Magnus Carlsen x Hikaru Nakamura SCC 2022

21.12.2022 06:37 | Zahraniční zprávy

Zkratka SCC je "Speed Chess Championship". Před dvěma dny si to Magnus a Hikaru rozdali v bleskovém šachu na online o šachového mistra světa v rychlém šachu. Hrálo se tempo: 5+1, 3+1 a 1+1. Pět minut a jedna vteřina na tah se hrálo 90 minut.

Tempo tři minuty a jedna vteřina na tah se hrálo 60 minut a poslední tempo jedna minuta a jedna vteřina na tah se hrálo 30 minut. Favoritem byl (určitě) Magnus, ale asi všichni víme, jak nebezpečný a silný blicař je Haikaru Nakamura.

Píši tento článek "až nyní" z jednoduchého důvodu, protože tuto extra šachovou lahůdku jsem chtěl nejdříve sám (celou) vidět. Byl to pro mne předčasný šachový dárek a užil jsem si to prostě dokonale.

Video ze zápasu je zde:

Pokud si to chcete užít stejně jako já, tedy neznat jak to dopadlo. Tak už dále nečtěte.

POZOR SPOILER!

První dvě partie skončily remízou. Ale pak to přišlo. Třetí partii Magnus prohrál a nehrál vůbec dobře, hlavně hrál pomalu a dostával se pod časový pres. Hikaru se mi zdál koncentrovanější a hlavně praktičtější. Čtvrtá partie remíza. Pátou Magnus hraje crazy zahájení, když po 1.Jf3 Jf6 2.d4 b6 3.c4 Sb7 4.g3 nyní přišlo ...e5!?!? Wow, zvolali oba komentáři :-) A Hikaru se usmál. Magnus s kapucí přes hlavu připomínal "hackera", který "porušuje systémy". Magnus nestál špatně, ale opět s malou koncentrací přehlédl c5! a pozice se mu postupně rozsypala. Další koule. Hikaru vede už o dva body! Pak remíza a pak hraje Magnus KIDa a opět dostává pecku! Hikaru už vede 5:2 (!) Nakonec první část končí 6,5:2,5 pro amerického samuraje a to je drtivé vedení.

Jenže to správné drama přichází. Magnus se plně zkoncentruje a začíná hrát lépe a pomalu náskok soupeře mazat. Ale pak zase těžký úder: v čase 2:46:31 dává Magnus (bílými) zcela zadarmo figuru. Je sranda v ten moment sledovat obličeje hráčů a také reakce komentátorů. Daniel dokonce vystřelil z křesla. Další partii hraje Magnus francii, ale přesně tak, jak by se nemělo a prohrává a Hikaru vede zase o čtyři body. Magnus pak o jeden bod stahuje (má bílé). Pak má Magnus černé figury. Na šachovnici je známá varianta končící věčným šachem. Hikaru však "přemýšlí" celou dobu a je jasné, že hraje o čas a Magnus se tomu směje: 3:10:25.

No, nebudu unavovat čtenáře celým popisem, nejkrásnější partie zápasu je podle mne v času: 3:15:10 kdy Magnus naprosto nádherně vyhraje koncovku, která pak vznikla. A neuvěřitelná obrana Magnuse - to už byly minutovky - byla partie 3:44:29. Tuto partii si musím přehrát opakovaně, protože to je prostě naprosto neuvěřitelné, co předvedl Magnus Carlsen. Magnus se konečně dostává do správného módu a hraje božsky. Jenomže... je z toho brutální boj, kde Hikaru zapomíná na svojí šetřící taktiku a hraje se rychle a dravě. A Hikaru je také ve svém živlu, je jasné, že hrají ti správní a je to střet titánů rychlého šachu. Hikaru Nakamura nakonec tento zápas vyhrává 14,5:13,5 a stává se tak mistrem světa rychlého online šachu pro rok 2022.