahá daleko za hranice šachovnicového světa.
re: stockfish1975
Přesně tak. První tuto korelaci určil, jak uvádíte, od dob Steinitze, Laskera, "náš" Jara D Cimrman. A ke složitému výpočtu tento génius použil fíkovník v krabici, na kterém fíky byly uspořádných do určitých matematických obrazců. Šlo navíc o to, jestli budou po otevření krabice zvadlé nebo ne. Nazval zvadlé "mrtvými". A nakonec to zahesloval do přesmyčky: "Zemrete fiky" = přesmyčka "efekt remizy".
Asi už tušíte, že v kvantové fyzice není Schrödingerova kočka v krabici (živá či mrtvá?) originál, ale kopie fíků Járy Cimrmana z dob prvních zápasů o mistra světa v šachu.
Můžeme tomu nevěřit, můžeme o tom pochybovat, ale to je tak jediné, co proti tomu můžeme dělat.
Najmä keď sú prekladané suverénnymi tvrdeniami ako "je prokázáno" a pod.
Gukesh vyhrál 3. partii! Ding překročil čas.
Tak jsme zatím viděli dvě partie, v první Francouzské hře zvítězil černými hrající mistr světa Ding Liren, dnešní Italská hra přinesla klidnou remízu. Co se asi bude hrát příště?
Existuje mnoho zahájení, dnes podrobně zmapovaných a analyzovaných, jen některé se ale objevují v turnajích nejvyšší úrovně. Hry jsou zpravidla pojmenované podle zemí, slavných hráčů i figur, které se záhy zapojují do hry. Existuje např. několik Indických her, ale nikde jsem nenarazil na to, že by se nějaká hra jmenovala Čínská. Nebo snad ano?
https://lichess.org/opening/Pirc_Defense_Chinese_Variation/e4_d6_d4_Nf6_Nc3_g6_Be2_Bg7_g4
https://lichess.org/opening/Petrovs_Defense_Classical_Attack_Marshall_Variation_Chinese_Gambit/e4_e5_Nf3_Nf6_Nxe5_d6_Nf3_Nxe4_d4_d5_Bd3_Bd6_O-O_O-O_c4_c6_Re1_Bg4
Odpoveď je prostá,protože v Číně mají svoji vlastní hru.Čínské šachy,známé jako Siang-čchi.Hrají se na vrcholové úrovni i pro zábavu.
Původ čínských šachů (Siang-čchi) a klasických šachů (Šatrandž) je předmětem debat mezi historiky. Čínské šachy mají zmínky v literatuře již z 9. století, ale některé zdroje naznačují, že mohou být ještě starší,exsitují zmínky o podobných hrách již z prvního století našeho letopočtu. Klasické šachy, které se vyvinuly z indické hry Čaturanga, se objevily v 6. století.
Druhá partie naznačila Dingův úmysl neprohrát zbylých 12 partií. Gukesh by měl zavolat Carlsenovi.
Poněkud nudná remíza ve 23. tahu, ale Ding je jistě spokojen.
Dneska Ding bude možná dlouho zkoušet Gukeshe v koncovce :)