FIDE World CUP 2023 15.den

15.08.2023 06:00 | Turnaje

Posledních 8 borců zbývá a nás čeká už čtvrtfinále. Jde do tuhého.

Včera se hrál tiebreak, byla to ale jen jedna partie (!) Ostatní bitvy byly rozhodnuty už po vážných partiích. My se podíváme jak dopadl tiebreak a pak jaký je los na čtvrtfinále a kdo má jaké šance.

Tiebreak se hrál mezi Gujrathim Viditem Ianem Nepem. První dvě partie nic nepřinesly (korektní dvě remízy, ale ta první měla docela brutální přechod zahájení/střední hra - nevím kam až sahala znalost obou hráčů, ale takový útok na krále v koncovce se jen tak nevidí, ale asi bylo všechno domácí příprava, partie je zde:

Třetí partie jednu dobu vypadala pro Nepa katastrofálně a to měl Nepo bílé! Protože Vidit mohl hned rozhodnout po 25...Dc6+ s 27...Jf5. Partie se pak dostala do přibližné roviny, ale Nepo udělal těžkou chybu kdyý zahrál 37.Jxd6? měl jezdcem jít na c3. Za chvíli se opakovaly tahy (partii jsem viděl) a myslel jsem si, že bude remíza, ale Vidit odvážně a hlavně a správně šel králem na g8 (42...Kg8!). Nepo pak nehrál dobře a hlavně Vidit velmi hezky a vzorově vyhrál ve věžovce. Na partii se můžete podívat zde

Bylo jasné, že v další partii musel černými Nepo vyhrát! To je nesmírně obtížný úkol, navíc s velmi solidním a pevným hráčem. Viděl jsem na živém přenosu, jak se Vidit koncentruje, sedící u šachovnici, shrben se zavřenýma očima. Čekal - pro něj snad - na poslední partii. Nepo na 1.d4 zahrál 1...f5!? Holandskou.

Za chvíli byla na šachovnici "zvláštní" pozice, přece jen lepší pro bílého, ale plně hratelná pro černého. Navíc hrál Nepo velmi rychle a měl docela slušný časový náskok. Nepo se zamyslel více, až musel řešit pěšce f5 (po 18.Vf1) a zahrál 18...a5!? Vidit rychle pěšce přetáhl. Z hlediska hry na výhru, pro černého poněkud pochmurná pozice, ale Vidit měl do konce už méně než pět minut. Přesto všechno hrál Vidit silně a soupeře přehrával, samozřejmě Nepo byl znevýhodněn tím, že musel vyhrát. Po 26.Jec3?! měl Nepo pěknou možnost 26...f4!, kterou hned nevyužil, ale o tah později. Na šachovnici vznikl chaos! Mohu jenom napsat, že sledovat přenos bez stroje mělo ten správný náboj, protože nic nebylo jasného a všechno se zdálo plně hratelné. Tah 29.Sg1! se Viditovi povedl!

Nepo musel začít "vařit z vody". Dal kvalitu a musel čekat na zázrak. Bílý stál na výhru, ale pozice byla stále "rozházená" a lehko se mohla udělat chyba. Nicméně Vidit ukázal nervy ze železa a dokázal vyhrát. Klobouk dolů, závěr zahrál skvěle a nedal Nepovi šanci. Na tuto bitvu se můžete podívat zde:

 Do čtvrtfinále tedy postupuje velmistr Vidit.

Čtvrtfinále 

Nyní se podíváme na dvojičky a pokusím se napsat co si myslím a jak by to mohlo probíhat.

Magnus Carlsen x D Gukesh

Magnus hravě vyřadil Čukyho a kdyby nebylo zápasu s Keymerem, tak bych napsal, že je Magnus v mimořádné formě. Jenomže s Keymerem "mašina" trochu skřípala, ale i tak je Magnus nesmírně silný a je samozřejmě favoritem. Nicméně Gukesh je z nové, mladé generace, která jde kupředu a patří ji budoucnost. Hodně bude záležet na zahájení. Čím rychlejší bude tempo, tím bude Magnus větším favoritem. Tipuji 65% pro MC, ne více, Gukesh není ořezávátko, je mladý, pln energie, může překvapit.

