Leden 2014

03.01.2014 06:30 | Pravidelný přehled

Šachový festival Tata Steel Chess 2014, se poprvé odehraje v nové podobě. V Curychu se představí světový šampion Magnus Carlsen.

Mezinárodní soutěže

Tata Steel Chess 2014 (10.-26.1.) patří k nejslavnějším turnajům na světě. Organizátoři připravili pro letošní rok řadu změn. Tři uzavřené turnaje nahradili dvěma, v hlavním A turnaji se střetne pouze 12 hráčů a kromě Wijk an Zee se bude hrát také v Amsterodamu a Eidhovenu. Hlavního turnaje se zúčastní Aronian, Nakamura, Caruana, Gelfand, Karjakin, Dominguez, Naiditsch, Giri, So, Harikrishna, Rapport a Van Wely.  

Tradewise Gibraltar Chess Festival (26.1.-6.2.) přilákal do hlavního open turnaje silnou konkurenci v čele s Adamsem, Vachier-Lagravem, Ivanchukem a šesticí dalších hráčů z klubu 2700. Mezi přihlášenými se nalézá také David Navara, nasazený jako č. 9. 

Zurich Chess Challenge (27.1.-4.2.) zahajuje okamžitě po turnaji ve Wijk an Zee a také sestava hráčů je velmi podobná. V uzavřeném šestičlenném turnaji se představí Aronian, Nakamura, Caruana, Gelfand a především Carlsen s Anandem, kteří se střetnou poprvé od zápasu o světovou korunu. Během týdne hráči sehrají bleskový turnaj, rapid turnaj i vážný turnaj na pět kol. 


Domácí soutěže

Extraliga pokračuje v lednu 5. a 6. kolem. Všechny zápasy jsou přenášeny on-line.    

Open Praha (10.-17.1.), součást seriálu Czech Tour, začíná v polovině ledna. Dva otevřené turnaje hrané švýcarským systémem na 9 kol, tempem 2x 1,5 h/40 + 30 min + 30 s/tah. Doprovodný turnaj v rapid šachu.  

Open Mariánské Lázně (18.-25.1.), součást seriálu Czech Tour, navazuje na Open Praha. Uzavřené velmistrovské a mistrovské turnaje. Open turnaj a turnaj seniorů hrané švýcarským systémem na 9 kol. Doprovodný turnaj v rapid šachu.  


* Víte o zajímavé akci? Chcete zviditelnit svůj turnaj? Neváhejte doplnit přehled v komentářích!

60x 7850x Milan Boháček
Fotogalerie
Komentáře (60) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
kedvis7

Re strelec: Ten příklad s rozpočtem chápu. Také nikoho neobviňuji, ale spíše tu jen diskutujeme o nějakém řešení. Nejraději bych byl, kdyby každý dostal co potřebuje :-), to je ale utopie a proto mluvím o zamyšlení nad prioritami ŠSČR. Pokud jsou šachy o sportu (výsledky), tak bez mládí se neobejdeme. Mladí hráči mají možnost přitáhnou pozornost šachu v mediích (perspektiva) a ty zase mohou šachy více popularizovat. Úspěchy mladých mohou přinést peníze (stát, sponzoři, EU....nevím) a přitáhnout zájem dalších lidí, tak jako kdysi Fisher a nebo dnes Carlsen. Toto je jen příklad a tak doufám, že to každý pochopí, jak to bylo myšleno. No a ti mladí budou ubývat, tak jak se tomu děje doposud, protože běžní rodiče nejsou sponzoři (rozhodně ne dlouhodobě) a těžko si mohou dovolit tak velké výdaje na rozvoj talentů. Zvlášť v dnešní nejisté době. No a pak tito mladí přestanou hrát "vrcholové" šachy (což je určitě škoda), protože na tom prodělají všichni, tedy i ti nadšení trenéři, kteří pro šachy hodně dělají (spousty času i peněz). Kolik máme vlastně hráčů, kteří dobře hrají v kategoriích do 18 let (prosím o starší ročníky)? Myslím, že tato informace, když se dobře porovná, něco napoví i když připouštím, že se mohu mýlit, být třeba neobjektivní a nebo i trochu pesimistický. Rád bych si přál opak :-)

+0 /-0 | 07.01.2014 19:43

strelec

re kedvis7: nejsem odborník, ale určitě to bude tak, že rozpočet má nějaké výdajové kapitoly a když někde přidáte, musíte jinde ubrat (kromě mandatorních výdajů). A tady se klidně můžete zamyslet kam co přesunout. Je to podobné jako rozpočet v Parlamentu, akorát šachy nemají žádného medvěda na porcováníwink  Je to vše běh na dlouhou trať s nejistým výsledkem. Jako všude. Např. v badmintonu, skvoši - v posledních letech populárních sportech - taky nemáme moc hráčů ani v širší světové špičce (možná evropské). A to si troufám tvrdit, že získat např. sponzorskou podporu pro tyto sporty nemůže být těžší než u šachů. 

