Sergej Prokofjev porazil Capablancu i Aljechina

07.04.2012 06:43 | Neslavné partie slavných osobností

Když jsem si nedávno na internetu prohlížel různé stránky s šachovou tématikou, objevil jsem na jedné stránce seznam slavných osobností, umělců, vědců, politiků aj., kteří také hráli šachy. Nestačil jsem se divit, že šachy m

Když jsem si nedávno na internetu prohlížel různé stránky s šachovou tématikou, objevil jsem na jedné stránce seznam slavných osobností, umělců, vědců, politiků aj., kteří také hráli šachy. Nestačil jsem se divit, že šachy měli jako koníčka lidé, do kterých bych to nikdy neřekl. Z hudebníků např. Beethoven, Chopin, Verdi, Caruso, Ravel, Oistrach aj.. Spisovatelé Shakespeare, Balzac, Dostojevskij, Goethe, Cervantes, politici Churchil, Roosevelt, Lenin, Stalin, Castro aj.. Vědci Einstein, Oppenheimer i Planck.

V dlouhém výčtu slavných nechybí dokonce ani Jan Pavel II., David Rockefeller a baron Rothschild. Jen tak ze zvědavosti jsem zadal na Chessgames některá jména. Nedoufal jsem vůbec, že by tam někteří s těchto lidí mohli být. A hle! První překvapení. Slavný skladatel Sergej Prokofjev tam má několik partií. A jakých partií. Nevěřícně jsem hleděl na monitor. Prokofjev porazil v roce 1914 v Petrohradě Capablancu. Hrál i s Laskerem a Tartakowerem. Ti se ale porazit nenechali. Partie jsou zde. Na Chessgames je i partie, kterou hrál Prokofjev společně s Borisem Baškirovem proti Aljechinovi a vyhráli. Aljechin měl sice o jezdce méně, ale i tak je to úctyhodný výkon.Partie zde. Prokofjev a šachy zde.

Další překvapení bylo v podobě partií Napoleona Bonaparta. Zde. Lenina si dovolil porazit Maxim Gorkij. To bylo ovšem před revolucí v roce 1908. Zde. Partie dvou slavných fyziků ve které tvůrce teorie relativity Einstein porazil otce atomové bomby Oppenheimera je zde. Kdo chce vidět, jak dvanáctiletý Reshevsky porazil Charlie Chaplina může se podívat zde. Papež Jan Pavel II. má na Chessgames dokonce 16 partií. Jsou ale z jeho mládí pochopitelně pod jménem Karol Wojtyla, kdy ještě ani netušil, že jednou stane v čele katolické církve. zde. Šachové umění velkého šachového fandy Fidela Castra můžeme obdivovat zde. Na snímku na Chessgames ho vidíme s Polugajevským a Petrosjanem. Partie pana barona Alberta von Rothschild je zde. Mohli bychom to vzít zase naopak. Jaké koníčky měli vynikající šachisté? Například velmistr Mark Tajmanov byl výborný klavírista kterému vyšlo CD v edici Velcí klavíristé 20. století.

Exmistr světa Vasilij Smyslov se chtěl zase v mládí stát operním pěvcem. Šachy u něj ale nakonec zvítězily. Tajmanov ho často doprovázel na klavír na turnajích k pobavení kolegů v písňových recitalech. Klavírní umění Marka Tajmanova si můžeme připomenout na nahrávce s Ljubov Brukovou. Byla to jeho dětská přítelkyně, kterou si pak vzal za ženu. Zde.

David Oistrach a Sergej Profjev

Tajmanov a Smyslov

Houslový virtuoz David Oistrach (vlevo) při partii s klavíristou Presingerem. Přihlíží slavný houslista Yehudi Menuhin

Prokofjev

Tajmanov se svou ženou na CD

7x 7668x
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat
08.04.2012 10:09 | Autor neznámý

Jedna připomínka k Marku Tajmanovi - v jakémsi starším ruském časopise jsem vyčetl, jak na něj po kanáru od Fischera už čekali na hranicích a jak s ním soudruzi neskutečně zametli. V podstatě ho prý zachránilo jen to, že Larsen dostal taky 6:0, protože jinak by mu nikdy nikdo neuvěřil, že ten zápas neprodal... Prý dokonce koloval v té době hodně černý vtip:

"Že prej má Solženicin strašnej průser, protože u něj našli knížku Tajmanov: Nimcovičova indická..." 

