Julius Baer Generation Cup 2022 3.den

21.09.2022 06:33 | Zahraniční zprávy

Třetí den byl pro Davida velmi úspěšný, když udělal 8 bodů ze 12 a porazil černými TOP velmistra.

V 9.kole měl David bílé figury s Hansem Niemannem. Zdálo se mi, že měl David o něco lepší koncovku, ale soupeř to hrál rychle a dobře, a nakonec z toho byla remíza v koncovce nestejnobarevných střelců.

10.kolo přineslo velké vítězství Davida, který hrál černými s Levonem Aronianem. Nejenom, že David vyhrál a porazil TOP velmistra, ale navíc čistě. To byla partie z jednoho kusu. Bílý udělal jednu větší chybu ve 21. tahu a už si nezahrál. David získal dámu za věž a střelce a v technické části partie nedal soupeři ani atom šance. Moc hezká výhra našeho reprezentanta.


-
. kolo -

V 11.kole měl David bílé figury s velmi nebezpečným mladíkem Praggnanandhaaou. David na 1.e4 c5 2.Jf3 e6 zahrál 3.b3!? Hrál systém, kde kdysi dávno černými ukázkově prohrál s Tomáše Oralem. Mohu jen doporučit si tento systém prostudovat, který hodně hrával Tomáš Oral. Oba borci hráli dobře a byla z toho korektní remíza.

Ve 12.kole na sebe narazili dva "divočáci". Bílé měl Ivan Sarič a černé David. Záhy po zahájení vznikla nepřehledná pozice, aby toho nebylo málo, Sarič obětoval kvalitu. Zdálo se, že černý bude mít problémy. Ale David zvládl obranu na jedničku. Sarič se zapletl v propočtech a stál úplně na prohru, ale pak David minul prázdnou bránu. Pozice se dostala do zhruba rovné, ale těžké koncovky. Zde David přehrál soupeře podruhé a bezpečně vyhrál.


-
. kolo -

Vede Magnus Carlsen před "hladovými vlky"  Arjunem Erigaisim a Praggnanandhaoou. Dnes se rozhodne.


 Partie z turnaje: 


-
. kolo -
Video, které ukazuje, jak strašně zničil Hans Niemann Levona Aroniana:
Robert Cvek 
32x 5599x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (32) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
xdavx x

porad nevim jestli NAvara zmoulal odzncek v barvach Armenie... nevi nekdo?

+0 /-1 | 22.09.2022 15:07

Karel Vymahač
Doufám, že Hansovo jméno bude brzy očištěno.
+2 /-2 | 22.09.2022 09:24

Teofil Horáček

ThePot : Měli bychom psát celou pravdu a ne pouze to, co se nám hodí a podporuje konspirační teorie. Dlugy byl skutečně v Rusku nějakou dobu ve vězení, ale z článku je jasné, že šlo o vazbu a soud jej osvobodil s tím, že důkazy, které prokuratura předložila, jsou naprosto nedostatečné. No a ani kdyby odsouzen byl, jaká je souvislost s Niemannem? A ruský právní systém - i takový Magnitskij byl "podle práva" odsouzen... https://en.chessbase.com/post/gm-max-dlugy-aquitted-in-9-million-embezzlement-charge/12

+1 /-1 | 22.09.2022 07:56

Pavel Ch

Říkám to furt, při zpožďování přenosu by se nemohly vymýšlet takové teorieblush.

Zpožďujem i u žáků u nás mistrovství, který turnaj na světě se nezpožďuje, nezapočítával bych do FIDE ela, nešly by plnit tituly. Nevyřeší se vše s podvody, ale jak je z diskuzí vidno, drtivou většinu vymýšlených teorií o možnosti nápovědy ano.

 

 

Že se malé sporty dostanou do médií při takovéto situaci a při významném úspěchu stěží, to je už nám také dávno jasné. Jako je jasné, že se tomu dannému sportu toliko zas neublíží, možná paradoxně naopak.

 

Už také přec víme, jak je to se šachami v médiích. Že se úspěch mladého nedostane do médií když uspěje na velmi silném turnaji pokvalitním výsledku. Naopak nemusí to být ani výrazný talent. Stačí ho poslat na nějakou bezvýznamnou "bž" kategorii většího turnaje, avšak do města, které má pro nešachisty zvuk. Např. Brusel, Madrid, Tokio, Syndey, Buenos-Aires, Rio, New-York nebo Las Vegas. A náležitě výhru zpropagovat, média se pak nalep(t)í sama.  enlightened  

+1 /-1 | 22.09.2022 07:26

ThePot
Takže pojďme si to shrnout, jak se nám to rýsuje. Bývalý mistr světa v blitzu Maxim Dlugy, zajisté velmi talentovaný šachista, ktrerý vlastní akademii mladých šachových talentů, podle už VÍC NEŽ JASNÉHO a jednomyslně formulovaného podezření Magnuse, ujal se mladého a talentovaného Hanse Neimanna, mladíka se záchvaty hněvu, frustrace a neurotických nerovnováh, a vypadá to, že zcela zformoval jeho mladou mentalitu a manipuluje s nim a naučil ho cheatovat. Byl ve vězení v Moskvě za podvody, že by vycítil životní šanci vydělat si na reputaci mladého Niemanna, vítěze nad mistrem světa a udělat mu streamerskou kariéru?
+0 /-3 | 22.09.2022 00:45