+0 /-0 | 07.01.2014 17:22

kedvis7

re střelec: Ja to chápu, že nejsou peníze. Ale vždycky je nějaká možnost, jak něco zlepšit a toto jsou jen mé návrhy. Vím, že mladežníci uvedení v listině talentů, mají slevu na turnajích a tak by se něco podobného přece mohlo realizovat na těch velmi silných (uzavřených) turnajích. ŠSČR možná má nějaké možnosti. Asi by stálo se trochu zamyslet (myšleno úpřímně - není to narážka) co vlastně jako šachisté chceme (i když je to z vašeho pohledu hlavně individuální sport). Bez podpory nemohou být výsledky a bez nich zase žádné peníze a třeba i sponzoři. Proto jsem já hodnotil, že vzhledem k současnému stavu a možnostem pokládám současné výsledky (myslím 4 hráči v první 20 na MS mládeže v kategoriích i po více než 150 hráčích) za úspěch. Stejně jako dvě 3. místa na ME! A pokud se něco nevymyslí, tak se obávám, že časem přijdeme (zbytečně) i o další hráče a těžko se budeme někdy radovat z dalších úspěchů na mezinárodní úrovni. Promiňte, ale nechápu kde vezmeme kvalitní hráče do reprezentace dospělých, když mladé talenty nemůžeme dostatečně podpořit. Z východu (možná), ale proč by za nás hráli, když tu třeba nebudou pracovat a šachy je u nás asi taky neuživí. I když, jak už jsem jednou psal, tak vidím dobré kroky od ŠSČR. Víte, podle mě chybí i motivace dávat děti na šachy, když je to (jak to kdysi někdo psal) trestem pro rodiče. A jakou motivaci bude mít šachová mládež, když nebude mít podmínky? Tati, mami, když budu vyhrávat, tak vás čekají velké náklady. A návratnost? Není lepší hrát fotbal? Ještě, že takhle neuvažují děti. Nějak tomu našemu šachu (jako sportu) přestávám rozumět.

+0 /-0 | 07.01.2014 16:35

strelec

re kedvis7: je to jen a jen o penězích. Zafinancovat 4 turnaje pro několik mládežníků a k tomu třeba trenéra na popartiové analýzy. To se mi zdá v rámci rozpočtu svazu nemožné. Tudíž jediná cesta jsou individální peníze rodičů či nějakých donátorů. A právě tady jsou možnosti v zemích bývalého CCCP úplně jiné (viz ta Arménie) - peníze tam prostě jsou (suroviny, průmysl, ner.bohatství,.....), obdobně Čína, popř. arabské země. A že chceme šachy popularizovat? To chtějí i další sporty a mnohdy budou mít přístup k financím ulehčen tím, že jsou to sporty olympijské (lepší státní peníze), nebo se vezou na vlně zájmu (např. florbal). Takže je to hlavně o vložení prostředků (finanční a časových) jednotlivých lidí. Což platí pro většinu individuálních sportů. 

+0 /-0 | 07.01.2014 15:19

kedvis7

RE Morphynista: Špatně jsem vás pochopil. Mluvil jste především o Mistrovství Moravy a Slezska mládeže strana 11 zde http://www.chess.cz/www/assets/files/informace/vv/VV85_Zapis.pdf a ne o celém MČR? Ten váš nápad, aby se z talentovaných juniorů vytvořilo družstvo, které by hrálo extraligu , případně 1.ligu je zajímavý. Víte já nechci nikomu nic nařizovat (tudy opravdu cesta nevede), ale vnímám tento web i tuto diskuzi tak, že by to snad někoho mohlo přivést k zamyšlení nad současným stavem (podmínkami) naší repremládeže. Ti kluci nejen, že normálně studují (tedy alespoň myslím) a i kdyby měli možnost hrát např. 4 uzavřené turnaje za rok se silnými hráči, tak by je to posunulo vpřed. Myslím, že existuje i něco jako popartiová analýza se soupeřem a úplně skvělé by bylo, kdyby tam třeba byl i pověřený trenér od svazu (třeba i někdo z hráčů za odměnu, doprovodu apod.).  A pokud se opravdu platí jen za účast na takovém turnaji 6 000,- Kč, tak to asi bude pro tuto mládež dost nedostupné (navíc ubytování, jídlo, cesta). Víte, já jsem si prostě všiml, že ta naše konkurence z jiných zemí hraje spousty kvalitních turnajů a proto i tak rostou ve výkonosti (už od 14 let je to tam hodně titulovaných hráčů). Samozřejmě, že tu hraje roli i členská základna. Prostě nechápu, zda ta mládež v zahraničí má tak bohaté rodiče a nebo mají o tak dost lepší podmínky než může poskytnout ŠSČR? Víte, když se s tím něco neudělá, tak i to něco co máme (talentovaní hráči) přestanou hrát šachy vrcholově a za několik let budeme nešťastní, že nemáme odkud brát hráče a mít výsledky. Proto i ten můj odkaz na výrazně velký úbytek hráčů ze starších ročníků (ten ubýtek je logický, ale ne snad tolik). Nebo velmi nízký rating ostatních hráčů. Jen se podívejme na to, kdo je podle FIDE v kategorii do 18 let odkaz zde http://db.chess.cz/clen.php?view=5&t=1 Prostě bez dostatečné (alespoň trochu srovnatelné) podpory se nemůžeme srovnávat na MS s nejúspěšnějšími státy. A že to lze i v malém státu, je třeba vidět i na tak maličkém státu jako je Arménie a další obdobné státy bývalého SSSR. Já vím, že tam jsou šachy asi TOP1, ale i my přec chceme, aby se šachy u nás popularizovaly. Je pěkné (opravdu chválím), že je program a knihy Šachy do škol, ale je nutné i zapracovat na podpoře, které se projeví na výsledcích už stávajících hráčů. Když se jim budeme více věnovat (samozřejmě i oni více pracovat), tak budeme mít výsledky. Když budeme mít výsledky, tak asi budeme mít i peníze a poroste i zájem o šachy (budou více vidět a nebudou na vrcholné úrovni, finančně nedostupné). Vzhledem k tomu, že šachy nejsou fotbal (znám mládežníky z fotbalu, kteří dostávají nemalé peníze), tak třeba i toto by mohla být motivace. Mám za to, že slovo pomoc i motivace se už mnohokrát vyskytlo i v nějaké té knize (manuál) od ŠSČR a možná, že by se už podle ní mělo postupovat a popř. ještě něco vylepšit.