 

08.04.2012 09:42 | Autor neznámý

ad lykan: s názory na úroveň teoretické výuky na konzervatořích, případně navazujících vysokých školách, souhlasím. Ale v případě hudby 18. století nejde o žádné spiknutí, o kom se bude nebo nebude učit, tam jednoduše někdo dobově úspěšný neprošel sítem času (známý je případ Mozart a Salieri, ačkoli  vinou literárních a filmových zpracování udělal ze Salieriho něco mezi packalem a vrahem, což se mi nelíbí). Philidor byl prostě jeden z mnoha, ačkoli třeba na You Tube si můžete od něho něco poslechnout a je to docela hezké - pozor, neplést si, byla to velká rodina skladatelů, jeho nevlastní bratr se například jmenoval křestním jménem Anne - to je taková francouzská specialita.

Soudobé umění je asi v krizi (ne-li ještě někde jinde), podle mého názoru ignoranta nejen muzika, ale zejména "výtvarno". Kdysi jsem četl rozhovor s vydavatelem, který chtěl oživit vydávání populární literatury a potřeboval ilustrátory, oslovil tedy známé chudé a ambiciózní výtvarníky, většina z nich prý rovnou přiznala, že nakreslit něco realistického prostě neumí. Připadá mi, že hranice mezi podvodem a kumštem je nejasná, bohužel. Ale třeba Prokofjev přežije i rok 3000, i když se mi nezdá, že by mohl porazit ve vážné partii Capablanku, jak tvrdí chessgames.

08.04.2012 08:07 | Autor neznámý

Jen poznámka: dobrá polovina partií zde uváděných osobností je zcela vymyšlena (Lenin, Stalin, Jan Pavel II. atd.) - takto se lidé bavili od pradávna.

08.04.2012 06:38 | Autor neznámý

 noElo: To, že není Philidor známý v současnosti, ještě zdaleka nemusí znamenat, že se svým populárnějším vrstevníkům nevyrovná. Já jsem konzervatoř nestudoval, ale podle toho, co jsem slyšel, konzervatoře ve své teoretické výukové části dělají čest svému názvu, jsou to jedny z nejzkostnatělejších výukových struktur vůbec, pokud ne vůbec nejhorší. V tom, které skladatele propagovat a které zavrhnout, postupují podle jakýchsi těžko pochopitelných ultrakonzervativních schémat, do kterých se někdo vejde, někdo nevejde. Tak například rozhodně nejvlivnějšími skladateli současnosti jsou skladatelé filmové hudby, o kterých absolventi konzervatoří ani netuší, že existují, na konzervatořích o nich učí, že je to nonartificiální hudba . Tak to je názor toho největšího hlupáka a ignoranta.

07.04.2012 17:59 | Autor neznámý

To asi ano, ale myslím, že drtivá většina profesionálních muzikantů nemá o existenci Philidora jako skladatele ponětí, určitě se o něm v dějinách hudby neučí.

07.04.2012 12:25 | Autor neznámý

Zase se zapomnělo na Philidora, který byl osobností jak za šachovnicí, tak mezi hudebníky. V porovnání s Tajmanovem dosáhl většího úspěchu jak jako šachista, tak jako hudebník.

07.04.2012 12:10 | Autor neznámý

Díky za zajímavý článek i odkazy. Možná formulace, že pro velmistra Tajmanova byla hudba koníčkem, je trochu "šachostředná", byl profesionální klavírista par excellence, i když jako sólista v první světové desítce asi nebyl. Dovoluji si přidat odkaz na rozhovor v češtině, je deset let starý, ale zajímavý a obsažný. Jsem jeden z podivínů, kteří i v sedmdesátých letech fandili v kandidátských zápasech Fischerovým protivníkům a Tajmanova jsem měl moc rád.

http://sit.63plus1.cz/2011/02/muj-zivot-se-sachem-a-hudbou-k-85-narozeninam-marka-tajmanova/