Kontroverzní situace MS v bleskovkách

05.01.2023 06:00 | Turnaje

Nedávno proběhlo mistrovství světa v rapidu a bleskovkách. Jak víme, hvězdou byl Magnus Carlsen. Nicméně staly se i méně příjemné chvíle. Některé dost kontroverzní.

Asi nejvíce kontroverzí vyvolal konec partie mezi GM Nepomniachtchim a GM Harikrishnou. Co se stalo, podívejte se sami. Video je zde:

Pro nás je klíčový konec. Zde se nesl asi tento rozhovor, okopíroval jsem ho z youtube a je snad správně:

Nepo (sarkasticky): Příště hraj špinavěji! 
Hari: co? 
Nepo: Příště hraj špinavěji!
Hari: Nehrál jsem špinavě, klouzalo to 
Nepo: Je to pravda? 
Hari: ano 
Nepo: uklouzl jsi jako 5x za sebou 
Hari: co? 
Nepo: uklouzl jsi jako 5x za sebou!


Co k tomu říci? Nepo byl samozřejmě nazloben, že nevyhrál tak vyhranou partii, ale všechno má své meze. Jeho soupeř sice jednou na čas soupeře upravil figuru, ale omluvil se. Nepo mohl zavolat rozhodčího, nestalo se ale. Jak to vidíte vy?

Další kontroverzní bleskovka je zde:

Popisek pod videem informuje co se dělo, viz volný překlad: 

"Stalo se tak v 17. kole World Blitz Championships 2022. S bílé má GM Adly Ahmeda (2605) a černé FM Nikolaye Averina (2231). Adlyho praporek spadl (čas vypršel), ale Adly nebyl spokojený s tím, co se stalo. Zavolal arbitrovi, co se ho dotklo. Tři hráči stáli za jeho soupeřem a křičeli, když měl jen velmi málo sekund, tvrdí Adly. A to je důvod, proč prohrál na čas. Chtěl, aby se jeho problém řešil. Nyní bylo na rozhodčích, aby rozhodli. Podívejte se na video, jak se rozhodli."

Rád se vás všech zeptám, myslíte si, že se rozhodli správně?

A ještě jeden kousek:
Co se dělo zde? Opět pomůže popisek pod videem, volně přeložen:

"Ghaem Maghami, zkušený GM z Íránu, nebyl spokojený s tím, že jeho soupeř Nikolay Averin (v Maghamiho času) upravoval své figurky. Chtěl, aby za to rozhodčí udělil chlapci trest. Utkání však bylo prohlášeno za remízu. Později je vidět, že arbitr chlapci něco vypráví rusky.
Je to jeden z těch případů, které se často stávají v turnajích, kde váš soupeř upravuje figurky ve vašem čase. Podléhá toto jednání sankci? Už se vám to stalo? Dejte nám vědět v sekci komentářů níže.

PS: Pokud jste někdy viděli hrát mistra světa Magnuse Carlsena, vždy uvidíte, že upravuje figurky, své nebo soupeřovy, ve svém vlastním čase, nikdy ne v čase soupeře."

A abychom nekončili "tak depresivně", tak několik ukázek, které jednak, snad rozveselí a také ukážou, nakolik šachy jsou náročným sportem. Ps.: na jednom videu je i Van Nguyen:
22x 4703x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (22) Aktualizovat
chess64geek

V partii Ahmed Averin je klíčové, zda ten kluk skutečně vykřikl, nebo ne. Pokud divák vykřikne Time a hráč se kvůli tomu reflexivně ohlédne, tak za pád praporku samozřejmě nemůže, to byl argument,  který Ahmed podal rozhodčím a byl uznán za relevantní. Důležité ovšem bylo, zda ten divák vykřikl. Z videa je vidět, že poté, co rozhodčí na Averina přitlačili, tak přiznal, že něco kluci "houkli" a hádal se s Ahmedem, že je přece jedno, pokud se objeví "někde daleko hluk", kvůli tomu se přeci nelze vymlouvat na pád praporku. Tím ale přiznal, že ten divák něco vykřikl a rozhodčí to okamžitě přijal, protože narozdíl od toho kluka, který tvrdil, že diváci byli daleko, podle jeho vyjádření je sledoval a byli dost blízko na to, aby mohli partii ovlivnit. A proto takový výsledek. Z hlediska pravidel postup naprosto v pořádku.