Leinier Dominguez Pérez x Fabi Caruana

Zde je favorit také jasný, Fabi Caruana. Fabi hraje velmi silně a zdá se mi, že je ve velmi dobré formě. Ale když se podíváte na partie Domingueze, tak on jede jako "mašina" (zapotil se jen s Radoslawem Wojtaszkem). Pokud bych měl někdy "pochybovat" o roli favorita, pak to bude tento zápas. Osobně nesázím a nebudu sázet, ale zde bych vsadil na Domingueze, ačkoliv palce budu držet Fabimu (nic proti soupeři), ale Fabi je Fabi :-) Tipuji tento zápas 55% pro Fabiho, tedy velmi mírného favorita.

R Praggnanandhaa x Arjun Erigiasi

Tak je to tu! Mladí a nadějní se střetnout ve čtvrtfinále. Někdy před cca půl rokem bych napsal, že je favoritem Arjun, ale nyní musím napsat, že jím je Pragg. Pragg dělá skvělý dojem. Myslím si, že zatím předvádí nejlepší partie společně s MC. Nicméně, Arjun je "šachový Tal" a tipuji, že se pokusí na šachovnici rozpoutat peklo. V jednoduchém popotahování je Pragg lepší (silnější). Možná Arjun zvolí taktiku udělat dvě remízy a pak zkusit štěstí v rapidu. Uvidíme, ale vidíme šance Pragga na 60%. Je to docela hodně, ale prostě hraje nesmírně silně, nicméně stát se může leccos.

Gujrathi Vidit x Nijat Abasov

Těžko říci kdo bude favoritem. Zkušenější hráč je samozřejmě Vidit, má i větší elo, ale Nijat Abasov je v jedinečné formě, navíc měl den odpočinku oproti soupeři. Tipuji vyrovnaný boj, vyhrát může kdokoliv, proto 50 na 50.

Uvidíme, jak to všechno dopadne. Rozhodně a to je nejdůležitější, je na co koukat :-)
 

Robert Cvek

oficiální stránky turnaje

on-line přenos na nss.cz 

Video rozbory na Youtube Robert a Petr šachy

7x 2934x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (7) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
pawel

Vidíte pane Navaro, tak jste měl na mladíčka.

Trošku zadupat, něco mu vrazit a on lehne sám.

+1 /-0 | 15.08.2023 19:30

Kodl

Vážení...GM Magnus zase lehce vyhrál.Dotlačí pěšce na 7 řadu,schová krále a je hotovo. Prostě kouzlí!!.-)

+1 /-0 | 15.08.2023 16:51

honzales77

Erigaisi má na druhé řadě pěšce a Dominguez už na šesté řadě, taky blízko k výhře.....

+0 /-0 | 15.08.2023 16:56

Kodl

Vážení...zdá se mi,že GM Magnus si dělá ze soupeře srandu.Nejen,že neudělal rochadu,ale zase nebezpečně posouvá věž a potom pěšce dopředu.Remíza je jasná,ovšem GM Magnus je kouzelník!!.-)Pěkný den

+0 /-0 | 15.08.2023 15:55

honzales77

Black is winning!Magnus is winning!Pome Magnus!

+1 /-0 | 15.08.2023 15:59

Robert Cvek

Názor Giriho na zápas Cralsen x Gukesh: https://www.youtube.com/watch?v=h88ru4Z9_Do

+1 /-0 | 15.08.2023 06:58

Robert Cvek

 

1,partie Nepo x Vidit: https://www.youtube.com/watch?v=k3OV7neFf6M&t=448s

Rozhovor a zajímavý název o meditaci Vidita: https://www.youtube.com/watch?v=CgmTlyMw7cw

2.partie Vidit x Nepo: https://www.youtube.com/watch?v=MSGU_ue3_V0  a skutečně, jak jsem sledoval, Nepo rezignoval s úsměvem.

+1 /-0 | 15.08.2023 06:56