Kolik stojí Lichess?

17.02.2024 11:58 | Zahraniční zprávy

Každý si může zahrát partii na internetu. Jednou z nejoblíbenějších platforem je i francouzský lichess. Napadlo vás někdy, kolik může stát provoz tohoto herního serveru každý měsíc? No schválně, kolik si myslíte?

Lichess.org je veřejně oblíbený a plně zdarma přístupný online šachový server, který umožňuje hráčům z celého světa hrát šachy, studovat partie, soutěžit v turnajích a využívat širokou škálu tréninkových nástrojů k zlepšení své hry. V tomto článku se podíváme na historii a zakládání Lichess, jeho provozovatele a především na provozní náklady spojené s tímto serverem.

 Lichess

  • Založení: Lichess byl založen v roce 2010 francouzským programátorem Thibault Duplessis. Od svého vzniku se server rychle rozrostl a stal se jednou z nejpřednějších online šachových platforem díky své otevřené komunitě a přístupu, který je zcela zdarma.

  • Filozofie: Hlavním cílem Lichess je poskytovat šachovou komunitu s platformou, která je svobodná, otevřená a přístupná všem bez jakýchkoliv poplatků nebo reklam. Tento přístup pomohl Lichess získat širokou uživatelskou základnu a uznání v šachovém světě.

Provozní Náklady Lichess

Z údajů, které veřejné na inernetu, je možné odvodit provozní náklady serveru Lichess. Tyto náklady jsou kryty z darů od komunity, jelikož Lichess nezobrazuje reklamy a nevyžaduje od svých uživatelů žádné poplatky.

  • Provozní náklady za měsíc: Pro výpočet měsíčních nákladů využijeme denní náklady a vynásobíme je počtem dnů v měsíci. Předpokládáme průměrnou délku měsíce 30 dnů. Dle dohledatelných údajů jsu měsíční náklady na provoz lichess $42,498.9

  • Provozní náklady za hodinu  jsou $59.03.

  • Provozní náklady za minutu jsou $0.9.

  • Provozní náklady za partii: Vzhledem k tomu, že na Lichess se hraje průměrně 5,200,000 partií denně, můžeme vypočítat náklady na jednu partii rozdělením denních nákladů počtem her a vychází to na přibližně $0.00027

Denní provozní náklady Lichess  jsou $1,416.63.

Na základě poskytnutých údajů jsou provozní náklady serveru Lichess následující:

  • Měsíční provozní náklady: $42,498.9
  • Náklady na jednu partii: Přibližně $0.00027

Lichess tedy dokáže poskytovat své služby za velmi nízké náklady na partii, což je možné díky efektivnímu využití zdrojů a podpoře komunity prostřednictvím darů. Tento model umožňuje Lichess udržet platformu otevřenou a zdarma pro všechny uživatele po celém světě. ​

Jeden milión korun stojí měsíční provoz stránek lichess.org

Nikdy mě nenapadlo, že lichess má takové provozní náklady. Když jsem viděl tyto čísla poprvé, bylo to docela velké překvapení. Pro zajímavost a to nechci a nemůžu ani srovnávat, pak provoz nss ( servery + programování změn + update) stojí ročně cca 80 000Kč.

Měsíčně tedy stojí prvoz nss  okolo 7 000 Kč, denně cca 250 Kč a za každou hodinu provozu spolkne nss asi 10 Kč. Minimálně jednou denně vyjde nový článek na nss a tedy jeden článek stojí +- 240 Kč na nákladech tohoto serveru. 

Provoz těchto stránek je financován skrz reklamy a reklamní články a stránky si na svůj provoz peníze vydělají díky své návštěvnosti a věrnosti svých čtenářů. 

Nic není zadarmo, i to co je zadarmo

Tento článek vznikl i proto, aby jsme si připomněli, že nic není zadarmo a vše něco stojí. I to naše hraní na lichess stojí pořádný balík peněz, který někdo musí měsíčně platit. Neporovnatelně méně stojí provoz nss, který právě čtete a i tady vám patří díky za vaší věrnost, díky které můžeme tyto stránky měnit a posouvat dále. 

Máme v plánu v únoru spustit klub nss, zlepšit diskuzi, kdy se špatně zobrazuje třetí noření odpovědí. Lepší zobrazení na mobilech, změna formátu písma a pořád si říkám, jestli není lepší nekonečná stránka, než stránkování. Rád bych přidal tréninkové diagramy i propojení s herním serverem. No je toho mnohem víc a těším se na další zlepšení, který pro vás připravímě na nss. 

PK 

* odkaz na náklady lichess:

https://docs.google.com/spreadsheets/d/1Si3PMUJGR9KrpE5lngSkHLJKJkb0ZuI4/preview

7x 3017x Petr Koutný
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
Carlos

Díky Petře za zajímavé téma. Je otázkou, zda-li nemá Lichess nějakého sponzora (někoho, kdo má rád šachy a nepotřebuje se zviditelňovat). Je hodně milionářů, kteří mají různé koníčky a někteří rádi pomáhají potřebným, ale chtějí zůstat v anonymitě.

Např. neznámý dobrodinec, který si přeje zůstat v anonymitě, rozdává sociálním ústavům v oblasti německého Braunschweigu sáčky s penězi. Jen v roce 2019 věnoval na charitativní účely nejméně 200 000 eur (5,15 milionu korun), informovala agentura DPA.

+0 /-0 | 17.02.2024 09:55

xdavx x

lichess costs (old) - Disk Google

lichess.org Traffic Analytics, Ranking Stats & Tech Stack | Similarweb

open source neznamena automaticky zdarma. btw lichess dostava 1 dolar za kazdych  4659 partii.

na rocni platy jde 330tisic dolaru :D

+0 /-0 | 17.02.2024 10:16

Petr Koutný

Similar web je nepřesný, když mu majitel stránek nedá souhlas načítat data. Přesto možná lichess dal sohlas načítat data, i když pochybuji....Ty náklady, které Davide sdílíš jsou podobné, menší než ty které jsem našeljá na oficiálních stránkách lichess.. Nicméně obojí potvrzuje,že to stojí balík, mít takovou úspěšnou hernu....

+2 /-1 | 17.02.2024 10:29

xdavx x

jsem jeste stihl editnout, ze na platech lichess dava 330t dolaru. hlavni vyvojar bere 50 tisic dolaru rocne. 

je v zajmu lichesu aby byl co nejvice transparentni kdyz v podstate zije z donoru. kdyz jsem o tom prolizal web, tak jsem nekde narazil na info, ze na lichess prispivaji i velmistri svetove spicky. to by melo hodne velkej smysl, protoze verim tomu, ze ani oni nechteji monopol v rezii chess.com. 

mimochodem, lichess je registrovana neziskova organizace, takze je mozne ze jsou dotovani i ze statnich penez. teda je to skoro jiste. 

+1 /-0 | 17.02.2024 10:33

Petr Koutný

To asi bude možné. Přesto tá částka mě opravdu šokovala. Rozumím tomu, že  kapacita serverů něco stojí. Že systém musí být neprůstřelný proti podvodům a vše musí být stabilní. Přesto, je to raketa. 

+1 /-1 | 17.02.2024 10:01

Cnc-profi
Odporúčam prečítať si rozhovor s Thibaultom Duplessisom. Jeden z top programátorov, perfektný človek s geniálnou mysľou. Viac takýchto ľudí a na svete bude úžasne... https://www.chessbase.in/news/interview-with-Lichess-founder-Thibault-Duplessis
+3 /-0 | 18.02.2024 08:22