FIDE World CUP 2023 14.den

14.08.2023 06:00 | Turnaje

Když jsem si zapínal přenos na lichessu, že se podívám na partii Vasilij Ivančuk x Magnus Carlsen, už tam na mne svítilo 0-1. To byla vskutku "rychlá práce".

Jak mi řekl Fred, nedá se svítit, když je  Magnus Carlsen v TOP formě. Navíc Čuky musel vyhrát. Když Magnus "chce" a je ve formě, jsou šachy v jeho podání krystalicky krásné a čisté. Jinde se bojovalo daleko sveřepěji a pojďme se podívat na výsledky.

Magnus Carlsen x Vasilij Ivančuk

Jak jsem psal úvodem, geniální Nor úřadoval. Byla to partie z jednoho kusu. Hrála se španělská, kde měl bílé figury Čuky s povinností vyhrát. Jenomže Magnus hrál lehce, rychle a silně. Plán černého (Magnuse) 18... b4! je klasickou cestou, jak si hledat protihru. Čuky udělal nepřesnost ale až tahem 22.Jf1?! (asi lépe bylo 21.f4). Magnus pak převedl jezdce na d5 a získal malou výhodu (příjemnější pozici). Čuky se ale dobře bránil a vznikla koncovka, která měla skončit remízou. Ale jak víme, Čuky musel vyhrát, možná i proto "zaplaval" a zahrál 41.Kd3? Možná si Čuky špatně spočetl, že volného pěšce černého nemohl sebrat. V závěrečné pozici určitě nepřišlo 44.Kd4, ale bílý se vzdal. Sice předčasně, ale stejně remíza k ničemu nevedla. Postupuje Magnus Carlsen. Na partii se můžete podívat zde

Ferenc Berkes x R Praggnanandhaa

Ferenc hraje Francii černými a skutečně na šachovnici byla Francie a tzv. "přetahovaný" systém s 3.e5. Génius? Znal to nebo ne? Asi toto mne napadlo, když bílý provedl neuvěřitelný manévr 17.Ve1-Ve2-Va2 a Va5!! To je prostě nádhera, krása, estetika, umění a nevím co všechno. To prostě Ferenc nemohl přežít. Rád bych ještě poukázal na hezkou oběť kvality bílého po 27.Vxc6! Postupuje tedy Pragg. Na partii se můžete podívat zde:

Fabi Caruana x JK Duda

JK měl bílé figury a čekal jsem, možná vy se mnou, že Fabiho nemusí čekat příjemné chvíle, ale.. ALE dopadlo to všechno (úplně) jinak. Přestože měl JK dva střelce proti dvou jezdcům, jeho pozice nebyla nic příjemného. Hlavně co Fabi zatroubil do útoku po tahu 18...f5! Stroj možná zůstává v klidu, ale pro lidský mozek nic moc pozice za bílého. Navíc JK zahrál 19.f3? a přišlo 19...Jc4! Bílý zahrál ještě několik nedobrých tahů (hlavně 24.Sf4?) a pozice se mu rozložila jako nanuk na slunci. To byla nepříjemná porážka pro JK a zasloužený postup Fabiho Caruany.

Gujrathi Vidit x Ian Nepo

Vidit je tvrdý soupeř a Nepo toho moc nezískal a partie skončila zaslouženě remízou. Zde se bude prodlužovat.

Nijat Abasov x Saleh Salem

To byla tvrdá bitva, kde byly karty rozdány jasně, bílými hrající Saleh musel vyhrát. Nakonec se ale radoval černými hrající Nijat Abasov a postupuje. Vyhrál 2:0, ale obě partie byly jak na houpačce a byly to hezké lidské boje. Na partii se můžete podívat zde:

Leinier Dominguez Pérez  x Alexej Sarana


Alexej musel vyhrát, ale Dominguez ho k ničemu nepustil a bez problémů partii od remizoval. Postupuje velmistr Dominguez.

Nils Grandelius x Arjun Erigaisi

Nils se snažil co mohl (musel černými vyhrát!), ale nebezpečný taktik Arjun nyní přepnul na strunu naprostého klidu. Vyměnil co mohl, na šachovnici vznikli nestejnobarevní střelci a partie skončila remízou. Postupuje Arjun Erigaisi.

Wang Hao x D Gukesh

Ani zde se nepodařilo černému hrajícímu Wang Haovi udělat zázrak. Partie skončila remízou a postupuje Gukesh.

Dneska nás čeká tiebreak a tedy rychlé partie.


Robert Cvek

oficiální stránky turnaje

on-line přenos na nss.cz 

Video rozbory na Youtube Robert a Petr šachy


6x 3375x Robert Cvek
Fotogalerie
Komentáře (6) Aktualizovat Zobrazit pouze mnou komentované
tiplaik
Elis má s Ukrajinkou -3, pak -2,5 a následuje hrubka za 3,5. To byl od ní dárek. Jasně lepší Elis a Ukroška vyhraje:))
+0 /-0 | 14.08.2023 17:40

tiplaik
Vložte obsah
+0 /-0 | 14.08.2023 17:37

Pavel Ch

Přemožitel Davida N. jde dályes

Narazí na svého kolegu, který též hraje v supr formě.

4 Indové budou ve čtvrtfinále.

+1 /-0 | 14.08.2023 16:44

PalinoS
Podľa chessbaseindia býva Prag veľmi dobre pripravený. V druhej rýchlej partii s Nakamurom kde Naka skúšal pircku s Jc6 to mal Prag nachystané. Vraj predpokladal že to Naka skúsi a tú pircku mal napozeranú z Nakových streamov.
+0 /-0 | 14.08.2023 12:42

tsonga6
Prag ten manever asi nevymyslel za šachovnicou? Ale bola to cista sachova krasa, takto prehrat hraca 2600
+0 /-0 | 14.08.2023 10:50

Robert Cvek
+0 /-0 | 14.08.2023 06:58