Komuniké, aneb co tím chtěl básník říct

13.05.2022 08:20 | Zprávy

Přeloženo, přečteno, pochopeno a napsáno. Ženská extraligová povinná šachovnice nebude, Láznička a Žilka nepodepsali reprezentační smlouvu, kdy svaz nepřistoupil na jejich požadavky. Vojta Plát mimo. To jsou hlavní poselství Komuniké ze 160.schůze VV.

Tento článek má za úkol informovat šachovou veřejnost o tom, o čem rozhodoval a co dělal ŠSČR a co nás tedy čeká. Tento článek bude i komentovat tyto rozhodnutí a nechá na čtenářích, ať si udělají svůj názor. 

Zpráva předsedy ŠSCR

21. března jsem komentoval online charitativní turnaj na pomoc ukrajinským rodinám, který zorganizoval S. Stárek, za což mu děkuji.

Byl jsem hostem 243. dílu pořadu V šachu (zde).

9. dubna jsem se zúčastnil schůzky extraligových oddílů ohledně ženské/dorostenecké šachovnice a možnosti založení asociace extraligových klubů. Všem přítomným děkuji za velmi korektní a přínosnou diskuzi a Petru Boleslavovi za iniciativu se svoláním schůzky. Na základě jeho žádosti doporučuji VV ŠSČR zrušit Usnesení 158/5 a pokračovat v diskuzi s oddíly na půdě vznikající asociace. Řada z nich, přítomných na schůzce, vyjádřila svůj vlastní závazek dávat v extralize více příležitostí dorostencům a ženám.

9. dubna jsem komentoval online přenos ze 14. kola šachy.cz Extraligy (zde). Připravil jsem také 4. díl pořadu Nad dotazy šachistů (zde).

13. dubna jsem společně s prezidentem ŠSČR Viktorem Novotným navštívil Programovou konferenci ČOV, která představila projekty ČOV a oblasti, ve kterých mohou sportovní svazy s ČOV spolupracovat.

20. dubna proběhla online pracovní schůzka VV ŠSČR.

26. dubna jsem navštívil slavnostní otevření šachového koutku v Moravské zemské knihovně. Reportáž z akce spojené se simultánkou Davida Navary vyšla i na iDnes.cz zde.

9. května jsem se sešel s předsedou Národní sportovní agentury Filipem Neusserem ohledně financování ŠSČR a letošních významných šachových akcí, které se v ČR konají. Panu Neusserovi děkuji za konstruktivní a pozitivní jednání. 

 - Komentář PK - 

Kromě komentovaných přenosů, které určitě nejsou tím, co má posouvat český šach dál, jsem se dočetl jen o dvou důležitých jednáních. Schůzka k povinné ženské extraligové šachovnici vede ke zrušení této povinnosti. To je určitě hodně pozitivní. Schůzka s Národní sportovní agenturou je zpráva, která neříká vůbec nic. Nejdůležitější bod měsíční práce si zasloužil jen tři odstavce. Popis práce předsedy šachového svazu popisuje práci na 7 dní. Mým pohledem je toto nedostačující komunikace o tom, co udělal za poslední měsíc předseda svazu pro šachy u nás. 


Zpráva KRÚ

Mitropa 2022

Po skončení MČR juniorů ve Špindlerově Mlýně schválila KRÚ nominaci mužského týmu ve složení Babula, Šimáček, Kůsa, Miča a Frank. Zároveň se spolu se sekretariátem podílela na přípravě cesty naší výpravy do místa konání soutěže (Corte, Korsika). Hodnocení turnaje od obou kapitánů již bylo zveřejněno na webu ŠSČR.

Reprezentační smlouvy – muži KRÚ připravila texty smluv pro širší reprezentaci mužů. Pro rok 2022 smlouvy obdrželi David Navara, Thai Dai Van Nguyen, Peter Michalík, Jiří Štoček, Zbyněk Hráček, Vlastimil Babula a Jan Krejčí. Reprezentační smlouvu neuzavřeli z TOP10 V. Láznička a Š. Žilka, neboť svaz nepřistoupil na jejich finanční požadavky, a V. Plát na základě rozhodnutí VV ŠSČR z 10. 12. 2021.

Udělení divokých karet – MČR žen 2022 KRÚ schválila na návrh kapitána ženské reprezentace Tomáše Poláka udělení divokých karet pro MČR žen (21. – 29. 5., Jaroměřice nad Rokytnou). Divoké karty byly uděleny talentovaným juniorkám Adéle Třasákové a Ladě Zelbové.

Olympiáda 2022, Chennai Šachová olympiáda 2022 byla přeložena z Moskvy do indického Chennai, bude se hrát v termínu od 28. července do 10. srpna. Podle propozic akce musíme nahlásit sestavy do 28. května. Oba kapitáni budou nominovat v nejbližších týdnech reprezentační týmy. Ve spolupráci se sekretariátem byl vybrán vhodný letecký spoj do místa konání.

 - Komentář PK - 

Pozitivní je to, že bylo zveřejněno hodnocení kapitánů z Mitropy 2022. Velká kritika za neschopnost se dohodnout s nejlepšími českými hráči a tím uzavřít reprezentační smlouvy. Neumění se dohodnout s druhým, čtvrtým a osmým nejlepším hráčem českého šachu, popřípadě veřejnosti jasně nevysvětlit požadavky, které byly nepřípustné je nejenom selhání v komunikaci s fanoušky, ale i velké ohrožení úspěchu či neúspěchu na blížící se šachové olympiádě. Šachový svaz by měl udělat vše proto, aby naší zemi reprezentovali ti nejlepší hráči. Ze zákulisí vím, že jsou v tom peníze. Pak je otázka priorit, kam kráčí náš šachový svaz. Vychováváme za milióny mistra světa? Chceme půjčit milióny korun na soukromý turnaj? Neumíme sehnat sponzory? Neumíme domluvit nejlepší hráče na nejdůležitější šachovou akci roku? 


Zpráva sekretariátu

Magistrát hl. m. Prahy rozhodl o našich žádostech o dotaci na MČR v bleskovém šachu 2022 a ME žen 2022. Na MČR nám bylo schváleno 90 tisíc Kč a na ME 200 tisíc Kč.