+3 /-1 | 05.01.2023 09:05

Rio
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 05.01.2023 19:16

Petan

V partii Nepo - Harikrišna - asi by se měl Nepo poradit s nějakým psychologem, jak se vyrovnat s neuspěchy. Harikrisna sice na Nepův čas opravil poraženou figurku. ovšem tu figurku porazil ve chvíli, kdy dělal rukou rychlý pohyb směrem k hodinám, který už nešlo přerušit a hodiny zmáčkl. Gestem se omluvil, byl jenom poražený bílý střelec, nic hrozného. Kdyby měl důsledně dodržovat pravidla, tak by asi museli zastavit hodiny, zavolat rozhodčího, ten by je měl pustit Harikrišnovi a po opravě figurky zase zpáky Nepovi, aby mohl zahrát tah. Hráči sami hodiny nesmějí přemačkávat a nenapadá mě, jak jinak by to šlo udělat.

+4 /-1 | 05.01.2023 08:19

frenik

Přesně tak, jednalo se o malou chybičku, navíc někde víceméně zkraje partie. Ruská povaha "vítězů" je známá, nikdy si nepřipustí vlastní chyby.

+0 /-0 | 05.01.2023 16:31

To máš Marný

Měl mu Nepo vypálit, já bych ho rozhodně zrovna proti tomuto hráči plně podpořil. Jobi dobrý. Hrál totální tužku a ještě vyhrál nereálně s prckem takovou věžovku. Taky to hned po partii patřičně okomentoval :-D :-D

+1 /-7 | 05.01.2023 08:35

sarmatam

....DÁVÁM double ...MÍNUS ...uš se vzpamatuj! ...ty debilé ....

+0 /-1 | 05.01.2023 15:48

sarmatam

....hmmmmm ? ...pěkně se vyjadřuješ ...neříkám radši nič ,,,,,

+0 /-1 | 05.01.2023 15:38

sarmatam

.....jak tam cosi hlásili ? ....že DRESS koood ? ...ten se tomu smál :-) ...NEPO ...f pohodě týpek ...ten ,, ocas ,, si tam doběhne v teplákofce :-) ...normálně u v chodu hned do sítě na RYBY :-) ... ! ...a žádné budeš tahat ...co gdyby tam zakopl o ty stojany ? ..s ..,,kurvený,, ...a někoho --rozhodil ? ....vúbec  ...ale tohle ? ...vyšrouboval na nejvyšší --- metu --- to bylo spočítaný ....a poď te  se semnou hádat ....vi ,, dobitci ! ,, ...

+0 /-1 | 05.01.2023 15:45

sarmatam

....supééér článek ...pane Cvek ...? ....konečně si rozumíme ? .....ajajAJAJAJ ....TO JE SUPÉÉÉR ČLÁNEK ...a kamarádi ? ...doporučuju si všechny ty videa ? ....je to nářez ! ....já dneska s kuknul Jobavu ...Badůra nebo jak se jmenuje ...---měl bílé ...byl f pí%% ....dal se říct ...a potom se hodně DIVIL ? ...jemu taky vždycky fandím ....je to borec ! ...né jak ten debíl VP....

+0 /-1 | 05.01.2023 15:30

sarmatam

.....supéér to videjko tam je....TO je aspoň pr ty slaší hráče motivace ...hrát to furt na VÝHRU ! ...na chibu soupeře...jj ...a potom u cigárka to ,, pohanit ,, ? ....jestli já tě jednou potkám OSOBNĚ ! ....ti nebude nejlíp ...já jsem BAZÉN .....

+0 /-1 | 05.01.2023 15:35

sarmatam

.....VP ....myslím...