+0 /-0 | 07.01.2014 14:59

strelec

re Morphynista: tzn. 2. a 3. soutěž na Slovensku? Pak je dost šílený nápad. 2.liga zní vznešeně, ale je tam spousta družstev, kde si jdou zahrát lidi co to baví, ale nějaká výrazná klubová činnost tam není (ani třeba nejsou prostředky, možnosti, lidi.,....). Dost násilnéno

+0 /-0 | 07.01.2014 14:32

Morphynista

Podobná debata probíhá i na Slovensku http://forum.chess.sk/viewtopic.php?f=20&t=1442&st=0&sk=t&sd=a&start=220 Usnesení výkonného výboru o postupném zavádění povinnosti družstev postavit v zápasech 1. a 2.ligy ženu a juniora ( právě kvůli tomu, aby získali zkušenosti a výkonnostně rostli ) naráží na odpor ze strany členské základny, hlavně proto, že se tak stalo způsobem " o nás bez nás " a oddílům se to prostě nařídilo rozkazem, aniž by o tom byla předtím nějaká veřejná diskuse.Tudy asi cesta nevede. Nápadů jsem četl hodně. Jedním z nich bylo i to, aby se z talentovaných juniorů vytvořilo družstvo, které by hrálo extraligu , případně 1.ligu. Musel by se změnit soutěžní řád a je možné, že i oddíly by se tomu bránily, ale jako námět k zamyšlení to snad poslouží...

+0 /-0 | 07.01.2014 13:30

kedvis7

Ještě bych rád dodal, že mi nejde o nějakou kritiku ŠSČR. Vidím např. webináře pro mládežyes apod., ale jen o určitou nutnou podporu reprezentantů. Kde mají získat zkušenosti a růst ve výkonnosti? Podívejte se na jiné státy a pak pochopíme proč nelze dosahovat ještě lepších výsledků. Myslím, že pan Morphysta tu psal (citát od bývalého MS), že základem je hodně hrát a analyzovat.

+0 /-0 | 07.01.2014 12:22

kedvis7

RE Pavel Ch: Pane Pavle zrovná vás jsem neměl na mysli. Patříte mezi ty, kteří tu o mládeži hodně diskutují a přemýšlí.enlightened Také občas čtu a vidím, že chodíte i zátápět soupeřům laugh

 

Re Morphysta: To jsou pro mě úplně neznámé informace. Za to však vím, že hráči kritizovali, že v době konání MČR museli dělat testy. Chápu, proč tomu tak bylo, ale slyšel jsem, že spousty dětí je prostě jednoduše odfláklo (někteří z nich k nim ani nešli). O partiích z MČR mládeže si to nemyslím. Věk, výkonost, nervozita, nemoc, časová tíseň.....Tohle je opravdu hodně obecné. Nicméně děkuji za informaci.

 

Co s tím? A co naše repremládež? Co planuje ŠSČR? Umožní jim svaz hrát uzavřené turnaje apod. za rozumné peníze? Jinak budeme stále naříkat. Asi víte, jako trenér, kolik máme (nebo jsme měli) mládeže a kolik jich dnes hraje "vrcholově" šachy. Mrknul jsem na databázi  a nějak postrádám silné ročníky řádově od 1994 - 1996 a možná i o rok více. Nebavím se o jednotlivcích, ale alespoň o skupinách, ze kterých by za pár let třeba mohla vyrůst reprezentace. Není někde problém? Ta naše současná (v dospělých) nám stárne.

+0 /-0 | 07.01.2014 11:43

Morphynista

V zápisu z 85.schůze VV ŠSČR si můžeme přečíst zprávu komise mládeže. Vedle oznámení o nákupu 150 ks reprezentačních dresů v celkové hodnotě 36 000 Kč a dalších zajímavostí zaujme i velmi kritický pohled pana Vokáče na naše mistrovství.  M.Vokáč ostře kritizoval úroveň účastníků na Mistrovství Moravy a Slezska mládeže. " Zúčastnil jsem se jako trenér pro analýzu sehraných partií MMaS mládeže v Koutech nad Desnou 25.10. - 31.10.2013. Měl jsem možnost rozebírat cca 120 odehraných partií ze všech věkových kategorií a můj celkový dojem je katastrofální. Neviděl jsem sice zprávu hlavního trenéra Pavla Zabystrzana, ale i podle jeho slov byla úroveň letošního přeboru nejhorší za posledních 5 let, úroveň znalostí v jednotlivých partiích byla velmi nízká a řádově 80 procent těchto partií obsahovalo jednotkově nastavený materiál, často i za obě strany " . Dále pak vyzývá ke změně systému soutěží mládeže na Moravě, aby mládež získávala návyky běžné turnajové hry již na úrovni kraje, a do mistrovství Moravy procházela již určitou krajsou kvalifikací, která by mládež motivovala ke zlepšení výkonnosti. 

+0 /-0 | 07.01.2014 09:50

Pavel Ch

kedvis7: ...ale trápí, ale..

Měli jsme podobné názory na mládežnickou repre. Ale Vy si opravdu myslíte, když v sobotu večer zde nadhotíte složité téma v diskusi zrovna aktuálního článku, tak, že se odborníci do neděle večer při soutěžích družstev kvalifikovaně vyjádří? Možná by zde od boku vystřelili, ti, co laickou kritikou stříleli kolem mlád. reprezentantace. O to jste stejně asi nestál.

Vaše otázka je navíc vytržena z mazaiky složtějšího tréninkového procesu. Něco si myslím, něco možná připravuji do pléna, pro kraje k diskusi před konferencí, co by měl po volbách nový VV, jak by měla vypadat a co by měla dělat změněná nebo nová "TMK pro mládež" (která není), aby byl ten-který kandidující VV volitelný, vím, že více věcí by se mohlo dělat lépe, ale není to na odstavec v diskusi a rychlou odpověď na Vaši otázku.