Probíhá komunikace s organizátory a ambasádou k zajištění české účasti na turnaji Věry Menčíkové v Londýně. Na FIDE byly vyřízeny schválené žádosti o změnu federace pro Radoslava Mruškoviče, Jevgenije Fedorova, Petra Nováka a Alexandru Kočiščákovou. Na FIDE byly zaslány žádosti o titul IM pro Jana Miesbauera a Vojtěcha Straku a dále vyřízeny tituly FM pro Štěpána Hrbka a Ondřeje Nytru.

Na FIDE byl zaslán pravidelný roční report. Na ČUS byl za ŠSČR dodán text do ročenky za rok 2021. Byly vypracovány smlouvy s pořadateli M. Čech do 10 let, M. Čech do 16 let, M. Moravy a Slezska do 16 let, MČR Seniorů, Polofinále MČR juniorů, MČR mládeže v rapidu a MČR juniorů a juniorek v rapidu. Byly zajištěny poháry a medaile pro ligy mládeže.

Podíleli jsme se na realizaci online přenosu a komentáře ze závěrečného trojkola šachy.cz Extraligy družstev. Pro členy ze skupiny Klub aktivních trenérů byly zajištěny vybrané produkty ze společnosti ChessBase s 50% slevou. V online školení trenérů 4. třídy v roce 2022 splnilo a zaplatilo za test zatím 22 lidí. V pondělí 25. 4. proběhla v prostorách sekretariátu schůzka Etické komise ŠSČR. Pro badatelskou činnost šachového historika Jana Kalendovského byla o rok prodloužena registrace v Knihovně Akademie věd ČR, díky které lze využívat jinak nepřístupné dokumenty v digitálním systému Kramerius.

 - Komentář PK - 

Jasné, přehledné, dobré. 


Různé

V. Novotný informoval o rozhodnutí Disciplinární komise týkající se podezření na domlouvání výsledků před 8. kolem šachy.cz Extraligy. Rozhodnutí bylo odesláno odpovědným osobám a lze se proti němu podle čl. 7 OŘ odvolat písemně do 16 dnů ode dne oznámení či doručení k VV ŠSČR.

 - Komentář PK - 

Probudit se ze špatného snu a zjistit, že začíná nový den, je příjemný pocit. Bohužel, tady se stále spinká. Nejenomže se tady přichází s křížkem po funuse, ale veřejnost neví, jak se rozhodlo a co se rozhodlo. Rozumím tomu, že je možné se odvolat proti rozhodnutí. Přesto i soudy zveřejňují rozhodnutí okamžitě, vysvětlí je a dávají čas na odvolání. 


Zpráva předsedy STK 

Zprávu předsedy STK uvedl J. Malec.

Úspěšně proběhlo MČR amatérů (12. až 19. března v Luhačovicích).

Byly schváleny propozice MČR 2022 v rapidu žen (open, 14. května, Česká Třebová).

Po odstoupení původně schváleného pořadatele MČR 2022 seniorů bylo v opakovaném konkurzu pořadatelství přiděleno nově (13. až 20. srpna, Olomouc; SPORTCLUB Agentura 64 Olomouc, z. s.).

STK zároveň upravila kategorie MČR dle standardu FIDE (tj. na 50+ a 65+). Proběhla anketa mezi ligovými (1. a 2. liga) oddíly o dvoukolech – výsledek v podstatě stejný jako loni.

Proběhla schůze rozšířené STK, na které byly schváleny výsledky ligových soutěží 2021/2022, navržen sportovní kalendář 2022/2023 (schvaluje VV ŠSČR do 31. 5.) a schváleny rozpisy lig 2022/2023 (jejich definitivní podoba a zveřejnění bude až po schválení sportovního kalendáře).

Usnesení 160/14: VV ŠSČR schvaluje proplacení zálohové faktury na zajištění organizace MČR žen 2022 ve výši 200.000 Kč. Usnesení 160/15:

- Komentář PK - 

Malá výtka ke komunikaci k anketě o dvoukolech. Dočteme se, že výsledek byl v podstatě stejný jak v loni. Ale to je informace, která nic neříká. Možná by to chtělo napsat, například šest pro a čtyři proti. A vlastně co to znamená. Bude se hrát dvoukolově, nebude...? 


Šachy do škol

31. srpna 2022 vyprší smlouva s i-Mobile Solution Lt. – LearningChess.

Aktuální stav počtů vyžádaných licencí zdarma (tzn. založení studijní skupiny):

Školy: 95 ( od září 2021 přibylo jen 6 škol) Oddíly: 90

Přebor školních družstev v šachu 2022 Krajská kola přeboru škol proběhla ve většině krajů (kromě Jihomoravského a Olomouckého, důvodem byly komplikace způsobené opatřeními proti Covidu).

Pražské kolo přeboru škol probíhá tento týden 10. a 12. 5. 2022. Celkem jsem přijala 5 žádostí o divokou kartu, tyto jsem předala komisi mládeže k posouzení, předpokládám ještě další žádosti po pražském kole.

O účast na republikovém kole je zájem, telefonují rodiče i vyučující a dotazují se na podrobnosti.

Momentálně připravuji dětský den a výstavu na PICF 2022 v hotelu Don Giovanni, dále je v jednání i možná organizace dětského odpoledne v rámci Pražského šachového festivalu v Michnově paláci. 

 - Komentář PK - 

Snad jedna z nejvíc zbytečných kapitol a pozic na ŠSČR.


Zpráva předsedy KM

Komise mládeže ŠSČR vyhodnotila konkurzy na pořadatele Polofinále Mistrovství ČR juniorů a juniorek, Mistrovství Moravy a Slezska mládeže do 16 let, Mistrovství Čech mládeže do 16 let, Mistrovství Čech dětí do 10 let, Mistrovství ČR juniorů a juniorek v rapidu a Mistrovství ČR mládeže v rapidu.

Polofinále MČR juniorů a juniorek se bude hrát 12. – 19. 11. 2022 ve Špindlerově Mlýně, pořadatelem je Šachová škola Pat a Mat. Mistrovství Moravy a Slezska do 16 let se bude hrát 25. – 30. 10. 2022 v Koutech nad Desnou, pořadatelem je SK Slavia Orlová, z.s. – oddíl šachu.