+0 /-1 | 05.01.2023 15:36

sarmatam
.....METH .....supéééér..neříkám nič .....
+0 /-1 | 05.01.2023 15:20

sarmatam

.....všiml jsem si toho taky ...před týdnem, plus mínus . ....jj..... díky ...METH ....,, vítej f pekle :-),,  ....

+0 /-1 | 05.01.2023 15:23

OldřichKuželka

Doplním článek o rozkladu íránské reprezentace, nejlepší ženy jsou už v zahraničí, k nim přibyla Sara Khademalsharieh která na tomto MS odmítla nosit hidžáb a doma by jí hrozilo vězení, také mužský tým přišel o svou špičku, kromě nejznámějšího Firouzjy opustí vlast také zde uvedený Ehsam Ghaem Maghami, který má americkou zelenou kartu nebo Parham Maghsoodloo, současné ruské vedení FIDE však je na straně íránské diktatury, příčina je zřejmá, Írán je totiž jeden z mála spojenců, kteří ještě Putinovi zůstali a tak například šikanuje íránskou rozhodčí kvůli tomu, že má na oblečení nápis podporující demonstranty proti  zločinnému teokratickému režimu... https://zeitung.faz.net/faz/sport/2023-01-02/96ab6c8ee6d96837a4e55ee4cd2cd5d4/?GEPC=s3

+5 /-2 | 05.01.2023 12:29

Petan

To jsem si myslel, že všichni alespoň trochu soudní fanoušci jakéhokoliv sportu chápou, že rozhodčí nemá v zápase, který rozhoduje, vyjadřovat  politické názory nebo protesty proti jakémukoliv režimu.

+5 /-0 | 05.01.2023 14:03

OldřichKuželka

Co jsem pochopil je, že zcela odloživ masku předstírané objektivity, přešel jste do tábora obhájců totalitních režimů. 

+2 /-2 | 05.01.2023 14:13

Petan

Vy jste vážně fanatik s černobílým viděním světa.  Já nevím, nakolik je zločinný režim v Iránu, jelikož se o politické dění v této částu světa nezajímám natolik detailně, abych byl schopen míru zločinnosti posoudit. Já jen vím, jak se má chovat šachový rozhodčí, a vlastně nejen šachový.

 

+3 /-1 | 05.01.2023 14:28

METH

Letošní MS bylo přehlídkou špatných rozhodnutí rozhodčích a takovému turnaji to rozhodně nesluší. 

Vrcholem je za mě tento incident:

(6) The most weird chess incident that you will ever come across - YouTube

Zcela nezvládnuto a rozhodčí často viditelně s mezerami ve znalostech pravidel.

+3 /-0 | 05.01.2023 10:34

Petan

V partii Ahmed-Averin rozhodčí přidali Ahmedovi 2s a nechali pokračovat v partii, která skončila remízou. Já jsem tedy slyšel, že Ahmed reklamoval, že Averinův kamarád, který stál za Averinem ve chvíli kdy se Ahmed v asi rovné pozici chystal udělat tah, vykřikl Time, Ahmed se prý lekl a stihl ještě udělat tah, ale hodiny zmáčknul pozdě a naskočila mu tam nula. Bylo to tvrzení proti tvrzení, jelikož Averin tvrdil, že kamarád stál 2 metry od šachovnice a nic neřekl . Averinův kámoš pak tvrdil totéž.Podle mě rozhodli rozhodčí špatně (rozhodčí Averina sice informoval, že se může proti jeho rozhodnutí odvolat, ale ten to neudělal). I kdyby někdo vykřikl Time, tak od toho, aby dohlížel na diváky je tam rozhodčí. Chápu, že těch tam nebylo tolik, aby stáli u každé šachovnice. Ale to by pak na čas nemohl prohrát nikdo, protože pokaždé, když bych zmáčkl hodiny pozdě, tak bych pak mohl tvrdit, že mě nějaký divák vyrušil a hrálo by se dál. Navíc by klidně mohl něco vykřiknout domluvený kámoš hráče, který na čas prohrál a tím by se pokračovalo. Partie měla podle mě skončit výhrou Averina.

+2 /-1 | 05.01.2023 08:08