LCWL - jarní zavíračka

22.06.2024 06:00 | Domácí zprávy

Jarní sezóna světová liga LCWL (Live Chess World League) tento víkend končí a nás čekají v obou soutěžích poslední zápasy:

chesspawn v neděli 23. června 2024 od 20:40 chesspawn

hrajeme nejprve

chesspawn LCWL Chess960 ("fišerky") proti Bulharsku chesspawn

a poté navážeme od 21:40

chesspawn v hlavní soutěži LCWL proti týmu Srbska chesspawn

Obě soutěže byly přitom v elitních divizích letos opravdu vyrovnané, bylo v nich sehráno mnoho těsných výsledků (a často na obě strany). Dalším důležitým faktorem pro aktuální pořadí před posledními zápasy bylo potrestání Íránu za nedodržovaní pravidel o šířce soupisky.

Ve "fišerkové" lize je aktuálně v čele právě Bulharsko, které skončí nejhůře druhé. Přeskočit je může už jen Írán, který ale nebyl zatím na šachovnici poražen, ale chybí mu ještě dva zápasy (s Rumunskem a Španělskem) a ty musí vyhrát.

To náš tým má už v LCWL Chess960 jen teoretickou šanci na bronzovou medaili - muselo by dojít k velké souhře výsledků. Na druhou stranu už neskončíme horší než pátí.

Zato v hlavní soutěži LCWL máme po plném bodovém zisku minulou neděli proti Íránu k bronzové medaili celkem blízko.

Náš přímý konkurent Írán má před sebou ještě dvě utkání - bude ale muset proti Srbsku a proti Rumunsku postavit nejen silný, ale hlavně opravdu početný tým přes všechny ratingy (a právě to se jim nedaří).

Pokud by se však Íránu přece jen podařilo v sobotu Srbsko porazit, tak před nedělními zápasy IRN-ROU a CZE-SRB se vše pěkně zamotá a tabulka vypadat takto:

1. Rumunsko 25 bodů (jasný vítěz) / 2. Česko a Srbsko 15 bodů / 4. Írán 14.5 bodu

Pak se může mezi 2. až 4. místem stát cokoliv ... takže v nedělním utkáním se Srbskem nám může jít klidně i o stříbro.

Letos jsme vůbec v LCWL odehráli spoustu skvělých zápasů, ale zdůraznit je potřeba především poslední utkání základní části se Srbskem - kdy jsme našeho tradičního rivala dokázali porazit 2:1 na zápasy a tím se na poslední chvíli dostat do TOP4.

Takže to pojďme na závěr znovu zopakovat:

- pokud jste špičkový hráč, rádi Vás uvítáme - náš soupeř postaví jistě početnou skupinu titulovaných hráčů, takže pravděpodobně dostanete rovnocenného soupeře a pomůžete nám eliminovat jejich největší hvězdy;

- pokud jste silný hráč, tak si pojďte taky zahrát - budete mít přiměřeného soupeře a právě silný střed soupisky je něco, o co se každý tým (a náš obzvláště) rád opře - tam se totiž získává nejvíce bodů;

- no a pokud jste slabší hráč, nevadí - vůbec se nestyďte, i Vy můžete hodně pomoci. Toto je týmová soutěž a každá pozice na soupisce má stejnou šanci rozhodnout o finálním výsledku.

Navíc nechoďte sami - budeme potřebovat co nejvíce spoluhráčů, takže prosím oslovte své šachové kamarády a známé, ať se taky přidají.

Velkou skupinu k oslovení jsou i hráči, kteří už za náš tým hráli a z různých důvodu přestali chodit - teď je dobrá příležitost to změnit a vrátit se pomoci našemu týmu k světové medaili.

Udělejte si proto všichni čas na týmové on-line šachy v národním dresu.

A jak konkrétně to bude v neděli probíhat?

Nejprve se bude na rozehřátí hrát zápas s promíchanými figurkami (neboli "fišerky") do LCWL Chess960

a potom už se bude čas na hlavní soutěž LCWL


Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.


Připomínám, že další podrobnější informace o LCWL včetně tabulek a týmových statistik najdete v průběžně aktualizovaných diskusních fórech:

Dnešní obrázek byl  již tradičně vytvořen pomocí kreativní neuronové sítě v nástroji Stable Diffusion XL, konkrétně z fráze "Half open doors and chess pieces looking throught this doors".

2x 541x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (2) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Zdeněk Desná

Tak jsme, podle očekávání, se Srbskem prohráli 0:3. Na vině  byla malá  účast. Nepamatuji, že by místo povinných 40 hráčů nás nastoupilo jen 35 neb 27. Ostatní ale bojovali dobře - většinou  proti silnějším, To, že je to čest bojovat za ČR, někteří hráči zřejmě neberou.

+0 /-0 | 25.06.2024 00:32

Zdeněk Desná

Takže zítra do boje. Jde o medaile. Bulharsko alespoň 15 hráčů, Srbsko alespoň 40 hráčů.

+0 /-0 | 22.06.2024 11:24