Mistrovství Čech do 16 let se bude hrát 22. – 29. 10. 2022 v Harrachově, pořadatelem je Šachová škola Pat a Mat. Mistrovství Čech do 10 let se bude se hrát 16. – 20. 11. 2022 v Teplicích, pořadatelem je Šachový klub Most z.s. Mistrovství ČR mládeže v rapidu se bude hrát 9. – 11. 9. 2022 v Harrachově, pořadatelem je Šachový klub Most z. s.

Mistrovství ČR juniorů a juniorek v rapidu se bude hrát 24. – 25. 9. 2022 v České Třebové, pořadatelem je šachový klub Česká Třebová.

O víkendu 22. – 24. dubna byly zakončeny mládežnické ligy. Mistrem ČR družstev mládeže se stala Beskydská šachová škola. Do extraligy mládeže 2022/2023 postoupily družstva ŠK Teplice, KŠ Říčany B, ŠK Světlá nad Sázavou a Šachy Krnov.

- Komentář PK - 

To je ono. Skvělé, jasné, srozumitelné a informativní. 


 - Závěr - 

Komuniké má informovat šachisty o tom, co se děje na ŠSČR. Něco se povedlo, KM, STK, Sekretariát jasně řekla co je důležité a tady to bylo opravdu komuniké. 

Nejhorší část podle mě tohoto komuniké, bylo vyjádření Viktora Novotného, ze kterého víme jen to, že nevíme nic. Nemáme žádné informace o tom, proč se neuzavřeli smlouvy s nejlepšími hráči naší země a tady chybí odůvodnění a zdůvodnění, či vysvětlení. Od předsedy šachového svazu bych já osobně čekal méně " kladení věnců " a více strategických rozhodnutí, schůzek a vizí kam má kráčet šachový svaz .

Petr Koutný

 - komuniké ŠSČR - 

62x 5259x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (62) Aktualizovat
Vojta Plát

Jirko, ty jsi proste tupec. Radeji mlc.

+3 /-1 | 15.05.2022 21:51

Jirikovka@post.cz

Česká reprezentace hrát zdarma za čest reprezentovat CR! ŠSČR není žádný zaopatřovací ústav!

+0 /-4 | 15.05.2022 17:10

Vojta Plát

Pro Jirikovku jsou sachy asi jako cvrnkani kulicek. Proc se snazit takovymu volovi neco vysvetlit?

 

+1 /-3 | 14.05.2022 12:34

Petr Koutný

....  a představa že se reprezentanti makají a hrají zadarmo a pánové ve VV si nacpávají bříško a smějí se nad tím, jaká je to čest hrát za ČR je krásná. Jenom nezapomínejte pane Fiala, že najezený hladovému nevěří. Když budou hrát reprezentanti zadara, bude svaz půjčovat bezúročně peníze, bafuňáři budou vychovávat hned tři mistry světa a budeme mít tři čestné prezidenty na svazu a dva předsedy jendoho svazu. Jeden bude pracovat v pondělí a v úterý a druhý jen o víkendu. To by byla potom čest být šachistou v naší zemi! 

+1 /-1 | 14.05.2022 10:44

david brazina

neopak, pokud je 1,5 milionu na bezurocnou pujcku pak se na reprezentaci urcite nema vubec setrit... kdo by taky chtel jako decko delat sport, o kterem se dozvi akorat to, jak jeho reprezentace skoncila posledni...

+1 /-2 | 14.05.2022 10:40

Petr Koutný

Pane Fiala od dob Bobbyho Fischera jsou šachy trošku více profesionálním sportem. I reprezentanti platí daně, ze kterých máte třeba Vy důchod...Chtítí pracovat zadarmo bylo snem komunistů a buďme rádi, že tato doba je už pryč. 

+1 /-0 | 14.05.2022 10:39

Jirikovka@post.cz

PRO REPREZENTANTA MÁ BÝT ČEST REPREZENTOVAT ČR! ( A ne se snažit ze ŠSČR vyždímat co nejvíce prachů)!

+0 /-0 | 14.05.2022 10:32

Jirikovka@post.cz

Vojtíku! Proč bych o tom neměl ani páru! Kdo se šachem živí má zájem za vše brát co nejvíce peněz! Za turnaj,za ligu za reprezentaci! To dá selský rozum! Kdo se šachem nepotřebuje živit,může hrát v repre zdarma,za čest,za to,že může reprezentovat ČR! Je jasné,že někteří GM už stárnou proto kdo na jejich místo? Jedině mladí talentovaní šachisté! Pokud GM Šimáček vsadil na Mitropě na mladè udělal dobře! Pro reprezentanta má být čest,že může reprezentovat ČR! Finanční mamon nemá být hlavním důvodem reprezentace!

+0 /-0 | 14.05.2022 10:28

sarmatam

zaplatit cestu,ubytování, nějaké rohlíky k snídani, nějaký chléb k večeři a šlus ! a až za dobrý výsledek odměnu-třeba těch 646 464 korun na hlavu jako odměna by byla tak akorát :-)

+0 /-0 | 14.05.2022 10:05

Vojta Plát

Jirko, ty jsi hlavicka. Tva moudra jsou k nezaplaceni. Doted o tom nikdo nemel ani poneti, ale ty jsi prinesl svezi vitr plny poznatku. Tvl, zalez a nekomentuj neco, o cem nemas ani paru. Diky.

+5 /-2 | 14.05.2022 09:51

Jirikovka@post.cz

Ti co chtějí šachem vydělávat,ti mají zájem hrát za co největší peníze! Ti co šachem vydělávat nepotřebují jsou schopni v reprezentaci hrát zdarma!  Zaplacení nákladů na turnaj podmínkou! Samozřejmě finanční aktivitě ŠSČR se meze nekladou! Když chtějí hráče dotovat,ať dotuji! Někdy se živit šachem je problematickè! A tito šachisté musí hledat obživu v zahraničí v různých ligách i turnajích!

