LCEL - nebojíme se rumunských posil

03.06.2022 17:41 | Domácí zprávy

Minulý týden jsme zahájili finálovou část světové ligy LCWL v zápase s Bosnou a tentokrát se naposledy v této sezóně vrátíme do ligy evropské (LCEL).

GM Richard Rapport, který tuto středu přestoupil z maďarské šachové federace do rumunské, foto: Maria Emelianova/Chess.com.


Evropská liga je obecně trochu ve stínu ligy světové, zvláště v elitních divizích - letos na jaře se tam setkaly stejné týmy až na Argentinu a Rumunsko. To je sice v obou soutěžích zastoupeno, ale pokaždé jiným týmem.

Nás čeká

chesspawn  v neděli 5. června 2022 od 18:50 chesspawn
 chesspawn utkání s týmem Rumunské šachové federace chesspawn

a když se podíváme na aktuální ligovou tabulku LCEL:

  1. Srbsko ... 20 bodů / 5 utkání (zbývá ROU)
  2. Rusko ... 15 bodů / 3 utkání (odmítají s ním hrát CZE, ESP a ROU)
  3. Bosna a Hercegovina ... 15 bodů / 5 utkání (zbývá ROU)
  4. Rumunsko ... 10 bodů / 2 utkání (zbývá BIH, CZE a SRB, odmítají hrát s RUS)
  5. Česká republika ... 10 bodů / 4 utkání (zbývá ROU, odmítáme hrát s RUS)
  6. Španělsko ... 5 bodů / 5 utkání (odmítají hrát s RUS)
  7. Slovensko ... 0 bodů / 6 utkání

tak je zřejmé, že jen plný bodový zisk nás udrží v boji o medaile - a to i v případě, pokud budou výsledky ruského týmu anulovány podobně jako v LCWL.

Hodně také do medailového pořadí promluví sobotní zápas Bosňanů a Rumunů, takže v neděli před našim utkáním budeme vědět, na čem jsme.

Ještě pár slov o našem soupeři - s týmem rumunské federace jsme v loňském roce na jaře těsně prohráli a na podzim zase vyhráli (při účasti mezi 50-60 šachovnicemi).

Takže se dá očekávat vyrovnané a zajímavé utkání, které bude muset opět rozhodnout naše účast a bojovost.

Náš tým minulý týden bojoval co mohl, ale jen nižší účast způsobila, že jsme dokázali získat jen jeden dílčí zápas (rapid). No získali - spíše bych řekl, že ukradli. Jak jinak pojmenovat situaci, kdy tým s průměrným ratingem nižším o skoro 200 bodů vyhraje zápas o šest bodů. Bosňané už z nás musí mít nahnáno - není to totiž poprvé, co jsme je takto zaskočili.

Tímto dílčím úspěchem jsme se zase o kousek přiblížili světové bronzové medaili, ale pokud chceme něco lesklejšího, tak musíme přidat jediné - být nás prostě ještě o trochu více.

Udělejte si proto čas na špičkové týmové on-line šachy v národním dresu.

A jak konkrétně to bude tuto neděli probíhat?

Jde se zúčastnit i jen některého z nich - ale budeme samozřejmě raději, když si je dáte všechny.

Zápasy se hrají tak, že se podle příslušného ratingu seřadí hráči obou týmů a tím se vytvoří dvojice soupeřů, které budou hrát proti sobě - jednu partii bílými a jednu černými.

Pokud jde všechno dobře, tak by oba hráči proti sobě by měli být zhruba stejně silní - proto se týmových soutěží mohou účastnit všichni!

Pokud však má jeden tým více hráčů než druhý, tak se bohužel na ty přebývající nedostane. Navíc se tím mohou prohloubit rozdíly v ratingu u jiných partií, takže je dobře, pokud je nás co nejvíce.

Připomínám, že další podrobnější informace o obou ligách včetně aktuálních tabulek najdete v průběžně aktualizovaných diskusních fórech

1x 1321x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat
sarmatam

v nedělu ?dojdu si zahrát..... supééééér :-)

+0 /-0 | 03.06.2022 20:44