+0 /-0 | 07.01.2014 05:39

ELOminator

No já samozřejmě vím, že to tak silní hráči dělají, radši mají vrabce v hrsti než holuba na střeše. Ale klidně se může stát, že má někdo náskok 2 bodů na skore a po posledním kole se diví, kam se mu ten náskok vypařil wink

+0 /-0 | 06.01.2014 09:20

noELO

ad Elominator: z přísně matematického hlediska jsem samozřejmě napsal naprostou blbost (díky za připomínku). Ale odhadnout to s přihlédnutím k počtu pravděpodobnosti asi lze - podle mých zkušeností to téměř vždy vychází. Přesto máte samozřejmě pravdu. yes

+0 /-0 | 05.01.2014 22:11

kedvis7

Nuže vidím, že už emoce z MS mládeže nás nijak netrápí a tak zpět do "každodenní" diskuzi o běžných problémech laugh Doufám, že už příště "nebudeme" zase kritizovat naší mládež na MS nebo ME i když pro zlepšení situace nikdo z "nás"  nehnul ani prstem.

+0 /-0 | 05.01.2014 21:59

ELOminator

No to je docela vtipné, protože o Bucholzu může rozhodovat partie na poslední desce, takže nikdo nemá nic jisté.

+0 /-0 | 05.01.2014 21:16

noELO

Morphynista yes - za obhajobu IM Pláta. Ten mladík je možná světovým rekordmanem v množství odehraných partií, samozřejmě se započtením rapidů a bleskovek (znám ho jen od vidění z Pardubic, kde hrál třeba - mohu se mýlit - i třikrát za den). Taky včera vyhrál další rapid (viz ke kávě). V Litomyšli odehrál ve dvou předposledních kolech krásné partie, "IM" remízu chápu. Pana Pláta jinak neznám, ale je jisté, že má šachy rád a asi se hraním šachu i živí. Jistě, mnozí, tak před čtyřmi lety, očekávali, že bude v českém žebříčku výš než aktuálně je. No, jsou případy, kdy ELO roste s věkem (GM Gelfand). 

Poslední kola švýcarů asi budou zklamáním pro každého diváka - šachisté jsou natolik inteligentní, že jsou schopni si spočítat svůj Buchholz předem. Ale nemyslím si, že by sponzoři byli lidé, kteří nevědí oč jde.

Jsou i výjimky, dovoluji si odkaz na článek 

http://www.63plus1.cz/3439/

- tam to bylo jinak. 

 

+0 /-0 | 05.01.2014 21:05

Morphynista

K předchozí diskusi ještě odkaz na poslední kolo Rilton Cupu http://chess-news.ru/node/14310 Partie Hammer - Volkov skončila v 10.tahu remízou . Jon Ludwig Hammer si tím zajistil vítězství v turnaji ( 7,5 z 9 ) a zvýšil Elo o 20 bodů na 2632, Sergej Volkov obsadil samostatné 2.místo se 7 body. Jako divák bych si určitě přál zajímavější partii, ale oběma hráčům remíza vyhovovala...

+0 /-0 | 05.01.2014 19:42

strelec

re Morphynista: nevím zda ten USA turnaj jde vůbec na rating, tj. zda je podstatné případné odporování pravidlům FIDE (ale např. na ME 2013 bylo také dost omezujících pravidel - 40 tahů, "schválení" remizy rozhodčím,....). No a jsem zvědav, zda tento pokerový formát (startovné v. cenový fond) bude úspěšný.....

Jinak bych obecně řekl:

- nechme na pořadatelích propozice turnaje (v rámci platných pravidel)

- nechme na hráčích jak s tím naloží

 

 

+0 /-0 | 05.01.2014 18:05

Pavel Ch

Odpověď Zdeňku Jandovi s blahopřáním k výhře v článku národ sobě.

+0 /-0 | 05.01.2014 17:48

Homunkulus

Morphynista: yes

+0 /-0 | 05.01.2014 16:41

Morphynista

K turnaji v Litomyšli - sledoval jsem online a krátkých remíz bylo minimum, takže o nudný odremizovaný turnaj nešlo. Vojta Plát se po slabším začátku rozehrál, v 7.kole zvítězil v 76 tazích nad M.Červeným, v 8.kole porazil ve skvělé hrané partii Kislinského. Remíza s T. Petényim , kdy dal přednost jistému 3.místu , se dá pochopit a nemyslím si, že by zasluhovala nějakou zvláštní kritiku. Můj názor je, že pokud hráč v turnaji skutečně bojuje, nemá žádné odpočinkové remízy a teprve v posledním kole si krátkou remízou zajistí vítězství, případně 2. nebo 3.místo, měli bychom to respektovat a nestavět kritiku pouze na té jedné partii, ale posuzovat jeho hru v celém turnaji. Vojta Plát si za předvedený výkon zaslouží yes .

K turnaji v USA - nějací sponzoři asi budou, ale velkou většinu cenového fondu 1 000 000 USD musí přinést sami hráči. Pokud se nenajde dost lidí, kteří budou ochotni zaplatit 1 000 dolarů za start, turnaj zkrátka nebude. Organizátor si může stanovit svoje podmínky , ale myslím, že proti remízám se dá bojovat i jinak (např. tříbodový systém ) . Hlavní kritika šla samozřejmě na to, že bude sestaven " index zakázaných variant " nebo zahájení ( nejprve zakážeme výměnnou francouzskou, potom třeba výměnnou slovanskou, pak berlínskou obranu a kde to skončí ? ). Navíc to odporuje pravidlům FIDE. Trojnásobné opakování pozice je remíza a žádný organizátor nemá právo za ně hráče postihovat. Stejně jako pan Boleslav si myslím, že přikazování, hrozba tresty a nařizování nikam nevede a proto nehraji Open Teplice. Jako vzorový příklad, jak má turnaj vypadat, bych uvedl Klatovy. Zastávám názor, že dobrý organizátor dokáže zajistit napínavé a bojovné partie i bez donucovacích pravidel ...