+0 /-2 | 14.05.2022 09:48

Vojta Plát

Mne to tvrzeni prijde usmevne. Spise to beru jako provokaci. Nechces repre smlouvu? Neva, mladi si zahraji i zadarmo :-D

+0 /-0 | 14.05.2022 09:27

Vojta Matras

Já nějak nechápu, jak mohlo někoho pobouřit to vyjádření Pavla Šimáčka :D Necejtím z toho nerespektování současných nejlepších hráčů. Beru to spíš jako takovou motivaci pro ty tři kluky ať na sobě makaj dál. Jo, taky tomu nevěřím, že za 2 roky budou mít 2550, ale nevím, proč by to mělo někoho pobouřit.

+2 /-0 | 14.05.2022 09:20

Playboy

Pokud se skutečně nevyplatí zkušeným GM reprezentovat a brečí nad tím, že vůbec musí hrát za ČR, tak ať se dá šance Juniorům do 20 let, včetně Vaška Fiňka. Stejně TOP hráči ČR stárnou a zhoršují se, David Navara je potáhne na 1. desce a kluci budou bojovat. Pro vývoj šachu nejlepší varianta! 

+0 /-0 | 14.05.2022 09:00

OldřichKuželka

Debatu zakončím tím, že slova Pavla Šimáčka chápu jako běžný sportovní příznivec - když trenér řekne o sedmnáctiletém fotbalistovi, že to při poctivém trénínku může dotáhnout za pár let do reprezentace dospělých, je to pro mladého hráče pochvala, uznání a motivace, aby se zlepšoval. Neznám ovšem vztahy mezi svazem a jednotlivými reprezentanty ani mezi hráči navzájem, asi nebudou nejlepší - příkladem budiž Slovinsko. A tak pro mě nebo i pro Davida Bražinu (se kterým se jinak neshodnu skoro v ničem) a další diskutéry zde celkem nevinný výrok mohou v reprezentaci někteří právě kvůli dusné atmosféře chápat jako provokaci, bohužel naši mladí na Mitropě za to nemohou a nevím, jestli jim bude povzbuzením, když jim jeden nebo víc členů reprezentace dává najevo, že tam - i když si Elo a výkonnost uhrají - nebudou vítaní... 

+2 /-2 | 14.05.2022 08:59

Vojta Plát

Presne, jak pise Robert. Ja treba na ten Simiho komentar nerikam nic, jen se smeju. Jinak k tem smlouvam. Abyste meli aspon trosicku predstavu. Letos jsou ty smlouvy tak ubohe, tak smesne, ze kdejaky mladeznik 2300 dostane od svazu mnohonasobne(mnohonasobne znamena klidne i 5x) vic penez, nez hrac 2550. A to myslim zcela vazne. Tak snad vam to pro predstavu staci. By za to drtiva vetsina z vas nevstala ani z postele, kor sla reprezentovat CR. Smesny, fakt smesny.

+0 /-0 | 14.05.2022 08:21

Robert Cvek

OK: VP rozhodně nepřehání. Potom co se "likviduje" reprezentace a dávají se nevýhodné smlouvy, přišel tento hodně nevhodný výrok. Kdybych byl reprezentantem, tak by mne to vytočilo. Takto by se kapitán rozhodně neměl vyjadřovat. Znám také některé výroky našich (ex) reprezentantů na to, co napsal Šimi a dobré to není (hodně diplomaticky psáno...). A to píši jako někdo, kdo má Šimiho rád a fandím mu.

+3 /-0 | 14.05.2022 08:12

Vojta Plát

Ja nemusim nikoho uvadet, staci, co jsem vcera videl a slysel. A ty si to, Kuzelko, preber jak chces. Stejne tak tady nemusim troubit, co za smesne repre smlouvy ma Honza nebo Zbynek. Honza me vezl z Prahy do Usti a se Zbynou jsem byl vecer na pivu. Ja tady nemam potrebu v nicem lhat. Takze asi tak.

+1 /-0 | 14.05.2022 08:06

OldřichKuželka

Vojto, s tím pobouřením bych řekl, že hodně přeháníš. Většina slova kapitána chápe jako povzbuzení a motivaci pro mladé a nikoliv jako útok na současné reprezentanty. Pochybuji, že by například gentleman jako David Navara chtěl kvůli tomu kapitána mužů vyhodit ... Když neuvedeš, o koho šlo, nemá tvé prohlášení žádnou hodnotu. 

+1 /-2 | 14.05.2022 07:44

Vojta Plát

A kdybych vam tady napsal, co maji za repre smlouvu Honza Krejci nebo Zbynek, tak si budete tukat na celo. Kdyz jsem to napsal svemu spoluhraci, tak jen odepsal, ze to opravdu neni o co stat. Ubohost je jeste zlaty slovo, verte mi!

+0 /-0 | 14.05.2022 07:24

Vojta Plát

Jinak Simiho vyjadreni ohledne mladych a 1-2 let hrani za repre A tymu pobourilo prakticky vsechny nase nejlepsi hrace...To to kapitanovani zacina velmi vesele. Aby hraci, v pripade potapejici se lodi, nevyhodili kapitana jako prvniho. To se klidne muze dost brzy stat...

+0 /-1 | 14.05.2022 07:21

Vojta Plát

Playboyi, David Navara ma zcela jiste lepsi smlouvu, ale on defacto zadnou smlouvu se svazem ani nepotrebuje...A pokud ma Van smlouvu, kterou nabizeli Stepanovi(elo maji dost blizko sebe), tak to je grc nehodny urovne Vana. Rad bych se ale mylil.

 

+0 /-0 | 14.05.2022 07:18

Karel Havel

Je fajn, že na NSS upozorňujete na zápis z jednání Výkonného výboru. I když by mě nenapadlo, z čeho všeho se dá udělat článek. Komentáře PK jsou tedy dost nekorektní, ale cílem možná bylo vyprovokovat diskusi čtenářů, což se podařilo. Spíš to ale chápu jako pokračování nekonečného seriálu článků jeho ukřivděného autora proti stávajícímu vedení ŠS. Nejvíce nechápu zcela zbytečný útok na podle mého názoru a mých zkušeností velmi dobrý projekt Šachy do škol. U vás bych čekal spíš jeho podporu. Možná, že kdybyste si o něm někdy popovídal s pí. Souralovou, tak byste si třeba uvědomil, že tahle rána byla hodně nefér. Myslím, že za ty peníze co to celé stojí, jsou jeho výsledky skvělé.