ThePot
Je také jasné, že Magnus pomalu rozehrává svou partii..Ten rozhovor byl na jeho "domácím" kanálu, ta Kaja jak komentuje, tak byla jistě navedená...Věřím, že to mají kluci propočítané. Pak se podívejte na popis videa, ZÁMĚRNĚ tam zmiňují jméno Maxima Dluhýho, za chvíli bude všude na netu. Magnus a jeho tým předávají message : Ten jeho mentor s nim cheatují spolu, všechno víme, máme to na ně, řešíme s právníky, ale drahá veřejnosti, to je on...
+1 /-2 | 22.09.2022 00:08

ThePot
A je to venku, Magnus poprvé promluvil. Trvá na svém a podezírá jistého Maxima Dugýho, mentora Niemanna. Kdo to je? Takže Magnus jistě něco má a tvrdí, že po skončení turnaje řekne víc...Ten Dugy vypadá jako vyčuraný nějaký židovského původu Rus (áček v tomto případě). A ejhle založil si hedgový fond, který mu pokřtil Garry, a dokonce byl v Rusku za svoje "investice" ve vězení...Teda....
+1 /-2 | 22.09.2022 00:03

žaba

tiplaik - Mně je jasné, že tyhle turnaje jsou dobře kontrolované a uznávám, že mě nenapadá mechanismus, jak by to mohl Hans provést. Nicméně jeho pozápasové rozhovory (nejen po partii s Carlsenem ale i s Firouzjou) mě skutečně vedou k domněnce, že mu někdo občas (třeba jeden dva tahy za partii) poradí. Dva tahy nejsou moc, ale pokud je vaše úroveň 2650, může to zanamenat velkou výhodu.

Nejhorší je, že není způsob, jak tohle definitivně objasnit - alespoň ne pokud Hans skutečně podváděl a přestane s tím včas. Nejvíc na celé věci mě zklamalo, že se zdá, že Carlsen skutečně nemá žádný "tvrdý" důkaz, ale jenom nepřímé narážky (Niemannova skvělá příprava a pozápasový rozhovor). To je skutečně málo, abyste takového člověka odsoudili, přestože jste přesvědčen, že jste v právu. Sám nevím, co bych dělal na Carlsenově místě.

+0 /-3 | 21.09.2022 22:49

srdce

David Navara- hats offbylo to superdevilczech flag

+1 /-0 | 21.09.2022 22:40

tiplaik
:žaba.. já tomu nevěřím. Na takovém TOP turnaji je to zcela nemožné. Tu partii si MC prohrál sám. Niemann nedělal zrovna excelentní počítačové tahy a MC toho párkrát nevyužil. Hans měl prostě štěstí, že to ten den MC nesedlo. Kvůli tomu tvrdit, že HN je podvodník, je dost odvážné a předčasné. To si uvědomuje i MC a tak mlčí. Pokud by skutečně HN byl podvodník, pak je zřejmě mimozemšťan a odhalí ho jen vlastní chyba. Jinak to není možné.
+3 /-0 | 21.09.2022 22:32

tiplaik
Troufám si tvrdit, že kdyby se hrálo ještě pár kol, tak DN postoupí. V posledních 7 partiích ani jednou neprohrál!! A to zremizoval i MC!!
+1 /-0 | 21.09.2022 22:21

xdavx x
Tak ještě tam byl šašek předseda když lhal o dětském turnaji. Psychopat
+0 /-4 | 21.09.2022 21:59

Bossik
Koukám, že šachy se u nás do novin dostanou pouze tehdy, když podváděl Rausis anebo když by si měl někdo strkat kuličky do zadku... To je pěkná reklama pro šachy u nás...
+2 /-0 | 21.09.2022 21:42

kraken8
+3 /-0 | 21.09.2022 21:39

žaba

David na tomhle turnaji zahrál skvěle. Měl perfo nad 2700 a to je ještě podhodnocené tím, že hrál proti spoustě mladým hráčům, kteří nemají ustálený rating. Je možné, že se David časem vrátí zpět na hladinu 2700.

Jinak k Niemannovi: já osobně si taky myslím, že je to podvodník. Problém je, že je to chytrý podvodník, který šachu skutečně rozumí a podvádí jenom občas. Není to ten typ, co by musel podvádět při každém tahu, aby partii nakonec vyhrál. Pro mě je Niemann vyšší level Rausise.

+1 /-5 | 21.09.2022 21:13

tiplaik
MC naprostá dominance.
+2 /-0 | 21.09.2022 21:04

tiplaik
Tak nepostoupi. Jen remíza a asi bude 11. Škoda
+0 /-0 | 21.09.2022 20:58

Pavel Ch

Jinak David do toto!wink

+1 /-0 | 21.09.2022 20:12

Pavel Ch

Jak to bude pokračovat? ad "kukam2"

 

Posune to systém kontrol. Zákon akce a reakce.