+0 /-0 | 05.01.2014 15:10

Zdeněk Janda

Jo,Pavle, u mne skautské : Vždy připraven smiley . Kromě tepla (to potěší) bych doporučoval vyměnit ty cca 40 (?) let staré stoly za pohodlnější  apod. Když máte,jako jednota, v majetku hospodu,tak to je problém wink ?

+0 /-0 | 05.01.2014 08:25

Pavel Ch

Dobré ráno Zdeňku, tož jdem na to. Už jsem byl brzy ráno zatopit v hrací místnosti, aby bylo i hostům příjemně.

(Dnes tradiční derby Ústí - Děčín, ikdyž přímý zápas Z.Janda - P.Chrz tentokrát nebude, zato o záchranu tuhý boj, jako vždy).

+0 /-0 | 05.01.2014 07:31

Zdeněk Janda

Ad ZMB - ti šachisté,co se v životě neuživí poctivou prací , tak jim nic jiného , jak "pragmatický " přístup k pártahovým remizám , aby vyhráli pár tisícovek , nezbývá. Pamatuji se , jak jeden GM byl v jednom rapidturnaji ochoten udělat levárnu,aby vyhrál o tisícovku víc.

ad Morphynista - k turnaji v USA ( ...Organizátoři tahle opatření odůvodňují právě tím, že diváci chtějí vidět bojovné partie a žádné remízy. Jak je vidět, v USA je možné všechno, dokonce i zakázat a přikázat šachistům, co mají hrát. Doufám, že si z toho v Evropě žádný pořadatel příklad nevezme...). Já naopak si přeji, aby takovýchto pořadatelů (proč bych si já,jako pořadatel, hergot, za sehnané prostředky , nemohl diktovat podmínky? Nemáš zájem? Tak si hraj jinde , kde ti dovolí 3 - 5 tahovou remizu) přibývalo. Proto taky , jak už zmínil Pavel Chrz, rád hraji Open Teplice...

+0 /-0 | 05.01.2014 07:23

Zmestabileho

Ještě pro doplnění - ten fanoušek, co gratuloval Plátovi ke třetímu místu v Litomyšli , byl "Pavel Čapek", a ten druhý chápající fanoušek byl "giocozo" - tedy dva pravidelní účastníci diskuzí zde, a proto jejich označení zmiňuji. Vyjádřili názor dvou fanoušků, kteří jsou ochotni aspoň příležitostně  veřejně vystupovat na tomto fóru, a myslím, že měli často podporu těch ostatních, co zde také byli ochotni napsat ( - zvláště, když se oba citovaní pánové náváželi do mě, když jsem neuměl rozdýchat Vishyho a další experty remízových bramboraček bez chuti a zápachu, co se dnes servírují v devíti tazích v posledních kolech openů, kde přitom oba hráči mohli usilovat i o první místo). Tohle je právě příznačné pro šachisty v kotlině české, moravské a slezské.

+0 /-0 | 05.01.2014 00:17

Zmestabileho

Podle mě - jestli je u nás něco specifického, tak je to bohorovnost a spokojenost s nudnými odremizovanými turnaji. Názorně je to vidět i zde na diskuzi - rozhořčení proti tomu, že zápas o titul MS má pravidlo 30 tahů (jaká nehoráznost!),... kritika pořadatelů turnajů, kteří požadují další podmínky proti remízám bez skutečného boje,... tvrzení, že sponzor turnaje se nikdy dopředu neptá kolik bude remíz - a tedy ho nezajímá, zda bude turnaj jen snůškou domluvených nerozhodných výsledků... a třeba gratulace Plátovi ke třetí místu na openu v Litomyšli, napsaná zde fanouškem hned po posledním kole, kde Plát remizoval v domluvené partii v devíti tazích (když jsem tohle kritizoval, hned zde jiný fanoušek vážně a promyšleně napsal, jak Pláta zcela chápe - že totiž zvolil pragmatický přístup zajišťující umístění do třetího místa, s velkou šancí na druhé místo - jen si ty názory přečtěte...).

+0 /-0 | 04.01.2014 23:07

kedvis7

RE johnny01: Tenhle turnaj už také znám smiley yes

+0 /-0 | 04.01.2014 17:55

johnny01

Hráče skutečně různých úrovní (i neelista-začátečník-dítě může vyhrát turnaj) oceňuje Mezinárodní šachová dovolená http://www.schach-prag.cz/cz/index.html a na rozdíl od openů s cenami "nejlepší hráč do..." nerozhoduje náhoda losu.

+0 /-0 | 04.01.2014 17:28

kedvis7

Mám na vás ještě jednu otázku, trochu off-topic, ale mě to zaujalo. Koukal jsem se, jak se nám rapidně zužuje mládežnická špička, mrkněte http://db.chess.cz/clen.php (vpravo). Jako bychom už skoro neměli žádné hráče ve vyšších kategoriích (podle ročníků). To mě docela hodně zarazilo a vidím to jako problém. Navíc naši hráči mají (jen podle mého pohledu) asi podhodnocené ELO. Anebo nemají možnost kde ho získat. Myslíte, že by pomohlo, kdyby kromě pravidelných tréninků s kvalitními trenéry, měli možnost hrát uzavřené turnaje s mnohem silnějšími hráči? Už jsem psal, že jsem někde narazil na to, že nějaká snaha od ŠSČR byla, ale nakonec na tuto pomoc nebyly peníze. Osobně si neumím představit, že by naši mladí hráči museli platit tak vysoké částky, za možnost hrát uzavřený turnaj (to jsou tisíce jen za startovné). Kde tedy mají nabrat ty zkušenosti a zvýšit kvalitu své hry?  Jak jsem sledoval MS mládeže, tak jsem nevěřil tomu, co všechno ti zahraniční hráči hrají a kolik turnajů to je. Co s tím? Když to nikdo nebude řešit, tak se nikdy nemůžeme posunout vpřed a těžko se nám budou šachy popularizovat (získávat další děti i motivovat rodiče).

