Brno, Havířov a Kadaň

04.09.2012 05:43 | Srpnové turnaje

88 šachistů z 10 zemí, z toho 5 velmistrů. Pěkná vizitka hlavního turnaje brněnského Trade Fair Chess Festivalu. Z pěti velmistrů se ale na nejvyšší turnajové příčky probojoval jediný. Stupně vítězů byly navíc plně v režii do...

88 šachistů z 10 zemí, z toho 5 velmistrů. Pěkná vizitka hlavního turnaje brněnského Trade Fair Chess Festivalu. Z pěti velmistrů se ale na nejvyšší turnajové příčky probojoval jediný. Stupně vítězů byly navíc plně v režii domácích hráčů. Se sedmi body zvítězil IM Jan Bernášek (2487), o půl bodu méně uhráli GM Robert Cvek (2549) a IM Vojtěch Plát (2480). Zatímco druhý Robert Cvek v turnaji neprohrál, vítězný Jan Bernášek podlehl právě Vojtěchu Plátovi. Toho na úvod turnaje zbrzdila prohra se Šimonem Macharáčkem. Turnaj byl velmi vyrovnaný, po osmém kole byla na čele pětice hráčů se šesti body.

Zajímavým experimentem byl vedlejší turnaj, který byl určen hráčům narozeným 1997 a mladším a zároveň 1952 a starším. Hrál se tempem hodina na partii a proběhl během tří dnů. Vítězem turnaje B, kterého se zúčastnilo 16 hráčů, se stal Filip Krajíček (1500).

Havířov

Třiatřicet hráčů si dalo dostaveníčko v Havířově. Favoritem byl GM Alexej Kislinský (2551), kterému měl konkurovat především FM Jiří Kočiščák (2414). Hned v prvním kole ale Kislinký překvapivě prohrál s Bohumilem Borovičkou. Kočiščák do prvního kola nenastoupil vůbec, o zápletku tedy bylo jaksepatří postaráno. Nakonec se ale oba nejsilnější hráči prosadili: Kočiščák v sedmi kolech získal sedm bodů, Kislinský sice v pátém kole prohrál s celkově třetím FM Pavlem Zabystrzanem (2289), v posledním kole přesto právě on usedl proti Kočiščákovi v přímém souboji o turnajové prvenství. Partie byla efektní, Kislinský obětoval věž a pustil se do útoku na soupeřova oslabeného krále. Bodově tak Kočiščáka dostihl a díky lepšímu pomocnému hodnocení si připsal další turnajové prvenství. Z dalších výsledků stojí za zmínku výkon mladého Richarda Funioka (1250, ročník 1999), který v turnaji uhrál rovné čtyři body.