MČR v rapidu zahájil skvěle IM Plát a IM Zpěvák

20.07.2017 08:18 | Czech open 2017

Středeční den přinesl v Tipsport areně další porci zajímavých střetnutí. Ve 14 hodin skončil ratingový turnaj RSM Infinity Open a navečer se zde zahájil prestižní turnaj v rapid šachu.

V podvečerních hodinách odstartovala trojice turnajů v rapid šachu (G1, G2 a G3). Nejatraktivnějším z nich je turnaj G1, který se hraje jako otevřené MČR pod názvem Pardubický kraj Open. V něm se představí hned 28 velmistrů, v čele se Sergejem Movsesjanem z Arménie a Maksimem Chigaevem z Ruska. Turnaj se hraje tempem 2x15 minut + 10 sekund na tah. V dosavadním průběhu si drží jedenáct šachistů bilanci 3/3. O čelo turnajového pelotonu se po třech kolech dělí český mezinárodní mistr Vojtěch Plát a ruský velmistr Mikhail Krylov. V úvodní skupině doposud stoprocentních je kromě Pláta ještě jeden český mezinárodní mistr – Pavel Zpěvák na deváté příčce. Vyvrcholení tohoto turnaje přinese čtvrteční odpoledne, po kterém budeme znát celkového pořadí.

Ratingový sedmikolový turnaj RSM Infinity Open začal již v pátek, jeho poslední kolo se pak odehrálo ve středu. Pozici nasazené jedničky nakonec potvrdil ruský velmistr Maxim Lugovskoy se šesti body, který si prvenství zajistil až v poslední partii proti Ukrajinci Shemyakinovi. Na druhém místě skončila čtvrtá nejvýše nasazená česká mezinárodní mistryně Karolína Olšarová, která měla stejně bodů jako Lugovskoy, ovšem horší skóre. Bronz pak putuje na Ukrajinu zásluhou mezinárodního mistra Igora Varitského.

Ve středu byl na programu rovněž otevřený superbleskový turnaj Flamy Open, ve kterém dosáhl na vítězství Maďar Gábor Nagy, následovaný Mongolcem Bilguunem a Slovákem Maníkem.

Průběžné výsledky šachových turnajů a další informace naleznete na festivalových stránkách http://www.czechopen.net/.


Zikuda Turnov opanovala mistrovství České republiky čtyřčlenných družstev, které se v Pardubicích konalo minulý týden, už počtvrté v řadě. S menším zpožděním jsme vyzpovídali dva členy vítězného týmu – Pavla Šimáčka a Lukáše Vlasáka.

Počtvrté v řadě jste na Czech Openu vyhráli turnaj čtyřčlenných družstev. Jaký je to pocit?

Šimáček: Je to paráda a s obhájením titulu panuje maximální spokojenost. Letos za nás nenastoupil ani jeden z našich cizinců, takže jsme na tom byli papírově zřejmě trochu hůře než loni, ale zároveň jsme měli příležitost nasadit nové posily (Lukáš Vlasák a Tomáš Studnička), které se chystáme představit i v extralize. Oba dva se hned na úvod osvědčili, za což jsme moc rádi.

Pavel Šimáček zvítězil v tomto turnaji už potřetí, ale pro vás je to premiérový triumf. Jak jste si to užil?

Vlasák: Musím říct, že jsem absolutně spokojený. Přišel jsem do nového týmu a trochu jsem se obával, abych si neuřízl ostudu, ale všichni v týmu hráli skvělý turnaj, takže i pro mě bylo mnohem jednodušší, abych se chytil.

Průběh turnaje byl velmi napínavý, před posledním kolem mělo hned deset družstev stejný počet bodů. Jak probíhala příprava na poslední kolo?

Šimáček: Na společné týmové večeři se probíraly naše šance na vítězství a musím přiznat, že zaznívaly i pesimistické názory. Už před turnajem jsem ale říkal, že bude úspěch, když skončíme do třetího místa, takže jsem prohlásil, že si půjdeme zahrát a uvidíme. Švýcarská loterie v losu nám do posledního kola přiřkla Lokomotivu Brno, což nebyl úplně nejjednodušší soupeř, ale partie nám mimořádně vyšly. Výsledkem bylo podle mě zasloužené první místo, protože tady letos nebyl žádný soupeř, který by všechny ostatní válcoval.

Vy jste na první šachovnici uhrál pět bodů ze šesti a potvrdil jste výtečnou formu.

Šimáček: Jsem rád, že jsem se vrátil tam, kam si myslím, že patřím. Zároveň si ale uvědomuji to, jak málo šachům v poslední době dávám, takže o to větší je to překvapení. Mám čistou hlavu a znovu se v ní při partiích objevují ty správné nápady.

Nepokukujete po reprezentaci?

Šimáček: Po národním týmu jsem pokukoval posledních deset let, ale zodpovědní lidé neuvažovali o mně, i když si myslím, že jsem byl v některých momentech výkonnostně velmi vysoko. Pochopil jsem, že tudy asi cesta nevede. Nyní jsem přesměroval své myšlenky a ambice spíš na mé svěřence, aby se jim nestalo to, co mně.

Jak je to u vás, Lukáši?

Vlasák: Mně se mimořádně nevyvedla letošní sezóna a ztratil jsem asi 60 ELO bodů. Teď se snažím dostat zpátky, potřebuji ještě dvě normy mezinárodního mistra pro další posun, takže si musím vybrat nějaký turnaj, na který se budu soustředit a budu moci všechen čas věnovat své hře.

Jaké jsou vaše další plány v Pardubicích? Šimáček: Já jsem hrál ještě turnaj ve Fischerových šachách, které mě moc baví. Získal jsem titul mistra republiky a skončil jsem před Davidem Navarou, což je vždy příjemné, i když jsem s ním ve vzájemné partii prohrál. Do dalších turnajů už nenastoupím kvůli tomu, že se v Pardubicích s lidmi především rád potkávám a bavím se s nimi, takže nemám tu potřebnou motivaci.
Vlasák:
Já už taky žádný turnaj neodehraji, pouze očekávám příjezd svých svěřenců, kteří budou hrát hlavní turnaje.

Čím je pro vás festival Czech Open speciální?

Šimáček: Pro mě téměř vším, protože už jsem tady snad podvacáté. Když se to přepočítá na čas, tak už jsem v Pardubicích strávil skoro rok života, a to jsem tady neseděl ve věznici. (smích) Je zajímavé každý rok sledovat, jak se změnilo město a jak se změnil samotný festival. Před pány organizátory musím smeknout klobouk, protože drží úroveň stále velmi vysoko.

Jak bude vypadat další program Zikudy Turnov?

Šimáček: Jsme moc rádi, že jsme se vrátili do extraligy. Navíc jsme klub, který se snaží aktivně žít a fungovat. Svědčí o tom početná účast tady na Czech Openu (mimo jiné čtyři týmy v turnaji družstev), dále budeme hlavním organizátorem mistrovství republiky čtyřčlenných družstev v rapidu a bleskovkách v Liberci a v září pořádáme pravidelný Turnovský Granát.


1x 3281x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Honza Hučín

Po 6. kole jde do vedení MČR Peťo Michalík.

+0 /-0 | 20.07.2017 13:29