+0 /-0 | 04.01.2014 17:28

ELOminator

No v českých zemích to s tím sponzoringem vypadá spíše tak, že se inzerují notebooky a nakonec se rozdávají pouzdra na notebooky wink

+0 /-0 | 04.01.2014 17:27

kedvis7

Já na to narazil náhodou a dodnes na to vzpomínám jako na raritu. Jak velký byl finanční fond nevím, ale bylo to dost peněz. Jinak díky všem za informace ohledně cen na openech  apod. Pěkné ceny byly na Zvolském blesku (několik let zpět). Vysoký cenový fond měl i NIKI OPEN v Náchodě.

+0 /-0 | 04.01.2014 16:55

Pavel Ch

Ještě si dovolím k lednu: 16.1. 2014 bude výročí založení klubu 90 let (dle dochovalé kroniky). Oslavy posunuty na 17.5. při 22.ročníku festivalu Ústí nL 2014 (16.-18.5.), zváni účastníci - hudba, pití, zábava. Re kedvis7: Jen sice víkend festival, ale tam oceňujeme opravdu všechny úrovně, kategorie v 10 turnajích (např. 3 finanční ceny B-open do 1950, poukázka na 2,5 tisíce na turnaj pro vítěze žáků, atp.).  

Co píšete o Francii, asi v našich zem. šířkách však nenejdeme. Ale troufám si tvrdit, že v ČR jedny z nejlepších poměrů ( vklad / úroveň akce / síla turnaje / ceny / ceny pro nižší ela) , mají v sousedních Teplicích na opnu v červnu.

+0 /-0 | 04.01.2014 16:34

strelec

re kedvis7: Tu Francii neznám, ale že by tam byl cen.fond cca 800.000 Eur? To bych si snad i pamatoval...možná.

Co se týká cenové fondu - asi to budu Pardubice /czech tour, czech open/. Zda i dle kategorií netuším.

+0 /-0 | 04.01.2014 16:33

Morphynista

http://www.ostravskykonik.cz/cenovyfond.php  Open B byl určený pro hráče s Elo menším než 2000 a 1.cena byla 10 000 Kč.

+0 /-0 | 04.01.2014 16:28

kedvis7

re strelec: Podobný turnaj jsem viděl konat i ve Francii. Snad za každé 1,2,3 místo v každé úrovni výkonnosti byly značné finanční odměny a ceny typu kvalitní notebooky a jiná elektronika.Vím, že je to už několik let nazpátek a škoda, že si už nepamatuji místo ani název. Mám na vás otázku. Který open u nás má velmi hodnotné ceny a oceňuje hráče různých úrovní? Nemám v tomto skoro žádný přehled.

+0 /-0 | 04.01.2014 16:15

strelec

re Morphynista: možná by bylo skvělé, kdyby si nějaký pořadatel vzal z tohoto turnaje příklad -  myslím, že při tomto cenovém fondu by to potěšilo i hráčesmiley  Méně již vstupní vkladblush

Toto je zkrátka naprosto vyjimečný turnaj, neporovnatelný s běžným openem. 

 

+0 /-0 | 04.01.2014 14:32

Morphynista

K diskusi o sofijských a jiných omezených pravidlech přidám odkaz na chystaný turnaj v Las Vegas http://millionairechess.com/tournament/tournament-policies/ Tamní organizátoři se totiž rozhodli velmi radikálně bojovat s krátkými remízami. Že je zákaz dohody na remíze před 30.tahem, dokážu pochopit. Co je ale nové , je skutečnost, že porušením pravidel může být i to, pokud " bude odehrána známá teoretická varianta, končící trojnásobným opakováním pozice ". Zakazuje se i hrát takové zahájení, které vede k hromadným výměnám a remíze ( výslovně je zmíněna výměnná francouzská ) . Organizátoři tahle opatření odůvodňují právě tím, že diváci chtějí vidět bojovné partie a žádné remízy. Jak je vidět, v USA je možné všechno, dokonce i zakázat a přikázat šachistům, co mají hrát. Doufám, že si z toho v Evropě žádný pořadatel příklad nevezme...

+0 /-0 | 04.01.2014 13:25

Pavel Ch

Bolku, já myslím, že se shodneme (sice bych tu krátkou remis šachovou přirovnal k úplně jiné hypotetické ne/možnosti u fotbalu, ale nechme to být), prostě ať určí ten, co je zodpovědný těm, kteří do toho peníze dali a který chce opakovat další rok znovu. Jeho zodpovědnost. Ať se hraje turnaj jakýmkoliv způsobem. A je na hráčích, zda přijedou nebo ne. A komu se z hráčů nelíbí, může si zkusit sehnat peníze sám (sháněl i sám velký Garri), pak třeba bude mluvit jinak.

Nezapomenutelný výrok z 90 let jednoho našeho mistra v diskusi o tom, jak má vypadat MČR: "Já jsem ale odehrál mnohokrát více turnajů než si Ty, ...(oslovení v 5.pádě), zorganizovala". Tomu se směji dodnes, když si vzpomenu, na to opravdu se nedá reagovat.

+0 /-0 | 04.01.2014 12:41

P.Z.