+3 /-0 | 14.05.2022 00:31

Petr Koutný

Playboy- všechno má svůj čas a ten brzy přijde. 

+0 /-0 | 13.05.2022 23:45

Playboy

Ví se, jaké částky mají reprezentanti ve smlouvách? Alespoň přibližně? Nalijme si čistého vína. Pokud ostatní silní reprezentanti souhlasí se smlouvou, tak asi zas tak špatná nebude. Až se Láznička s Žilkou alespoň přiblíží úrovně Navary, tak ať si diktuji, ale do té doby, ať pořádně makají!

+0 /-0 | 13.05.2022 23:14

ciki333

Pavel Ch 13.05.2022 11:25

"U Viktora to nebylo o penězích.

Prostě se rozhodl, že se nechce k ničemu vázat, na olympiádu letos nechce a co bude do budouca, se uvidí. KDO SLEDOVAL JEHO VIDEA,VÍ." 

Pane Chrzi, zdržte se, prosím, dehonestujících výroků na adresu GM Lázničky. Viktor, byť je ryzí volnomyšlenkář, který sere na konvence, to má v hlavě srovnané. Filozofovat o smyslu života má větší význam, než šoupat dřevěnými soškami po 64 polích. Jediné, co se dá GM Lázničkovi "vytknout" je trnité hledání sebe sama v Universu...Dlouhá cesta přes křesťanství, breathariánstí a nakonec ukotvení u duchovního mistra, indického guru Osho.

To, o čem Viktor debatuje s Antonínem Dolákem, má hlavu a patu, nicméně cílovou skupinu netvoří havloidi.

1) https://www.youtube.com/watch?v=xo__KgA8zOo&ab_channel=Anton%C3%ADnDol%C3%A1k

2) https://www.youtube.com/watch?v=0PaUCccbMgk&ab_channel=Anton%C3%ADnDol%C3%A1k

+0 /-2 | 13.05.2022 23:09

Petr Koutný

Pavle přesně tak. Myslím si, že by se na Olympiádu měly sehnat peníze a motivačně nabídnout takové odměny, aby hráči nejenom měli chuť hrát, ale i bojovat o co nejlepší místo - peníze. Tento článek byl o " komuniké ", které má dát lidem informace, ale nejsou tam v takové míře, jaké by mohly být. O ničem jiném to nebylo. Možná to byla snaha o lepší komunikaci a komuniké od svazu a to je legitimní poadavek. Není to aféra, není to kritika, je to jen opis toho nejzajímavějšího a komentář k tomu. Extraliga se nějak řeší, ale nevíme jak. Repre nebude hrát Žilka a Viktor a nevím přesně proč. Hlasovalo se prvních ligách a nebylo jasné, co to znamená pro příští rok. Šachy do škol může každý vidět svým pohledem, neberu nikomu jeho názor, stejně tak, jestli můj názor, že za 40 000 Kč předseda svazu má dělat přímé komentované přenosy a nebo něco, co posune svaz a šachy u nás dál. Má to být článek o informacích, které jsou a jsou super ( STK, KM) a nebo o těch, které jsou v mlze a nejde jim rozumět. Je to článek zpravodajský, bez emocí. Jestli ho tak i jde číst, pak je tady správně. Prostě je fér sledovat co svaz dělá, co říká a jak komunikuje. Když to je na potlesk, pak potlesk. Když to jde dělat lépe, pak i to se dá říct a nemusí se za tím hledat aféra. Článek je napsán korektně, třeba příští komuniké bude jasnější. Třeba i tento článek bude mít nějaký význam. Každý krůček k lepšímu svazu, je krůček správným směrem. 

+0 /-1 | 13.05.2022 21:05

paulz

Chess64geek: no zrovna co se týče potřebných financí bych teda Vana a Štěpána Žilku neporovnával, působí to hodně divně...A David Navara má pokud vím speciální smlouvu kterou si samozřejmě jako hráč s odstupem třídy od ostatních zaslouží, navíc skromnost a slušnost Davida je docela známá.

+2 /-0 | 13.05.2022 21:04

paulz

Pavle ono je ten problém, že nabídka svazu je prostě na dnešní dobu hodně slabá. Což teda Štěpán neakceptoval a dal svou nabídku za kterou by splnil reprezentační povinnosti. V návaznosti na to že by měl určité problémy v zaměstnání které by musel řešit třeba neplaceným volnem. A dělat si problémy za původní nabídku( kterou taky určitě víš) jako třetí hráč žebříčku-Lázňa který se šachu absolutně nevěnuje a nebaví ho se už prakticky do pořadí nedá počítat-bohužel. Chápu, že mu to svaz i vzhledem k tomu, že by musel navyšovat všem ostatním nesplnil. Ale taky chápu Štěpána, každý se nějak živit musí a k tomu příspěvek svazu ..... zrovna moc nepomůže. Je to škoda pro repre, ale co se dá dělat.

+2 /-0 | 13.05.2022 20:55

chess64geek

Výsledek disciplinárního řízení ale myslím že by měli zveřejnit.

+1 /-0 | 13.05.2022 20:49

chess64geek

Lázničkovi se hrát nechce tak jako tak a jediný, kdo má teda problém je Žilka. Neřekl bych tedy, že se ŠSČR nedokáže dohodnout, když všichni ostatní jsou pro. Když jsou Navara s Vanem spokojení, proč by oni měli chtít víc?

Šachy do škol vás možná nezajímají, ale nechápu proč tento projekt takto odsuzujete. Je to projekt který propaguje šachy jako málokterý. Není jen výkonnostní šach, ale je třeba i k šachu přivést nové tváře. Stačí aby na přeboru škol byli 3 kluboví hráči a potřebovali jednoho do počtu, seznámili ho s hrou, pak turnaj, zápis do klubu... Vím moc dobře, že tohle se stalo mnohokrát. Portál learning chess používá mnoho trenérů, u nás v klubu to děti mají rády. 

Co se předsedy týče, myslím, že máte představu, že být předsedou je práce na plný úvazek a bere hodně peněz. Přitom všichni členové VV včetně hospodáře normálně pracují a toto dělají navíc s ne příliš velkým příspěvkem k výplatě. Neříkám, že by se nemělo pracovat víc, ale nejsme velký profesionalizovaný svaz jak FAČR. 