Mohou být zařízení miniaturní. Jdou však odhalit. Třeba ne rámem, ale...  V krvi doping je ještě menší složka. Ba nemusí být ani cizí látka, ale vlastní krev, jen v násobku upravená. A dá se s tím bojovat, odhalit.

 

   Legislativa bude, kdy hráč může být odveden do lékařské místnosti. A když tam  najdou doping, najdou i hmoutnou (byť miniaturní věc). Nemusíš se podrobit kontrole, "jen" si 2 a více let nezahraješ.  Jako u dopingu. Také nikoho násilím netahaj na kontrolu, běž si kam chceš, dostaneš rozhodnutí. Pak se nediv. Je na to legislativa.

 

   Moc se nám to asi při čtení nelíbí, ale do 10 let, možná dříve, jiné cesty nebude. Bude to drahé, antidoping je také drahý. Ale bude se s tím bojovat. A nejlepší hráči budou chtít s tím bojovat a budou tyto kontroly podporovat. Aby šachy, které je živí, přežily.  

+0 /-0 | 21.09.2022 20:11

tiplaik
Tak když DN udělá v posledním kole Gelfanda, tak je ve čtvrtfinále!!!
+2 /-0 | 21.09.2022 19:59

koukam2

xdav : jak by podváděl? těch možnosti je spousty, najdete si špíonážní hračky na google. Nechci dávat návody, aby to lidi nelákalo, ale věřím , že mezi šachisty je málo trosek, co by tak podvádělo. 

Horáček hříchy z mládí? Možná ve 12letech, ale v 16letech, kdy to hájil tím, že chtěl mít atraktivnější stream? Jinak si všimnetě jeho pádu ve 12letech z 2300 na 2050 po tom, co byl odhalen na chess.com 

Magnus je nejlepší na světě, rychle pozná výkonnost hráče. Určtiě si je jistý, že Hans podvádí a snad příjde i s důkazy. 

+2 /-1 | 21.09.2022 15:09

ThePot
Ano, souhlas. Ale také se těším už na zápas Nepo - Ding. Pokud tedy Nepa nemobilizuji teď a nepojede dobývat zpět Bělohirivku :)
+2 /-1 | 21.09.2022 12:45

Paul

Jsem zvědavý co se stane až se Hans a Magnus potkají v nadstavbě (ČF, SF nebo finále).

Včera jsem sledoval partii Pragg - Hans, Hans ho přejel, ale nezvládl konec, nechal tam stát úplně nepochopitelně pěšce zadarmo. Jinak DN super, včera vykřesal naděje na postup, snad to vyjde, chce to dnes aspoň 2 výhry

 

+3 /-0 | 21.09.2022 12:43

xdavx x

Otazka je, jak by asi mel podvadet... fakt mi hlava nebere zpusob... analni kulicky co bzuci?, chip v mozku? umela rohovina v oku? muze mi nekdo rict jak by mohl podvadet? je prohledan, na zachod s doprovodem... predpokladam ze pod zachodovou misou taky nic nema (narozdil od podvodnika z vysehradu, kdy se to zametlo pod koberec, ze Mafioso Martinku?)... Tak mi prosim reknete, JAK by se dalo u techto turnaju podvadet...

+2 /-2 | 21.09.2022 10:08

Teofil Horáček

A jaký důkaz máte, že Niemann v současnosti podvádí ? Minulost a hříchy z mládí teď nechme stranou... 

+3 /-0 | 21.09.2022 10:03

Cnc-profi
Magnus absolútne rešpekt, seká to tam jedna radosť. A to keby ešte nepustil partiu podvodníkovi...
+0 /-6 | 21.09.2022 09:19

Robert Cvek
PanPohoda, kraken, Teofil Horáček: děkuji za info, jdu to opravit.
+4 /-0 | 21.09.2022 08:05

Teofil Horáček

Jistě, v turnaji se používá tříbodový systém, ale ten je dost neobvyklý a tak je úvodní věta pro každého normálního šachistu srozumitelná, pokud by bylo uvedeno, že uhrál 8 bodů z 12, asi by taková informace hodně lidí zmátla. 

+0 /-0 | 21.09.2022 07:43

kraken8

Navara včera udělal 8 bodů. Za výhru jsou 3 body, za remízu 1 bod. Za výhru v základní části je 750 usd odměna a za remízu 250 usd. 

+1 /-0 | 21.09.2022 07:26

PanPohoda
K opravě: David nemohl udělat 3 body ze 4 partií. Vždyť jen za výhru s Aronianem dostal 3 body.
+0 /-0 | 21.09.2022 06:46

PanPohoda
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 21.09.2022 06:43

PanPohoda
Autor tohoto komentáře si sám smazal tento komentář.
+0 /-0 | 21.09.2022 06:43