Jeseník open v poločase

23.08.2017 13:43 | ostatní turnaje

Do svojí druhé poloviny se dnešním odpoledním 5. kolem přehoupne 27. ročník turnaje Jeseník Open (dříve známý pod názvem O pohár lázeňského města Jeseník). Celkový počet hráčů v obou turnajích dosáhl 154 a patří k nejvyšším z posledních ročníků turnaje.

Slavnostní zahájení turnaje proběhlo v sobotu za přítomnosti místostarostky města Jeseník Mgr.  Bc. Zdeňky Blišťanové, která nezapřela původní profesi ředitelky ZŠ Česká Ves, když v úvodní řeči uvedla citát J. A. Goethe: „Šachy jsou prubířský kámen intelektu.“ Podmětnou myšlenku vyslovila s tím, že by se povinně měli naučit hrát šachy všichni, kteří o něčem rozhodují, aby věděli, jaké jejich rozhodnutí bude mít dopad. Svojí přítomností rovněž zdůraznila význam, které vedení města přisuzuje rozvoji tělovýchovy a sportu, šachy nevyjímaje, v tomto ekonomicky i zeměpisně odlehlém regionu naší vlasti. Paní Blišťanová z pozice ředitelky se též významně zasloužila o rozvoj mládežnického šachu v České Vsi, kde v suterénu místní školy mají místní šachisté k dispozici vlastní klubovnu.

Slavnostní zahájení turnaje. Mgr. Bc. Zdeňka Blišťanová, ředitel turnaje Pavel Koriťák, rozhodčí Karel Volek

V obou turnajových skupinách to po úvodních kolech nejvýše nasazení favorité nemají nijak lehké. Dravé mládí nepociťuje respekt k autoritám a daří se mu obírat je o cenné půlbodíky či rovnou celé body. V nejsilnější „A“ skupině si po 4 kolech vede dobře 16letý Jan Miesbauer z ŠACHklubu Písek (7. nasazený), s 3,5 body. V „B“ skupině si roli turnajového „Černého koně“ osvojil teprve 12letý Vojtěch Dudek z TJ Jawa Brodce (20. nasazený), který dosud neztratil ani půl bodu. Ovšem do konce turnaje zbývá ještě mnoho času a vše je dosud otevřené.

Pohled do hracího sálu

Pestré startovní pole zahrnuje široké věkové spektrum počínaje nejmladším, sedmiletým, Davidem Pírkem z ŠK Řetězárna, až po o tři generace staršího pana Vladimíra Holečka z Beskydské šachové školy z.s., který si i ve svých 81 letech stále udržuje velmi slušnou herní výkonnost.

Partie 4. kola, 1. šachovnice Jan Miesbauer – Lukáš Karásek

Partie 4. kola, 3. šachovnice Mašek Jan – Dudek Vojtěch

Letošní ročník turnaje, který při svojí premiéře organizuje duše šachového života v Jeseníku, předseda klubu, Pavel Koriťák mladší, má celou řadu novinek zpříjemňující pobyt hráčů. Ti oceňují kvalitně zásobený bufet s příznivými cenami, posezení ve venkovních prostorách, dobré ubytovací možnosti a další služby. 

Protože turnaj v Jeseníku je neodmyslitelně spojen s poznáváním přírodních krás okolí, jeho deštivý a chladný začátek návštěvníky příliš nenadchl. Ovšem prognóza vývoje počasí je příznivá a proto jeho druhá část jistě naplní i tyto aspekty ke všeobecné spokojenosti všech přítomných. Ostatně příkladem tohoto tvrzení je již druhá účast na turnaji nejvzdálenějšího účastníka, pana Ragaa Hassana, který přicestoval až ze vzdáleného Egypta, exotické Káhiry, a jemuž učarovaly přírodní krásy Jesenicka.

Průběžné výsledky a pořadí Open A
Průběžné výsledky a pořadí Open B


Karel Volek

1x 4672x
Fotogalerie
Komentáře (1) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
breughel
A pak, že to nejde. Pořádám turnaj, pošlu zprávu. Léto, lázně, šachy - reklama. Jen ta učitelka se po přečtení jisté pasáže trochu podiví.
+0 /-0 | 24.08.2017 09:12