+3 /-0 | 13.05.2022 20:48

Petr Koutný

Pavle ať se ti vydaří MČR. Článek si potom ještě jednou prosím přečti, pak mi porozumíš, když ti říkám, že je o něčem jiném. 

+0 /-1 | 13.05.2022 20:44

Pavel Ch

Věděl moc dobře, že na to svaz nemá.

 

Jdu se věnovat MČR, jen přátelská rada, jak Ti píší i jiní. Pokud budeš kritizovat svaz i za to za co nemůže (jak Ti třeba píše Putník a další), nebude Ti nikdo věřit, i v případech, kdy budeš mít pravdu. 

+6 /-0 | 13.05.2022 18:19

Petr Koutný

Pavle, kde se píše, že Štěpán nechtěl reprezentovat a dává přednost své práci? 

+0 /-1 | 13.05.2022 17:33

Pavel Ch

Petře, Ty zas odbočuješ na další, opravdu předsedu neřídím, abych Ti řekl, co dělá. A to nechci diskutovat.

Vyjádřil jsem se, že když 2 hráči hrát nechtějí, tak prostě nedělejme z toho tragedii a nehledejme chybu u nich ani na svazu.

 

Běž s novým týmem do voleb, podle Štěpánových požadavků,kdyby se mělo zvýšit úměrně všem, tak to vidím cca na minimálně "+ 2 milionu" na repre.   

 Nechť jde do voleb Tvůj tým s tím, že se přidá na repre minimálně +2 milionu, budou hrát i ti co moc nechtějí hrát, ale peníze je třeba zlákají, třeba ne,  a bude dobře.

 

Prostě tu je jeden hráč, co fakt teď nějakou hrát nechce a druhý dává přednost práci, možná zamáváním statisíci před nosem by jsi je probudil, možná ne. 

 I ten Tvůj vysněný předseda, čistý, pracovitý, všehoschopný, bude mít zospovědnost za celý svaz a za rozpočet. 

 Nemá cenu tady plácat slámu, s ním se domluv, s čím do voleb půjde. Uvidímewink 

+5 /-0 | 13.05.2022 17:21

Petr Koutný

Hump - nerozumím myšlence tohoto komentáře.Toto není článek o aféře. Toto je článek, který vytáhnul nejzajímavější body z " komuniké VV " a to jsem okomentoval. Aféra bude, když se rozhodneme zveřejnit reprezentační smlouvy, zatím je to jen informace, kde vysvětluji čtenářům co se děje a nebo neděje, nebo vydírací emaily. Zatím jsme korektní a jenom komentujeme veřejně dostupné informace, Tam kde si myslím, že se moc mluví a nic neříká, tam to komentuji. 

Poutník - vyjádření Žilky není jasné. Jestliže na něco jsou peníze a je to plýtvání penězmi, pak na něco, jako nejdůležitější reprezentační akce za dva roky pak logicky peníze nejsou. 

Pavle - Bobby Fischer si taky dupnul a změnil tím šachový svět. Je dobře, když si víc a víc lidí dupne a řekne DOST. 

Když to shrnu, je to jen komentář toho, co nejde moc pochopit z " Komuniké ". Třeba spoustu lidi se ptá, co dělá předseda svazu celý měsíc. Odpověď jsem nenašel ani já a to jsem komunké četl dvakrát. A tak se snažím najít odpovědi na otázky, které můžou šachisty zajímat a které jsou tajemnější než tajemný hrad v Karpatech. 

+0 /-2 | 13.05.2022 16:59

Pavel Ch

Petře, já se vyjadřoval jen k neúčasti Viktora Lázničky a Štěpána Žilky. Kde si kritizoval svaz. 

 

ad Viktor: Každý reprezentant ve všech sportech po letech má právo říci, že končí s repre, v šachách je to přerušení, kdykoliv, za rok, za 10 let se může vrátit. Neviň z toho jeho ani svaz ani jeho, o peníze nešlo.

 

ad Štěpán: Byla to dost velká částka a musel by svaz přidat tím všem a hodně, co násobně převyšuje v rozpočtu položku. Ale spíš tím Štěpán dal na vědomí, že má svou práci,která ho živí a baví více a že o olympiádu tolik nestojí. A že kdyby tedy jo někdo jo chtěl, tak "vystřelil" raketu.

 

Petře, ta půjčka se nakonec nebude realizovat, už na konferenvci vyznělo, že poslední pojistka, aby se mohlo ME žen a ME mládeže vůbec pořádat. Spíše, že se obejdeme bez ní. Za ty ušlé úroky by měli naši slevy (minule 100 českých děcek hrálo). Teď budou mít slevy a ušlé úroky nebudou.  

+4 /-0 | 13.05.2022 16:28

Poutnik

Vyjádření ohledně Žilky je jasné. Prostě chtěl příliš mnoho a tak nedostane nic. Takových střetů je v zaměstnání X denně. Není třeba to nijak dramatizovat. Když za požadované peníze nechce hrát Žilka, najde se jiný hráč. Postavit tuto kauzu tak, že za vše může svaz je demagogie.

+4 /-0 | 13.05.2022 16:08

HumphreyvanWeiden

Mě to přijde jako hledání viny za každou cenu i tam kde není. Láznička NECHCE hrát Olympiádu a nechce se vázat. Žilka má zase mnohem vyšší nároky než ostatní reprezentanti. To se stává i v lepších rodinách, není třeba v tom hledat spiknutí.

+6 /-1 | 13.05.2022 15:37

MaX

Tak doufám, že měřítko odměn není procentní porovnání s Navarou, ale osobní jednání. V rámci té dohody krom peněz mohou být i další aktivity. např. Žilka natočí nějaké video a naopak Laznička je točit nebude. :o)

+0 /-1 | 13.05.2022 13:27

Petr Koutný

Vojto - tys to doopravdy nepochopil ze svazového komuniké? Neříkej mi, že ti to svaz dostatečně nevystětlil? Nebude nakonec chyba u tebe? 