Na stránkách s ELO: http://elo.miramal.com/, pokud má někdo zájem, tak si může dát práci a spočítat si turnaje, které jdou na FIDE ELO, tak i na LOK.

+0 /-0 | 04.01.2014 12:05

Petr Boleslav

Zdeněk: tohle je opravdu krásné, smutné, poučné a bohužel asi i pravdivé: vše až "do postele" , tak se nedivte. Je potřeba si odpovědět, proč májí Španělé, Němci, Angličani na stadionech plno. (I přes ten servis v televizi, opakované záběry, komentář apod.)

Pavel: open a top uzavřené turnaje nebo zápasy nelze srovnávat.Já jen říkám, že zavedení Sofijských pravidel (obecně) nepřinese rapidní zvýšení zájmu sponzorů. Jsem sice ze staré školy, ale příčí se mi někomu něco přikazovat.

Když favorit vede 2:0 tak se 15 minut před koncem taky nepřetrhne a všichni fotbaloví fanoušci to chápou. My šachisté ovšem ne. 

+0 /-0 | 04.01.2014 11:53

ELOminator

No předpokládám, že dnešního sponzora spíše potěší 1000 diváků online než 100 diváků na místě. Či se pletu?

+0 /-0 | 04.01.2014 11:49

Zdeněk Janda

Tak,tak,Pavle. Bolku,když domácím servírujete pomalu vše až "do postele" , tak se nedivte, že tam nikdo nepřijde. Pohodlnost nadevše. Vše má svůj rub a líc enlightened.

+0 /-0 | 04.01.2014 11:34

Pavel Ch

No Bolku, promiň, že můj názor pokusím Tvému příspěvku posunout do jiné roviny.

Předně bych ale nerad, aby byl můj názor spojován s názorem jiného. Můj názor je stále stejný, de facto od žákovských let, když jsem si četl v literatuře o "sofijských pravidlech" z počátku 20. století.

Samozřejmě, že máš pravdu, že sponzor se nezeptá. Ono ho to, zná-li jiné sporty, ani nenapadne, že by honorovaní sportovci (nebo vůbec sportovci i za své)  mohli se v nějakém sportu dohodnout po pár minutách na dělbě a jít na pivo. Ale běda, když to pak zjistí, přijde se podívat. Jako se stalo na jednom našem významném opnu. A zrovna přišli sponzoři i radní současně a ono v "ohrádce" po 20 min. 3 desky z 10. Bylo vše legitimní (jak někteří oponemti rádi říkají), legitimně se dle pravidel FIDE dohodli, legitimně dle zákonů popili. Jen pak "legitimně" jiný nemusí podporu opakovat, že. To je pak mazec a vysvětlování a přesvědčování, aby i příští rok... Vyřešili, vyřešili, slíbili nápravu (možná poníženě za účastníky) a naštěstí zachránili, i se "Sofií" a je z toho jeden z nejcenějších opnů u nás v očích veřejnosti, ale (přes pár nesouhlasných křiků - také jezdí, také) i u hráčů a na naše poměry silných účastníků.

 Ostatně víme, jak jedno nadějné malebné místo, kde byla nemalá podpora obce, blízko šachové bašty ČR, po dvou uzavřených turnajích (po kterých je hlad hráčů - mají již smůlu), je již mnoho let šachistům zapovězeno. Také jen legitimně rychleji poremízovávali a pak legitimně p(r)opíjeli.

Takže, máš pravdu Bolku, sponzor se nezeptá, sponzor posoudí a věří předkladateli, trošku třeba riskne a pak přijde se podívat, dočeho to prachy dal.... a vyhodnotí. Pokud na Corridu, tak bych samozřejmě neměl strach. Ale kdybys uvažoval o uzavřeným, tak si dovolím tipovat, že i Ty budeš uvažovat co do smluv nebo jak možné znevážení Tvé akce účastníky zabránit.

PS - k Tvému diváci na Corridě: I fotbalisté doma se děsí, čí kvalitnější TV servis, tím méně diváků. Nejen máte on-line z Corridy, ale i webkamery a vše z místnosti pro anylýzy obrazem i zvukem. Samozřejmě pro ČR i snad zahraničí yesyesyes. Ale kvalita servisu bohužel nepřímo úměrná počtu diváků.

+0 /-0 | 04.01.2014 11:03

strelec

re PByes  přesně tak. Byť mám jen malé zkušenosti z nešachových akcí bude to asi obdobné (sponzor = příznivec, regionální podporovatel, pocit že by něco měl podpořit, akce se účastní někdo z rodiny, někdo se rád zviditelní, atp., atp.). 

+0 /-0 | 04.01.2014 10:48

Petr Boleslav

Ještě jsem nejednal se sponzorem, který by v první dvacítce svých otázek na téma proč dát peníze do šachové akce, řešil remízové partie (jakékoliv). ZMB - sháněl jste někdy někoho?

Vím, že mi teď na to opáčíte, že kvůli krátkým remízám nejsou diváci, ale to je taky úplně mimo mísu. Dokladem může být například náš zápas Topalov - Láznička. Neřešme jestli jsou nebo nejsou šachy atraktivní pro lidi co je nehrají, když sotva přijdou samotní (místní kluboví) šachisté. To je smutné.

 

+0 /-0 | 04.01.2014 10:20

pawel

Re: ztrácím zájem o sledování šachu i na netu ... Absolutní nuda...

Až ztratí ZMB zájem i psát na nss, tak tu může být taková nuda, že má strach o samotný server. laugh

Bohouši z Buše, trochu přibývá v ČR,  turnájků, to je ale dobře.

