Kličky a otazníčky

15.06.2016 10:40 | Open Teplice 2016

Naplno už jen poslední trojice, Štoček stíhá dva cizince. Pochoutka pro šachové gurmány, podivuhodný případ Lukáše Vlasáka a jiné.

Nával na první místo konečně notně prořídl, na čele zbyl už jen trojlístek Van Foreest, Bachmann a Štoček. Zbylí aspiranti na vedení své partie dovedli do remízy, ač vesměs šlo o remízy dost bojovné. Oddych si dopřáli pouze Erik Blomqvist se Sergejem Movsesianem, když po klidném a rychlém průběhu zahájení zaknihovali remízu opakováním tahů.

Blomqvist vs. Movsesian (zdroj: Teplice Open)

Všichni tři vedoucí mužové si bod do tabulky zapsali relativně bez námahy, jak Van Foreest, tak Jiří Štoček své slabší soupeře efektně a hlavně efektivně přejeli. Malou perličku pak stvořil Axel BachmannPavlem Šimáčkem, tvořivé kličkovité zahájení ho nenalezlo v moc dobrém rozpoložení, k tomu jeden otrávený pěšec k sezobnutí a rázem bylo na druhé desce vymalováno.


-
. kolo -

Mládí v Teplicích má partie jako na houpačce – výhra-prohra-výhra. Kromě již zmiňovaných mladíků se včera vytáhnul Jan Šlampa proti Lucasi Van Foreestovi, ze staříků (omluvte, pro nás mladé jsou staří úplně všichni, zvlášť když se to hodí do souvětí) zase Dán Nilsson s ratingem dokonce pod hranicí 2000 bodů pokořil slovenského mezinárodního mistra Kantoríka.

My se však zaměříme ještě zpět na onlinové fošny, konkrétně na souboj Lukáše Vlasáka s velmistrem Jevgenijem Vorobjovem. Lukáš je za šachovnicí neústupný jako los uprostřed silnice a k porážení to není zdaleka nejsnazší soupeř, zkušenějšího soupeře skoro celou partii tlačil, až partie skončila nepochopitelnou remízou několik tahů před vynuceným matem králi ruského hráče. Ať už se na přenos dostal jen nepatřičný kus následné analýzy pozice, nebo se český borec dopustil v závěru hodně kuriózního přehlédnutí, partie k rozboru láká jako žádná jiná.


-
. kolo -

Dále už se budou mlít mezi sebou opravdu úctyhodní soupeři – rozdají si to mezi sebou dva z vedoucích hráčů, Van ForeestBachmannem, dále stíhající Štoček se bude černými snažit zastavit Movsesiana, jistě hladového po úspěchu, na první pozice se derou také stíhači Beliavsky či Solodovnichenko. Kromě Štočka to zatím nejdál dotáhnul právě Vlasák, ten má však nelehký úkol přežít nápor Jevgenije Postného, který se úspěšně vrátil mezi lidi z hlubin turnajové tabulky.

Prvních sedm šachovnic na pódiu (zdroj: Teplice Open)


text a komentář: IM Tadeáš KriebelOdkazy

Web turnaje

Startovní listina a výsledky na Chess-Results

Online přesmos

7x 3412x
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
15.06.2016 23:54 | Tadeáš Kriebel

Zdravím, Lukáš Vlasák mně již průběh uvedl na pravou míru a byl jsem pověřen zprostředkováním jeho komentáře: "Partie končila po 31. Ve2, zbytek se stal jen náhodou při analýze a Dc7 už jsme jen vraceli figurky :) Jinak tah c3 jsem samozřejmě viděl a hodně zvažoval k zahrání i kvůli variantě b4, ale nezdála se mi varianta Dd6."

@pawel: Děkuju :) Předpoklad byl míněn vzhledem k zápisu partie, máte pravdu, že v negaci to vystihuje celou situaci lépe a bylo by to tak lepší. Holt profesní defekt, pro matematika je předpoklad jako předpoklad.

Za (všechny) reakce moc díky.  

15.06.2016 23:26 | capjar

Zítřejší kolo bude jistě zase zajímavé. smiley

15.06.2016 21:57 | Oma z DC

Také se přidávám ke chválám komentátora. Report z Teplic na jedničku hats off.

15.06.2016 21:30 | Zdeněk Janda

Ohledně komentování teplického Openu Tadeáš dosáhl velmistrovské úrovně shaking hands. Hlavně aby pramen hezkých a zajímavých  partií ke komentování nevysychnul smiley.

15.06.2016 21:12 | pawel

Tadeáši, Váše osobité komentáře mají prostě šťávu, šmrnc, čtenář se nenudí. Klidně silného mistra zkritizujete, ale to do sportu od žurnalisty patří, s tím se musí smířit šachista...i jiný sportovec. I když se mu to třeba nelíbí.

Přesto slovíčko "předpokládajme" ... "zbláznili", bych raději nahradil "nepředpokládáme" a věta pokračuje stejně. Což s další Vaší větou "pravděpodobnější".... dává větší smysl v souvislostech Vaším slovům. Ale to jen taková drobnost.hats off

15.06.2016 21:12 | Oma z DC

Lukáš Vlasák říkal, že Dc7 už nebylo v partii...

15.06.2016 14:03 | Ignor

Hm...ve. Vlasákově partii je D:a5 už analýza ,ale kdo nabízel remi nevím spíš Rus po 30.tahu...