 - samozřejmě, že není chyba u tebe, ale jak jsem to napsal, mi to vyznívá tak, jak to dnes vidí VV - 

+0 /-1 | 13.05.2022 12:03

Vojta Matras

Mě by zajímalo, jak to vůbec funguje. Mají všichni reprezentanti stejně? Nebo jsou třeba dvě kategorie, David a ostatní? Chtěl Štěpán stejně jako David, zatímco svaz mu chtěl dát podobně jako Vanovi nebo Vlastovi?

Já z těch vyjádření nevím, jestli je svaz "lakomý" nebo jestli Štěpán chtěl nesmysl.

 

+1 /-1 | 13.05.2022 12:00

Vojta Plát

Indie je spouste lidem na svazu naprosto ukradena. Zajem o dobre umisteni ma maximalne tak Konopka, ktery je ale posera, co se necha prehlasovat a jako manazer tedy stoji za hovno. Kdyby radsi shanel penize pro repre a postavil se co nejlepsi tym, tak nereknu ani pul slova. Ale ma svoji praci a manazera repre nedela na 100% a akorat jako amater. Proste to stoji za hovno a lepsi vysledky necekejte...

+0 /-1 | 13.05.2022 11:52

Tomáš Klimecký

no myslím , že Indie bude jedna velká katastrofa pro muže i ženy..... krom Davida a Vana a Vlasty to nebude žádná kvalita.

+0 /-2 | 13.05.2022 11:47

Petr Koutný

A přitom to šlo udělat úplně otevřeně. Odměna za umístění do 10. místa je třeba 100 000kč na hlavu, odměna do 15 místa je 80 000kč na hlavu, odměna nad 20. místo je 40 000kč na hlavu, odměna za horší jak 30. místo je 20 000Kč. Ale protože to u nás funguje jak za socialismu, pak s enení čemu divit. Peníze musí být na funkcionáře, na předsedu, na VV a tady se nesmí šetřit. Pak musí být peníze na mládež, protože tady se dá trénovat a mít z toho další příjem a pak na vše ostatní peníze nejsou a nebo se tady začíná škrtat. Hlavně chtít transparentní svaz, otevřený svaz, férový svaz, rovný svaz, je zakázané slovo a názor neslučitelný s tím, proč pracuje a za co pracuje současný VV dnes pro šachisty. 

+2 /-2 | 13.05.2022 11:46

Petr Koutný

Pavle já si naopak myslím, že v situaci, kdy nejlepší hráči nejedou na nejdůležitější reprezentační akci, je nutné ukázat karty. Teda, když to řeknu úplně naopak, je naivní si myslet, že toto vyjádření vedení svazu je dostačující a pochopitelné vůči šachové veřejnosti. 

Samozřejmě repre smlouva je smlouva docela nevýhodná pro reprezentanty a výhodná pro svaz. Protože tam se hráč zavazuje na spoustu jiných akcí a třeba má zakázáno kritizovat svaz a její funkcionáře, musí hrát MČR, atd atd. Asi bych pochopil, že Viktor nemá zájem za tyto peníze dělat dalších xxx věcí, ale šla udělat speciální smlouva jen na olympiádu. To samozřejmě i se Štěpánem. 

Trošku ekonomiky. Když dám na rok jeden a půl miliónu na dnešní úrok cca 6 % do banky, získám na úrocích 90 000Kč. Které můžu dát třeba na lepší repre smlouvy. Nebo, ty peníze půjčím bezúročně na soukromou šachovou akci. To je jen ukázka toho, že peníze jsou. Jen nejsou tam, kde jsou potřeba. 

 

+0 /-2 | 13.05.2022 11:40

Pavel Ch

U Viktora to nebylo o penězích.

Prostě se rozhodl, že se nechce k ničemu vázat, na olympiádu letos nechce a co bude do budouca, se uvidí. Kdo sledoval jeho videa, ví.

 

Berte to jako zasloužilý úspěšný fotbalový reprezentant co se rozloučil s repre (nebo jako Viktor, přerušil repre, životnost šachisty je o dost delší než fotbalisty a každý ze šachistů se může vrátit, u fotbalu už je těžší), tak prostě ani u toho zasloužilého úspěšného fotbalisty neobviňují ani jeho ani svaz. 

 

 

 Nevím, jestli má svaz zveřejňovat, že bylo nabízeno Štěpánovi tolik a o chtěl tolik, pak by musel však mít David tolikrát tolik a další, Van a spol. o tolik více a byla by suma sumárum tolik moc. Aby se vyhovělo Štěpánovi. Tudíž nešlo jen o rozdíl mezi požadavkem Štěpána a nabídkou svazu, ale ten rozdíl by se násobil tím, že by se muselo dát všem více.

+3 /-0 | 13.05.2022 11:25

Vojta Plát

Nevim, kolik ma David, kolik ma Van, kolik nabizeli Laznovi, ale u Stepana zhruba vim a vim i jeho pozadavky. Je vseobecne zname, ze si na svazu tukali na celo a meli Stepana za blazna, ale to uz tam nenapisi. Svaz nema dotace za umisteni do 16.mista tak jako kdysi, takze jim je v podstate uplne u prdele, kdo v te repre bude...

 

+1 /-1 | 13.05.2022 11:13

kiklos

Celkové pojetí tohoto článku se mi líbí a chci Petra pochválit, lepší se.

Na rozdíl od něj nevnímám jako dokonalou informaci KM. Chybí mi nějaká informace o plánech, nějaká zpráva. Výčet akcí je dobrý, podrobný, ale nemám z toho jasno, jestli jsou to všechny akce, které se měly řešit, atd.

A pak tu vidím jistý rozpor nebo aspoň nedotaženost mezi zprávou disciplinární komise a STK. Pokud DK jednala o tak závažném problému, jehož vypořádání mohlo dopadnout až do vyloučení některého družstva a rozhodnutí zatím není pravomocné, pak by asi neměla STK schválit výsledky soutěží. Ale možná tomu jen blbě rozumím, třeba se pak takto schválené výsledky dají dodatečně změnit.

