LCEL - s Bulharskem o bronz

09.02.2024 06:00 | Turnaje

Prodloužená 8. sezóna evropské ligy (LCEL, Live Chess European League) je u konce a nás čeká poslední utkání, které rozhodne, zda skončíme čtvrtí nebo zda se opět vrátíme na medailovou pozici (konkrétně bronzovou).

O tom vše rozhodne

chesspawn v neděli 11. února 2024 od 20:00 chesspawn

chesspawn utkání s týmem Bulharska chesspawn

Pokud se podíváme do aktuální tabulky, tak zlato už určitě připadne Rumunům, druzí budou Srbové a o třetím místu se rozhodne v přímém duelu mezi Bulhary a námi.

Naše pozice je trochu komplikovanější, protože Bulharům se hned v první zápase podařilo zaskočit Srby, ukrást jim dva zápasové body a o ty jsou teď v tabulce před námi.

Takže pokud chceme získat bronzové medaile, musíme v neděli vyhrát oba dílčí zápasy a tím je v tabulce přeskočíme - pokud ale nějaký zápas vyhrají Bulhaři, tak bronz připadne jim.

Vůbec tým Bulharska je zajímavý - patří totiž v "live šachu" k relativním nováčkům a v posledních dvou letech postupně se nezadržitelně posouvají v LCEL i LCWL po jednotlivých divizích nahoru. Jejich výkon je obvykle postaven na cca 10 špičkových hráčích mezi 2400 a 2000 a samozřejmě také na vysoké účasti hráčů ostatních skupin (průměrně jich v této sezóně LCEL nastoupilo 40 (maximum 52); pro porovnání nás chodí průměrně 37 a maximum bylo 58). 

Navíc jsem přesvědčen, že možnost získat první významnou trofej bude Bulhary ještě více mobilizovat - takže můžeme čekat klidně i 60 a více připravených soupeřů.

A jak tomu můžete pomoci právě Vy?

- pokud jste špičkový hráč, rádi Vás uvítáme - Bulhaři postaví řadu velmi silných hráčů, takže pravděpodobně dostanete rovnocenného soupeře a pomůžete nám eliminovat jejich největší hvězdy;

- pokud jste silný hráč, tak si pojďte taky zahrát - budete mít přiměřeného soupeře a právě silný střed soupisky je něco, o co se každý tým (a náš obzvláště) rád opře - tam se totiž získává nejvíce bodů;

- no a dnes se chci speciálně obrátit na slabší hráče - v posledních utkáních našeho týmu je Vás (nás) stále méně a chybíte nám. Zní to paradoxně, ale právě větší počet hráčů všech úrovní bývá tím klíčovým jazýčkem na vahách. LCEL je totiž týmová soutěž a každá pozice na soupisce má stejnou šanci rozhodnout o finálním výsledku.

Všechna výše uvedená čísla znamenají velkou šanci na vyrovnané a napínavé utkání, ve kterém budou spolu od první po poslední šachovnici hrát srovnatelní soupeři.  Navíc se dá očekávat, že i jen pár hráčů na naší straně navíc může být právě ten rozhodující rozdíl. Takže i když Váš rating není zrovna vysoký, nestyďte se, přidejte se a pomozte našemu týmu.

Takže teď opravdu potřebujeme všechny hráče všech úrovní, aby nás bylo srovnatelně s protivníkem, a potom musíme zapojit všechen šachový um a bojovnost, abychom uspěli.

Oslovte proto prosím své kamarády, kolegy z klubů a další šachisty všech úrovní - od těch nejlepších přes klubové hráče až po začátečníky, protože každý hráč může zlomit toto důležité utkání na naší stranu.

Odměnou za to bude nejen ten nevšední pocit reprezentovat Českou republiku na nejvyšší evropské úrovni, ale v případě dobrého výsledku získat v evropské lize LCEL bronzovou medaili.

A jak to bude v neděli konkrétně probíhat?


Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.

Připomínám, že další podrobnější informace o LCEL včetně aktuálních tabulek a týmových statistik najdete v průběžně aktualizovaném diskusním fóru LCEL S8.


Dnešní obrázek byl vytvořen opět pomocí kreativní neuronové sítě (tentokrát v nástroji DALL-E 3), konkrétně z fráze "chess match for bronze medal".

PS: A ještě jedna zajímavost na konec - ještě nikdy jsme tady na serveru s Bulhary nehráli live zápas, takže v neděli to bude naše první vzájemné měření sil.

10x 1360x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (10) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Kodl

Vážení...ví někdo,jak to s Bulharskem skončilo? Děkuji.-)

+0 /-0 | 15.02.2024 13:37

Remcik z Banika

ČR vyhrála. V blickách 73:33 a v rapidu 55:51

+1 /-0 | 15.02.2024 19:27

honzales77

Je potřeba nejen komentovat,ale i číst jsou tady přímo odkazy na výsledky!:-)

+1 /-0 | 15.02.2024 19:32

Zdeněk Desná

Pro Remcíka. Ať hraje třeba sto hráčů, není problém, ale ať nehrají ti, kteří nemají skoto žádnou šanci získat body. Jde o soutěž družstev, a my ostatní chceme, aby ČR vyhrála. Dodává to totiž naší malé vlasti sebevědomí.

+0 /-3 | 11.02.2024 12:49

xdavx x

coze? :D komu ze to dodava sebevedomi? :D to by me vazne zajimalo :D

+0 /-0 | 11.02.2024 13:25

Zdeněk Desná

Chceme-li vyhrávat. tak je třeba také používat trochu strategie a taktiky. Jestliže máme splněný minimální počet hráčů = 24 v Evropské lize, tak další hráči, kteří mají ELO o 200 a více nižší než pravděpodobný soupeř, tak nemusí hrát. Kdyby například v utkání s Rumunskem nenastoupili slabší hráči, tak jsme oba zápasy vyhráli.

+0 /-2 | 09.02.2024 18:52

Remcik z Banika

Argument výhry sice chápu, ale pokud si chce někdo zahrát, tak proč mu v tom bránit, jde snad hlavně o zábavu a radost, pocit sounáležitosti, že hraju za družstvo, ne? Taky jsem si rád zahrál, ale zrušení bulletu je škoda, bo jsem hrál jenom ho. I jsem "překousl" prodloužení z 1+1 na 2+1, ale blicky mě nějak nelákaj.

+3 /-0 | 09.02.2024 21:12

Zdeněk Desná

Zahrát si každý může na lichess.org nebo na chess.com. Ale přece jenom, když hraji za ČR, tak jen o zahrání si přece nejde. Proti Rumunsku jsme uhráli na posledních 10 šachovnicích okolo tří bodů z dvaceti možných. To se pak vpředu mohou borci ztrhat a je to výsledkově k ničemu.

+1 /-1 | 09.02.2024 22:24

Remcik z Banika

Zahrát si každý pochopitelně může kdykoli. Ale za amaterskou reprezentaci ČR (samozřejmě, že neoficiální) a v družstvu např. i s našimi GM, IM, atd. může asi jen tady. Pokud by tu ligu mělo hrát jen pár "vyvolených", tak většina ostatních členů by nemělo asi ani důvod v tom klubu být, ne?

+2 /-0 | 10.02.2024 12:32

ivoshm

Znovu opakuji, že zmiňovaný přístup je porušením pravidel soutěže a český tým nic takového nedělal a dělat nebude.

Pokud budeme vyhrávat, tak jen tím, že nás přijde co nejvíce na všech úrovních a budeme hrát nejlépe, jak umíme. Toto je jediná správná a poctivá cesta.

+6 /-0 | 09.02.2024 19:07