"Tak vy, kapitalisti, západní i ruští, omezujete turnaje, nemáte peníze, sestupná tendence, heblush. Tak to v našem švejkovském kapitalismucool jsme někde jinde, držíme si svoji laťku, krize nekrize. Od roku 1991 žádný turnaj typu Linares, Aeroflot nebo Wijk jsme neměli a nemáme ho ani teďenlightened". 

+0 /-0 | 04.01.2014 07:56

strelec

Nevidím, že by toto v diskuzi zaznělo:  "Kdyby se tohle stalo, asi sotva by někdo řekl, že tenis zažívá období rozvoje a popularity" - v souvislosti s šachama.

+0 /-0 | 04.01.2014 00:03

Zmestabileho

Ad giocozo: Ano, to co jsem popisoval, je skutečně zcela mimo současnou realitu. Bohužel ano. I z tohoto důvodu třeba ztrácím zájem o sledování šachu i na netu, protože je to až na výjimky ABSOLUTNÍ NUDA! Včetně komentářů fanoušků... A kde je nuda, tam není život, tam není hra... ať už šachová či jakákoliv jiná.

Ad bohouš z buše: Také nevím, jestli se u nás hraje více nebo méně turnajů. Ale není turnaj jako turnaj - a to níže uvedené omezování turnajů světové špičky je hodně silné znamení toho, že o šachy není zájem. Připadá mi to, jako by se v tenise ze čtyř grandslamů dva zrušily úplně, a wimbledon se hrál jen pro třeba 16 hráčů. Kdyby se tohle stalo, asi sotva by někdo řekl, že tenis zažívá období rozvoje a popularity.

+0 /-0 | 03.01.2014 23:39

ELOminator

No tak atraktivita šachu se za těch posledních pár let asi rapidně nesnížila. Zato zájem sponzorů ano. Takže zřejmě jsou šachy u sponzorů na posledním místě zájmu a škrtají je jako první. frown

+0 /-0 | 03.01.2014 23:32

strelec

re BzB: nic takového asi není, snad zda by šlo stáhnout z chess-results jako orientační info?

+0 /-0 | 03.01.2014 23:02

bohouš z buše

V té souvislosti: má někdo statistiku o pořádaných turnajích v ČR? Nerad pracuji s dojmy (zdá se mi, že jich přibývá).

+0 /-0 | 03.01.2014 22:59

giocozo

laugh Myslim, ze se zde nekdo zasnil. Atraktivni podivana, bojovne partie hrane az do vycerpani vsech moznosti, schopnost hracu vystupovat k fanouskum ? Tyto aspekty zajisti priliv sponzoru a dostanou sachy na vrchol sledovanosti ? Slezte z hrusky a sundejte si 3D ruzove bryle.wink

+0 /-0 | 03.01.2014 22:39

strelec

re ZMTB: Ok, ale co by to znamenalo pro sponzory, když by těch remíz bylo méně? Jak by se jim to povedlo zužitkovat. Prostě v posledních letech platí pro netelevizní sporty postupné krácení peněz ze strany sponzorů - nelze jim nabídnout adekvátní protihodnotu. Ještě u akcí kam přijde dostatečné množství diváků není ten úbytek tak značný, ale to pro šachy neplatí a platit nebude. 

+0 /-0 | 03.01.2014 19:15

Zmestabileho
O pořádání turnajů klesá zájem... příčin bude jistě více, jak už to bývá. Ale nemalý podíl na tom mají sami šachisté - a to je důležité si uvědomit, kdyz ti kterých se to týká, to mohou významně sami ovlivnit. Udělat z šachu atraktivní diváckou podívanou - bojovné partie hrané vždy až do vyčerpání všech moznosti, schopnost hráčů vystupovat k fanouškům, a také obec amatérských šachistů - fanoušků, kteří budou od těch profíků ty bojovné partie vyžadovat. Nic z toho se obecně neděje... jsou jen výjimky. A tak se znovu dívám na krátké remízy, domluvené snad už někde před partií, na zcela bezobsazny přístup k zápasu o titul MS od žijící legendy a úřadujícího šampióna, a dívám se na spokojenost fanoušků s tím vším dohromady. No v tomto systému mi nepřipadá lákavé, pořádat finančně nákladný turnaj, nebo se na něm sponzorsky podílet.
+0 /-0 | 03.01.2014 18:36

ELOminator

No, zbývá už jenom dodat okřídlené "za všechno může Iljumžinov" cheeky

+0 /-0 | 03.01.2014 13:58

Morphynista

K příspěvku Zmestabileho bych ještě přidal smutnou zprávu, že v tomto roce definitivně zmizí z turnajového kalendáře i známý Aeroflot Open. Hrával se tradičně každý rok v únoru klasickým tempem, minulý rok už jenom rapid a letos se nebude hrát vůbec ...sad http://chess-news.ru/node/14253

+0 /-0 | 03.01.2014 12:46

Rudolf Kriebel

Aha, Labortech hraje venku......wink

+0 /-0 | 03.01.2014 11:40

Zmestabileho

Je vidět, jak se omezují i klasické turnaje kde se tradičně účastní světová špička. Po Linares je omezen Wijk. A turnaj v Curychu? - pouze pětikolový turnaj pro TOP šest hráčů, to tady ještě taky nebylo. Hrát na pět kol je o ničem - a doplnění o blicky a rapidy na tom nic nezmění.

+0 /-0 | 03.01.2014 11:33

Inconnu

Z Olomouckého kraje: http://ssok.chess.cz/kalendar.php Např. Citovský rapid je tradičně velmi příjemný, byť samozřejmě z jiné části spektrawink.

 

+0 /-0 | 03.01.2014 08:49

David Navara

Doplnil bych, že na Gibraltaru bude hrát také Nikita Viťjugov, loňský vítěz a hráč Nového Boru.

+0 /-0 | 03.01.2014 07:58