 

Petře ANO, myslím si, že je tvou novinářskou povinností nás informovat podrobněji o rozporu mezi požadavky Viktora Lázničky a Štěpána Žilky a nabídkou svazu. Mě zarazila formulace "Reprezentační smlouvu neuzavřeli ... neboť svaz nepřistoupil na jejich finanční požadavky"  To vnímám jako skutečné selhání, za které by měla padat hlava odpovědných osob a do jednání by se měl vložit osobně předseda. Správná formulace by měla znít: přes veškerou snahu se nám nepodařilo přesvědčit naše dva velmi kvalitní bývalé reprezentanty ... Respektujeme jejich rozhodnutí a na jejich další cestě jim přejeme vše dobré. Za dosavadní reprezentaci jim děkujeme. Takhle to spíš působí jako vypořádávání hašteření mezi sourozenci: zlomilas mi mojí pastelku, tak já ti za to ukradnu panenku. Petře opravdu o tomto musíš podrobněji informovat. 

+2 /-1 | 13.05.2022 09:47

Petan

Pokud se svaz s některými reprezentanty nedohodl na financích, tak vzhledem k omezenému množství informací těžko můžeme obviňovat svaz, že utrácí tam kde nemá a na reprezentanty nezbývá, stejně jako nemůžeme obvinit Žilku s Lázničkou, že chtěli moc, když nevíme kolik to bylo. Transparentní by  bylo zveřejnit, jaké odměny má Navara, jaké zbytek a pak by se dalo říct, kdo moc škudlí, nebo naopak, kdo je nenažraný. Takhle se jen vaří z vody.

+3 /-1 | 13.05.2022 09:46

Petr Koutný

Oldřichu - není dohoda s reprezentanty protože chtěli moc peněz? Nebo protože svaz nemá tolik peněz na reprezentanty? Nebo protože svaz má dost peněz, ale směřuje je někam jinam , a pak mu nezbývá tolik aby si mohl dovolit mít reprezentanty? Nebo je to protože, svaz neumí získat víc peněz, například od sponzorů a umí "jen" utrácet peníze? Je to protože vychováváme mistra světa? Nebo, že chce půjčovat peníze na soukromé akce? Nebo je to i osobní, kdy se některé věci nezapomínají a neodpouští? Tolik otazníků a v komuniké se člověk nic nedozví. Je to stále stejné a nelepší se to. Komunikaci svazu s šachisty si šachista asi nezaslouží. 

+0 /-3 | 13.05.2022 09:40

kiklos

já se nechci nikoho dotknout, v komentářích pravopis neřeším, ale mám prosbu, mohl by si aspoň nejmenovaný komentátor opravit hrubku v nicku, mě to zkrátka ruší

+0 /-0 | 13.05.2022 09:28

OldřichKuželka

Zřejmě se nedozvíme, na čí straně je chyba (nebo alespoň její větší díl), že k dohodě nedošlo. Požadovali Viktor Láznička a Štěpán Žilka (například ve srovnání s Davidem Navarou) příliš mnoho nebo chtěl svaz zbytečně šetřit?  Skutečností je, že hlavně Viktor Láznička bude hodně chybět. Takže budu zvědavý na nominaci do Madrásu. Tři jména by měla být jasná, o dalších rozhodne mistrovství republiky. Já bych byl pro to, aby místo "dinosaurů" (snad mi bude toto přirovnání prominuto) dostali šanci mladší, ze kterých v Ústí jistě jeden nebo více promluví i do boje o první místa. 

+0 /-0 | 13.05.2022 09:25

Petr Koutný

Šachysta - moc nerozumím myšlence, ale možná jsem jen unavený. K tomuto článku, jsem popsal mým názorem, co se mi na práci svaz líbí a co se mic nelíbilo. Můj názor zazněl ve článku, názor kohokoliv jiného, může zaznít v diskuzi. 

+0 /-0 | 13.05.2022 09:23

Sachysta

Jaké přesné částky asi není podstatné. Repre není povinna dávat vědět kolik bere. Zde se tay´kyn epíše kolik má Petr Koutný a Robert Cvek :). Spíš jde o to, že v komuniké je zmíněno, že se nedohodli na penězích a je zde uvedeno jako zákulisní info, že šlo o peníze....je to tka narážkan to "velké zákulisní info",

+3 /-0 | 13.05.2022 08:50

Pavel Ch

Jen k STK: Toto je rychlé komuniké VV. Více v zápisech podrobněji.

Bude se hrát jen o nedělích západ 1.ligy, dvojzápasově východ.

Aby nebylo 7:4 doma/venku, tak čtveřičkami. V rámci čtveřice, nejkratší vzdálenosti, o nedělích. Tedy 3 neděle a 4 x víkendy so+ne. Hlasy (ještě bylo přepočítáváno,kdo má nárok v nové sezóně, asi 66%pro-17%proti-17%zdrž). Západ drtivě jen neděle. Je to nesourodé, ale co s tím jiného?  

  Termíňák projedaný STK se má schválit dle org. řádu do konce května, bude schválen VV, jen se čeká, jestli tam FIDE zas s něčím v květnu neskočí. Což samozřejmě se může stát i třeba v srpnu. Alespoň teď se počká, zda tam nevlítne překvápko, aby se dalo reagovat..       

+3 /-0 | 13.05.2022 08:43

Petr Koutný

Šachysta - mám ti napsat, že reprezentanti chtěli být zaplaceni a svaz si vybral levnější alternativu? Levnější neznamená lepší a už Tomáš Baťa říkával, že není tak bohatý, aby si mohl kupovat levné věci. Chceš napsat kolik chtěli? Chceš to po mě a nebo po svazu? 

+0 /-1 | 13.05.2022 08:40

Petr Koutný

Vojto - V Kocourkově i kocour se má dobře. V ŠSČR je hodně kocourů, ale málo myší. Co budou dětal kocouří až nebudou myši? 

+0 /-1 | 13.05.2022 08:38

Sachysta

"Ze zákulisí vím, že jsou v tom peníze."  "V. Láznička a Š. Žilka, neboť svaz nepřistoupil na jejich finanční požadavky"

Tomu říkám silné zákulisní info :D:D

+4 /-0 | 13.05.2022 08:33

Vojta Plát

Oproti předešlým schůzím už neřeší, jestli má Viktor Láznička kde bydlet, ale zaměřili se na mě :-D 

Kdybych jim byl ukradený(ty Petře taky), tak nás neřeší, ale asi těm hajzlům ležíme hodně v žaludku :-D

+0 /-1 | 13.05.2022 08:29