Králem GM Nisipeanu, z našich nejlépe GM Petr

28.07.2013 09:25 | Czech open 2013

Vítězem velmistrovského turnaje PARDUBICE OPEN se zaslouženě po devíti kolech stal rumunský GM Liviu-Dieter Nisipeanu. Tomu k celkovému vítězství včera stačilo s GM Martinem Petrem (foto) uhrát remízu, na které se oba šachisté dohodli už v sedmém tahu.

„Nisipeanu odehrál skutečně skvělý turnaj. Ukázal, že je komplexní hráč. Hrál krásné kombinační partie, agresivně, útočně a předvedl i efektivní obranu v partii proti GM Lázničkovi,“ zhodnotil výkon krále pardubického turnaje šachový expert festivalu CZECH OPEN 2013 IM Petr Pisk.

Stříbro si z festivalu překvapivě odváží GM Oleksienko z Ukrajiny, jemuž se v posledním kole podařilo bílými přemoci prvního nasazeného GM Lázničku. „Jedenáctý nasazený Oleksienko měl vynikající finiš turnaje. Uhrál stejně bodů jako GM Nisipeanu a jen proto, že měl horší průměrnou kvalitu soupeřů, je na druhém místě,“ upřesnil IM Pisk. GM Láznička sice i v posledním kole hrál velmi dobře a stál v partii lépe, v jednom rozhodujícím momentu, ale nezhodnotil správně možnosti soupeře a partii ztratil. To ho odsunulo až na 13. příčku celkového pořadí.

Výborný turnaj mají za sebou hráči z Indie, do první dvacítky se vešli hned čtyři. Na třetím celkovém místě je po devíti kolech GM Shyam, který v posledním kole působivě porazil do té doby velmi dobře hrajícího IM Dourerassoua z Francie. „Francouzský mezinárodní mistr odehrál perfektní turnaj, a i když v posledním kole indickému velmistrovi podlehl, nemusí ho to příliš mrzet, protože si z Pardubic odváží velmistrovskou normu,“ pochválil po turnaji Francouze IM Pisk. Čtvrté místo celkového pořadí patří GM Lalithovi z Indie. Dalším důkazem úspěšnosti indické výpravy je i to, že IM Das obsadil celkovou osmou pozici a k tomu si uhrál velmistrovskou normu. IM Das se v posledním kole utkal s GM Michalíkem ze Slovenska. „GM Michalík v osmém kole utrpěl velkou porážku od GM Nisipeana, když po jednom chybném tahu ztratil spoustu materiálu. V partii s indickým mezinárodním mistrem se mu asi úplně nepodařilo tu včerejší prohru zpracovat a nepředvedl takový výkon, jak by se od něj dalo čekat,“ okomentoval poslední dvě kola v podání mladého GM ze Slovenska IM Pisk.

Celkem se v turnaji PARDUBICE OPEN uhrálo 10 norem. Jejich přehled najdete níže:
  • normy GM– IM Dourerassou (FRA), IM Das (IND), Im Mozharov (RUS), IM Semcesen (SWE)
  • normy IM– Pagerka (SVK), Tripishko (UKR), FM Akkozov (KAZ), FM Griffiths (IRL)
  • normy WIM– WFM Travkina (RUS), WFM Nagarajan (IND)

Nejlepším českým šachistou v turnaji je GM Martin Petr, který se po rychlé remíze v posledním kole dostal na páté místo za indickou dvojici. „GM Petr tu v Pardubicích předvedl výborný výkon a zaznamenal jeden z největších úspěchů v dosavadní kariéře,“ uvedl IM Pisk.

Druhým Čechem v pořadí je GM Láznička na 13. místě. Třetím nejlepším z českých zástupců se stal IM Plát, který ani letos v Pardubicích nedosáhl na velmistrovskou normu, ale i přesto podal velmi dobrý výkon, který ho zařadil na 25. místo celkového pořadí. „V posledním kole byl IM Plát blízko výhry, ale nakonec to byla pouze remíza. I tak jeho výkon v Pardubicích hodnotím jako velice dobrý,“ poznamenal na adresu talentovaného českého IM Pláta expert turnaje IM Pisk.

Nejlepším seniorem turnaje se stala legenda českého šachu GM Jansa, na celkovém 51. místě. Nejlepším hráčem v kategorii do 18 let se pak stal na 29. místě IM Idani (IRI).

PARDUBICKÝ KRAJ OPEN – ratingový turnaj

Druhý z hlavních turnajů vyhrál FM Mueller (2320) z Německa před FM Tappyrovem (2231) z Ruska a FM Nikolaevem (2293) z Ukrajiny. Všichni tři měli shodných 7,5 bodu a srovnali se tedy na přední příčky vzhledem k pomocnému hodnocení. Nejlepším českým šachistou v turnaji byl druhý nasazený Jan Turner (2362) z ŠK Tachov na sedmém místě. Nejvýše postavenou ženou turnaje se stala Narmin Mammadova z Ázerbájdžánu na 18. místě.

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ POJIŠŤOVNA OPEN – ratingový turnaje ELO < 2200

Českého vítěze má turnaj s omezením nasazovacího ratingu do 2200 bodů. Stal se jím Jiří Jezbera ze Slávie Hradec Králové. Za ním se pak srovnala trojice ruským šachistů Matsenko, Vasilyev, který se stal zároveň nejlepším hráčem do 16 let v tomto turnaji, a Novoselov. Do první desítky se kromě specialisty na bughouse Jezbery vešla další čtveřice českých šachistů – Karhánek, Šilar, Novotný a Flašar. Nejlepší ženskou účastnicí tohoto turnaje se stala WFM Shevchenko z Ukrajiny na osmém místě.

MOTORGAS OPEN – ratingový turnaj ELO < 2000

Tento turnaj byl v roce 2013 zcela v moci ruských šachistů. Obsadili totiž hned čtyři první místa. Nejlepším Čechem turnaje je na pátém místě Jan Jarolím z Ostravy – Poruby. Nejlépe umístěnou ženou turnaje pak Svetlana Martseva taktéž z Ruska na 14. příčce.

KONTAX OPEN – ratingový turnaj ELO < 1800

Turnaj KONTAX OPEN s bodovým ziskem 8 z 9 vyhrál Patrik Tesař z Nymburku před Ruskou Anastasiou Mamontovou o pomocné hodnocení. Třetí pozice patří taky českému zástupci Marku Towsemu se 7,5 body.

Kompletní výsledky všech turnajů najedete na www.czechopen.net. K dispozici je také knihovna videí a fotogalerie.