Hromy, blesky nad Štiavnicí

08.07.2016 09:55 | Šampionát Slovenska 2016

Mistrovství Slovenska ve dvou třetinách, k titulu má nakročeno Pacher, v Openu stále nejasno. Strhující přehlídka bláznivých partií a výstavka tragických přehlédnutí.

Sebehrozivější nadpis nemůže čtenáře dostatečně připravit na to, co jej nevyhnutelně při pohledu na partie letošního štiavnického festivalu potká. Zmar, beznaděj a sprostá náhoda ovládly šachové stolky, tento rok si nikdo nemůže být jistý ničím a i Vy si budete rvát vlasy hrůzou.

Pojďme na to pěkně od nejprestižnějšího turnaje, od uzavřeného přeboru Slovenska. Papírově vyrovnané pole slibovalo napjatý boj, ve skutečnosti se ale už hraje jen o druhé místo. Kromě zaslouženě vedoucího Milana Pachera se žádný z ostatních devíti borců s formou nepotkal a čerstvý slovenský velmistr jen sbírá bodík za bodíkem. Bod a půl náskoku na nejbližší pronásledovatele tři kola před koncem vypadá velmi slibně. Vedoucí muž byl v ohrožení pravděpodobně jen jednou, v souboji s Martinem Mrvou však nakonec dokázal zvítězit.


-
. kolo -


Vedoucí GM Milan Pacher (zdroj: vlive4chess.sk)

Zbytek startovního pole více či méně paběrkuje, doslova mizérii zažívají dva benjamínci turnaje. Pouze 1,5 bodu nastřádal poslední Viktor Gažík, stejný bodový zisk má na kontě i Jerguš Pecháč. Po sérii čtyř proher na úvod se nakonec dokázal vzchopit, na dobrý výsledek to už ale určitě stačit nebude. Jeho prohra s Jurajem Druskou vévodí první části galerie přehmatů, nešlo však o ojedinělý a ani nejpřekvapivější případ, jak z rozklikávacího menu zjistíte.


-
. kolo -

Hodovat budeme i na ukázkách z otevřeného turnaje. Pouze půl bodu z dosavadních šesti ztratil maďarský reprezentant Oliver Mihok, na záda mu však dýchá česko-slovenský kvartet ve složení Maník, Talla, Hroš a Přibyl. Dlužno podotknout, že právě v šestém kole Mihok v hezky vedené partii porazil krajana Aczela, oku však z dosavadních utkání nejvíce lahodí matový útok velmistra Maníka. V menu následuje druhá porce syrového a surového šachu. 


-
. kolo -

Jak už tomu v otevřených turnajích bývá, rozhodnou pevné nervy a poslední tři kola! Šachový festival vyvrcholí v sobotu soubojem Sergeje MovsesianaJanem-Krzysztofem Dudou v tradiční partii se živými figurami.


text a komentář: IM Tadeáš Kriebel


Odkazy

pořadatelský web

3x 3441x
Fotogalerie
Komentáře (3) Aktualizovat
Tadeáš Kriebel

Vidíte, a můžu si to číst, jak chci a vůbec mi to nepřijde divné, ještě, že máme pozorné čtenáře. Na svou obranu můžu říct, že kdesi v rodině máme barvoslepost :)

+0 /-0 | 08.07.2016 17:13

Vojta Plát

Tadeáš se mnou Philidora sám bílými hrál a teď to nazve Pirckou, zajímavé... a prohra bílými po Ja4 v 15-ti tazích taky dobrá. Dvakrát měř, jednou řež, rada do příště hats off

+0 /-0 | 08.07.2016 15:09

wlk

To otvorenie z prvého komentára sa volá inak https://cs.wikipedia.org/wiki/Philidorova_obrana a výsledok 1-0 (15) znamená, že v 15-tich ťahoch vyhral biely.

+0 /-0 | 08.07.2016 13:49